BÜYÜK GURUR

BÜYÜK GURUR

Peyzaj Mimarı Türkan Erdem, ‘Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri-2013 (International Property Awards-2013) de Avrupa ve Türkiyenin en iyi peyzaj projesi ödüllerini aldı.

 

‘BİZİ SEÇTİLER

Türkan Erdem Peyzaj, Mimarlık ve Tasarım Atölyesi sahibi Peyzaj Mimarı Türkan Erdem, ‘Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri-2013 de Avrupa ve Türkiyenin en iyi peyzaj projesi ödüllerini aldı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Erdem, ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Uluslar arası Gayrimenkul Ödülleri, dünya çapında bilinen İngiltere merkezli bir ödül sistemi olduğunu söyleyen Erdem, şunları kaydetti: "Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Amerika şeklinde farklı bölgelere ayrılarak; bölgelere, bölgeler arasında da dünya kategorisinde birincilik ödülü veriyorlar. Bu ödülün sahibi 2013 de İzmitteki konut peyzaj projemizle Türkan Erdem Peyzaj olarak biz olduk. Aslında gayrimenkul sektöründe bilinen bir ödül; ama peyzaj kategorisi ödülü 2013 yılı itibariyle verilmeye başlandı. Peyzaj projesi ödülü için Türkiyedeki sektör firmalarını araştırdıklarında, web sayfamızdan bize ulaştılar. Öncelikle firmayı iş kapasitesi olarak incelediler ve projelerimiz arasından bir tanesin seçtiler. Bize, ‘projeniz ödül ile ilgili bizim kriterlerimize uymakta. Düşünüyorsanız projenizi sunum formatımızda hazırlayarak yarışmaya katılabiliyorsunuz şeklinde bir bilgi verdiler."

 

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

"O süreç bizim için biraz şaşırtıcı oldu. Çünkü şirket daha yeni kurulmuş ve web sitesi faaliyete geçeli birkaç ay olmuştu. Hemen sonrasında böyle bir adaylığın gelmesi beklemediğimiz bir durumdu. Sonrasında istenilen formatta bir sunum dosyası hazırladık ve gönderdik. Daha sonra bize derecemizi belirtmeden ödül aldığımızı söylediler. Ödül törenine gittiğimizde Türkiye ve Avrupa 1incisi olduğumuzu öğrendik. Bizim avantajımız şu oldu; peyzaj kategorisinde ödülün ilk verildiği yılda hem Türkiye hem Avrupa 1inciliği aldık. Yeni kurulmuş bir firmanın piyasada bilinirliğini arttırmak adına bir şeyler yaparken yurt dışından uluslar arası bir ödülün gelmesi bizim için çok önemli. Meslekte 18inci yılım. Şirketi kurduğumda 16 yıllık bir birikimim vardı. Böyle bir birikimin sonucunda bu ödülü almak oldukça güzel."  

 

YENİ PROJELER

Ödüllü proje hakkında da bilgi veren Erdem: "Projemiz, 36 bin metre kare peyzaj alanına sahip bir konut projesi. Peyzaj proje alanı olarak bakıldığında büyük sayılabilecek bir alan. Bunun yaklaşık yüzde 30u bina döşemesi üzerinde çözümlenmesi gereken bir projeydi. Kalan bölümleri ise farklı kotlarda çözümlendirildi. Su öğesi, sert zeminleri ve bitkileriyle güzel bir kombinasyon olduğunu düşünüyorum. Değerlendiren kurul da böyle düşündü ki ödül geldi. Her sektörden temsilcinin yer aldığı oldukça kalabalık bir jüri var. Projenin değerinin yanı sıra, sunum dosyası da önemliydi.

 

Şu an devam eden ve yeni başlayan projelerimiz doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu sene de iki farklı projeyle yarışmaya katıldık. Biri NEF 11 projesi, diğeri de Forum Çorum Alışveriş Merkezi. NEF 11 projesi, konseptinden uygulamasına, sunumuna kadar tarafımızdan hazırlanmış bir proje. Forum Çorum Alışveriş Merkezinin genel konsept projesi ise T+T Design tarafından hazırlanmış olup, biz tasarım geliştirme ve uygulama projesini hazırladık. Ödül başvurusu kapsamında ise her iki projenin yine istenen formatta sunum dosyaları tarafımızdan hazırlanarak gönderildi. Bu projelerimizle de dereceye girersek seviniriz." dedi. Son olarak sektör ile ilgili genel bir değerlendirmede bulunan Peyzaj Mimarı Türkan Erdem: "Türkiyede, projecilik anlamında çok fazla firma olmadığını biliyoruz. Bu yavaş yavaş artıyor. 5-10 yıl öncesine göre şu anda çok ileri sayılabiliriz ama peyzaj projesinin olmasının gerekliliği fikri bile daha çok yeni." şeklinde konuştu.  

 

 

 


Owner of “Türkan Erdem Landscaping, Architecture and Design Studio” Landscape Architect Mrs Türkan Erdem took the award for best landscaping project of Europe and Turkey in “International Property Awards 2013.”Receiving such an award after 18 years of experience in the profession is very proud of me.” She said. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler