BURSA NİLÜFER PALMİYE PARKI

BURSA NİLÜFER PALMİYE PARKI

Park alanı, Bursa Nilüfer Belediyesi Karaman Mahallesi sınırları içerisinde İzmir Bulvarı ile İhsaniye yolu Kültür Caddesinin kesiştiği köşede 4.205 m²lik alan üzerinde yer almaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Yıldızcı tarafından 2014 yılında tamamlanan projenin uygulama çalışmalarına 2015 yılında başlanmıştır.

Proje, kentlilik bilinci ışığında yeni bir kent kimliği yaratmak, kentin görsel kalitesini arttırmak, insanların sosyal ve kültürel aktivitelerinde birlikteliklerini sağlayacak bir odak noktası oluşturmak ve yöre halkına ihtiyaç duyduğu çağdaş bir cazibe merkezi kazandırmayı amaçlamaktadır.

 

MEVCUT AĞAÇLAR KORUNDU

Park alanı, eni 45 metre ve boyu 95 metre olan ve en alt kot ile en üst kot arasında 12 metre kot farkı olan eğimli bir alandır.

Arazinin eğiminden yararlanarak mevcut ağaçları koruyan lineer bir teraslama konsepti geliştirmiştir. Alt kotta küçük bir meydan, buluşma yeri, şelale ve su kanallarının bulunduğu bir meydan olarak tasarlanmıştır.

Üst kotta ise manzara seyir terasları, bitki terasları ile dinlenme mekanları yer almaktadır. Park alanında 2470 m² sert zemin ve 1730 m² yeşil alan bulunmaktadır.

 

Bursa Nilüfer Palm Park has 45 meters wide and 95 m length also sloppy area that there is 12 meters difference between highest point and lowest point. 


Paylaş: 

Diğer Haberler