Bölge Müdürü Ziya Polat: “Ormanları Sevgi Yaşatır”

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat 21-26 Mart Orman Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Orman haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere değinen Polat, birçok çalışmaya imza attıklarını belirtti.

Bölge Müdürü Ziya Polat: “Ormanları Sevgi Yaşatır”

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat 21-26 Mart Orman Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Orman haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere değinen Polat, birçok çalışmaya imza attıklarını belirtti.

Orman Haftası’nın toplumsal bilinç açısından önemini vurgulayan Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, “Tüm dünyada 21 Mart Orman Günü olarak kutlanırken ülkemizde 21-26 Mart Orman Haftası olarak kutlanıyor. Bu kapsamda özellikle okullarda tiyatro, fidan dikimi, bilgilendirme faaliyetleri gibi birçok etkinliği hayata geçiriyoruz. Arifiye Bekir Sıktı Durgun İlkokulu’nda öğrencilerle birlikte güzel bir program yaptık. Öğrencilerle birlikte fidan diktik, bilgi paylaşımı yaptık, çocuklar gösteri düzenlediler. Buradaki temel amaç doğanın, ağacın, ekosistemin önemini genç yaşta aşılamak ve çocuklarımızın emaneti olan ormanlarımızı geliştirerek ve artırarak onlara teslim etmektir.” dedi.

“Ormanlar tüm insanlığın ortak değeridir”

Öğrencilere yönelik yapılan etkinliklerin geleceğe umut olduğunu belirten Polat; “Her fırsatta şunu anlatıyoruz, ormanları bekçiler değil sevgi yaşatır. Ormanlar tüm dünya insanlarının ortak değeridir. Bu bağlamda bölgemizdeki tüm okullarda şefliklerimizle programlar düzenliyoruz. Bölge Müdürlüğümüzün düzenlediği “Çat Kapı” tiyatro oyunumuz var. Bu oyunla gittiğimiz okullarda tüm sınıfları gezerek ormanların önemini anlatıyoruz. Her bölgede yaklaşık 5 yüz sınıfta bunu gerçekleştirdik. İlkokul düzeyindeki çocuklarımıza ormancılığın ve ormanların önemi anlatılıyor. Orman Haftası’nın asıl önemi de budur, geleceğimizin ormanların varlığına bağlı olduğunu anlatıyoruz. Ormanlar karbondioksit alıp oksijen veren fabrikalardır, topluma ve çocuklara bunu anlatmayı çok önemli buluyoruz. Ayrıca Orman Vatandır tiyatro gösterimizi ve Çanakkale Ruhuyla Ormanı Savunuyoruz sinema filminin gösterimlerini gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“Fidanlar geleceğimiz olacak”

Sivil Toplum Kuruluşları ile gerçekleştirilen ortak çalışmalara değinen Polat, “Fidan dikmek isteyen tüm okullar, sivil toplum kuruluşları ile birlikte yarın Söğütlü’de bulunan ağaçlandırma sahasında fidan dikim etkinliği gerçekleştireceğiz. İlçelerimizde stantlar kurarak vatandaşlarımıza ücretsiz fidan dağıtımı yapıyoruz. Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikin diye öğütleyen bir inancın mensubu olarak doğaya ve ormanlara yönelik canla başla çalışıyoruz. Ormanlara karşı duyarlılık arttıkça orman yangınları, usulsüz kesimler de azaltacaktır.” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler