BİR KARIŞ TOPRAK BOŞ KALMASIN

BİR KARIŞ TOPRAK BOŞ KALMASIN

​13.10.2014 tarihinde "Bir Karış Toprak Boş Kalmasın" projesi kapsamında Niğde İli Merkeze bağlı Yayla Yolu Köyünde Fidan Dikim Töreni yapıldı.

Düzenlenen törene Niğde Valisi Necmeddin Kılıçın yanı sıra Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara, Garnizon Komutanı J. Kd. Albay Ufuk Nayır, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bayrak, Vali Yardımcısı Mustafa Karaca, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, Niğde Orman İşletme Müdürü Mehmet Özdemir, Kurum Amirleri, Ormancılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşma yapan Orman İşletme Müdürü Mehmet Özdemir "Niğde İlinde yaklaşık 15 köy ve beldede mera özelliğini kaybetmiş 600 bin dönüm mera alanının arazide teknik açıdan incelendiğini, uygun olabilecek 45 bin dönüm alanda profil çukurları açılarak toprak numunelerinin analizleri yaptırıldığını ifade etti. Sosyal yönden ve ormancılık tekniği açısından uygun bulunan 5600 dönüm arazide proje çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Özdemir, fidan dikimine başlanacak olan bugün itibariyle tüm bu alanlara 50 bin adet Sedir, 10 bin adet Mahlep fidanı, 60 bin ocak da badem tohumu ekimi yapılacağını" söyledi.

Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara ise yaptığı konuşmada ""Bir Karış Toprak Boş Kalmasın" projesi ile geçen yıl başladığımız çalışmaların meyvesini bu sonbahar itibariyle alma noktasına geldik. Yayla yolu, Hançerli,  Fesleğen ve Koyunlu köylerinde meradan tahsisi yapılan bu alanlardan güzel bir çalışmaya imza atmış olduk. Proje aşaması, ihale aşaması, toprak işleme aşamasını buradaki işletme müdürlüğümüz hakkıyla yerine getirdi. Fidan dikimini başlangıcı olan bu gün ilk fidanlarını ve ilk badem tohumlarını ekmiş olacağız. Bu ekilen tohumlardan meydana gelen badem meyveleri köylülerimize gelir getirecek. Burada yaptığımız çalışmalarla yöre insanının faydalanmasını temin etmek bizim görevimiz. Köylere yakın yerlerde gelir getirici türlere ağırlık vermekteyiz ve köylümüzün kalkınmasına yönelik desteklerimiz sürmekte. 10 bin adet mahlep fidanı,  60 bin badem tohumu ve 50 bin sedir fidanı bugün toprakla buluşmuş olacak." dedi.

Törende konuşma yapan Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, "Böylesine kıymetli topraklarda yapmamız gereken o toprağın yüzünü güldürmektir. Bu coğrafyayı bu toprağı sonraki nesillere çıplak taşımak bizim için bir vebaldir. Ekmemiz lazım. Orman İşletme Müdürümüzün gayretleriyle 559 hektarlık bir alan planlanıp, 1 milyon 138 bin gibi bir rakam harcanarak, bugün inşallah tohum ekmeye başlıyoruz. 5 dönümlük bir Cevizlik ve Bademlik bir aileyi besliyor. 5 bin 500 dönüm arazi 5e bölseniz 1000 aile eder. Bir aileye 10 dönümlü yer vermeyi düşünseniz 500 aile eder. Nasipse bugünkü gayretimizin 3 ila 5 sene sonra 500 ailede baca tüttüreceğini, fakirliği bitireceğini, o aileyi zengin edeceğini hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmalardan sonra kurdele kesilerek fidan dikimi için araziye geçildi. Seçilen arazide fidan dikimi ve Badem tohumu ekimi yapıldı ve hatıra fotoğrafları çekilerek tören sonlandırıldı.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler