BOTANİK BAHÇESİ BİLİME AÇILIYOR

ÇÜde 200 dönümlük bir alanda kurulu bulunan Botanik Bahçesinin bilim dünyasına ve halka açılması için çalışmalar devam ediyor.

BOTANİK BAHÇESİ BİLİME AÇILIYOR

Geçtiğimiz günlerde Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar kampüs alanı içerisindeki Botanik Bahçesinin halka açılması için çalışma başlatılması amacıyla, İstanbulda bulunan ve dünyanın sayılı botanik bahçeleri arasında yer alan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü ve beraberindeki heyeti Adanaya davet ederek teknik incelemeler ve temaslarda bulunmuştu. Bu teknik incelemenin ardından yapılan çalışmalar doğrultusunda hazırlanan işbirliği protokolü Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ve Ali Nihat Gökyiğit Vakfı (ANG) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

NİHAT GÖKYİĞİT VAKFI İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Türkiyenin en büyük botanik bahçesi olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yetkilileri ve ANG (Ali Nihat Gökyiğit) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit,Çukurova Üniversitesini ziyaret etti. Ziyaretin ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibarla yaptıkları toplantıda, ÇÜ Botanik Bahçesinin ulusal ve uluslararası seviyeye getirilmesine destek olmak amacıyla işbirliği protokolü imzaladı.

"BOTANİK BAHÇELERİ, ŞEHİRLERİN MARKA DEĞERİNİ ARTIRIYOR"
ÇÜ Senato Toplantı Salonunda gerçekleşen protokol törenine vakıf yöneticileriyle Çukurova Üniversitesinin ilgili kurum temsilcileri katıldı. Protokol töreni öncesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çakan Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesi hakkında kısa bilgiler verip, Botanik Bahçelerinin bulunduğu şehrin marka değerini artırdığına dikkat çekti. Bu kapsamda Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesinin, Ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş, içinde her türlü bitkinin barındırıldığı, incelendiği, araştırıldığı, doğada nesli yok olma tehlikesi bulunan bitkilerin korunduğu, süs bitkilerinin yetiştirildiği, aynı zamanda eğitime, turizme ve halka açık bir hizmet alanı olacağını söyledi.

"BOTANİK BAHÇESİ EN KISA ZAMANDA BİLİME VE HALKA AÇILACAK"
Sunumun ardından Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve ANG Vakfı Yönetim Kurlu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit işbirliği protokolünü imzaladı. Prof. Dr Mustafa Kibar protokolün ÇÜ ve Vakıf bünyesinde bulanan Botanik Bahçelerinin geliştirilmesinde bilimsel işbirliği, bitki materyali değişimi, personel eğitimi, ortak seminer ve konferanslar düzenleme konularını kapsadığını belirtti. Ayrıca, ÇÜ Botanik Bahçesinin bir an önce revize edilip geliştirilmesi ve halka açılmasına katkıda bulunmak amacıyla ANG Vakfı tarafından Çukurova Üniversitesine 2.5 milyon TL nakdi bağış yapılacağı da belirtildi.
Prof. Dr. Kibar, Çukurova Üniversitesi Fahri Doktora unvanına sahip olan, ANG Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğitin uzun yıllardır ÇÜ Botanik Bahçesine gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür etti.
Protokol töreninden sonra Botanik Bahçesinde incelemelerde bulunan Prof.Dr. Mustafa Kibar, Ali Nihat Gökyiğit ve beraberindekiler, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinden getirilen fidanları Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesine dikerek, protokol kapsamındaki işbirliğinin ilk simgesel adımlarını attı.    


Paylaş: 

Diğer Haberler