BÜYÜKŞEHİRİN AKILLI TERCİHİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bahar ayları ile birlikte yoğunluk kazanmaya başladı.

BÜYÜKŞEHİRİN AKILLI TERCİHİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bahar ayları ile birlikte yoğunluk kazanmaya başlayan park ve bahçeler ile diğer açık mekanların peyzaj düzenlemesinde kullandığı mevsimlik çiçekleri, İnönü Üniversitesi Battalgazi Meslek Yüksek Okulundan temin etmeye başladı. 

Bugüne kadar çoğunlukla Marmara ve Ege illerinden mevsimlik çiçek ihtiyacını karşılayan Malatya Büyükşehir Belediyesi, aldığı yeni bir kararla çiçek ihtiyacının bir bölümünün Malatyada temin edilmesi yoluna gitti.

Edinilen bilgiye göre, Malatyadaki yerel tedarikçilerin desteklenmesi ve çiçek üretim faaliyetinin güçlendirilmesini de sağlayacak bu karar sonucunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Meslek Yüksek Okulunun Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Programının uygulama alanı olan seralarında yetiştirilen yaklaşık 60 bin mevsimlik çiçek satın aldı.

Malatya dışında alınan çiçek fiyatlarıyla kıyaslandığında ve nakliyat ücreti gerektirmediği göz önüne alındığında, Malatya Büyükşehir Belediyesi için çok daha düşük maliyetli olan Battalgazi MYOdan temin edilen çiçeklerin, öncelikle kent ve ilçe merkezlerindeki park ve bahçelerin peyzaj düzenlenmesinde kullanılacağı belirtildi. 

Park ve bahçeler dışındaki diğer açık mekan peyzaj düzenlemelerinde de kullanılan mevsimlik çiçekler arasında Kadife, Petunya, Çin karanfili ve Menekşe bulunuyor. 

Bu arada, Battalgazi MYO çiçek seralarının 200 bin kapasiteli olduğu, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelerin istikrarlı sipariş vermeleri durumunda belediyelerin ihtiyacını karşılayacak kapasiteye çıkılabileceği belirtiliyor. 

Öğrencilerin uygulama alanı seralarda yetiştiriliyor 

Battalgazi MYO çiçek seraları, okulun Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Programında okuyan ön lisans öğrencilerinin uygulamalı derslerinin yapıldığı mekanlar olmakla birlikte aynı zamanda çiçek üretimi ile biliniyor. Seralardaki çiçek üretim faaliyeti, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Programı akademik personeli öğreticiliğinde, öğrenciler ve sera işçileri tarafından yürütülüyor. 

Park ve Bahçeler Müdürlüğünün ekipman yardımı 

Malatya Büyükşehir Belediyesinin Battalgazi MYOdan aldığı mevsimlik çiçeklerin kullanılacağı yerlere taşınması için Malatya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Çetin Bozkurtun talimatı ile saksı, kasa ve viyol gibi teknik ekipman yardımı yapıldığı, bu yaklaşımın kurumlar arası dayanışmanın gelişmesine katkı sunduğu belirtildi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır, seraları gezdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, mevsimlik çiçeklerin yetiştirildiği seraları gezdi. Battalgazi Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Karlıdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakıra seralar ve çiçek üretimi hakkında bilgiler verdi.   Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Park ve Bahçeler Müdürü Çetin Bozkurta, çiçek ihtiyacının buradan karşılanması yönünde talimat verdi. 

 

(MALATYA HABER)


Paylaş: 

Diğer Haberler