Bugün Fidan Yarın Nefes

11 Kasım Milli Ağaç Ağaçlandırma Bayramı kapsamında 84 milyon hep birlikte dünyaya nefes oluyor. Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü öncülüğünde Kuzey Marmara Otoyolu etrafında milyonlarca fidan toprakla buluştu.

Bugün Fidan Yarın Nefes

11 Kasım Milli Ağaç Ağaçlandırma Bayramı kapsamında 84 milyon hep birlikte dünyaya nefes oluyor. Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü öncülüğünde Kuzey Marmara Otoyolu etrafında milyonlarca fidan toprakla buluştu.

Milli Ağaçlandırma Bayramı kapsamında gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Köse, Sakarya Garnizon Komutanı Albay Mustafa Köse, Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Jandarma Alay Komutanı Albay Aydın Kutlu, Orman Genel Müdürü Ziya Polat, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdürü Aynur Uluğtekin, STK başkanları ve öğrenciler katıldı.

“Şehrimiz doğasıyla öne çıkıyor”

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım; Milli Ağaçlandırma Bayramı’nın gelecek için önemli bir adım olduğunu ifade etti. Vali Kaldırım; “Sayın Cumhurbaşkanımıza dünyamızın yeşile ihtiyacı olduğu böyle bir günde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nü armağan ettiği için teşekkür ediyorum. Doğayı, canlı ve cansız tüm varlıkları korumak bizim en önemli vazifemizdir. Dünyada öne çıkan yeşil kalkınma modeli ülkemiz tarafından hızlı biçimde uygulanmaktadır. Bugün milyonlarca fidan toprakla buluşacak, şehrimizin en önemli hazinesi doğasıdır. Sakarya doğasıyla dünyada öne çıkan bir şehir olacaktır. Gelecek nesillere çok değerli bir doğa ve vatan bırakmalıyız bu hepimizin görevidir.” dedi.

 

“Milyonlarca fidan toprakla buluşuyor”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce; doğa varlığının tüm insanlığa ait olduğunu, bu varlıkların korunması ve geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Yüce sözlerine; “Doğaya nefes olduğumuz bayramımızda fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz. ‘Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikin’ diyen bir kültürün, geleneğin, geçmişin ve inancın mensuplarıyız. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın açmış olduğu yolda milyonlarca fidanın toprakla buluşmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Doğa evrenseldir, nefes aldığımız oksijeni tüm insanlık kullanmaktadır. Doğaya bir katkı sağlıyorsanız tüm insanlığa katkı sağlıyorsunuz demektir. Bizler kendimize, çevremize ve dünya mirasına faydalı çalışmalar yapmakla mükellefiz. Bayramımız kutlu olsun.” şeklinde devam etti.

“Geleceğe nefes olacağız”

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat; “Cumhurbaşkanımız Geleceğe Nefes olmak, dünyaya yeni bir medeniyet ufku açmak ve küresel ısınma sorununa dikkat çekmek adına 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan ettiğinden beri ülkemizde ve gönül coğrafyamızda bu gün bizim için bir bayram niteliğindedir. Yılsonuna kadar 2 buçuk milyon fidanı toprakla buluşturarak şehrimize ve ülkemizi daha yeşil hale getirmek için elimizden geleni yapacağız. Ülkemizin önemli vizyon projelerinden birisi olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun kenarında geleceğimizi inşa etmek adına fidan dikeceğiz. Bugün diktiğimiz her fidan geleceğe nefes olacaktır.”

 

“5 milyon ağaç dikeceğiz”

Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdürü Aynur Uluğtekin; “11 Kasım bizler için milli ve dini bayramlarımız kadar önemlidir, aylar öncesinden hazırlıklar yapıyoruz. Dünya Ormancılar Günü’nü daha önce burada kutlamıştık, 2 milyon 800 bin ağaç dikmiştik. Bu yıl hedefimiz 5 milyon ağaç dikmek. Şehit verdiğimiz arkadaşımız Bekir Tekayak adına fidanları toprakla buluşturacağız. Milli Ağaçlandırma Bayramımız geleceğe nefes olacak.” dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler