BİNDE 3 TOPLAMA UYGULAMASI DURDURULDU

Süs-Bir, genel kurulda oy çokluğu ile aldığı kararla üyelerden topladığı binde 3 uygulamasını durdururken, üye aidatlarını arttırdı.

BİNDE 3 TOPLAMA UYGULAMASI DURDURULDU

Olağan genel kurul

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (Süs-Bir) 6ncı olağan genel kurulunu 15 Haziran tarihinde İstanbul ByOtelde gerçekleştirdi. Türkiyenin çeşitli bölgelerinden gelen üyelerin katılımıyla gerçekleşen genel kurulda faaliyet ve denetim raporları okunup kabul edildi. Diğer gündem maddelerinin de görüşüldüğü genel kurulda sektör sorunları da ele alındı. Genel kurulda konuşan Süs-Bir Başkanı Abdullah Okul: "Önce bir eleştiri ile başlayalım, birliğimizin sayısı 300 küsur, bugün burada 30 küsur üye var. Bu, birliğe bakış açısını ve birlikten beklentiyi de gösteriyor biraz. Yıl içerisinde sayısız sorun geliyor, ‘bu sorunları yılda bir kere toplantılarda dile getirelim diyoruz ama katılım bu; 30-35 üye. Gelenlere teşekkür ediyorum." dedi.

 

Çözüm odaklı

Okul: "Bu birliğin, birlikteliğin farkına herkesin biraz daha fazla varması gerektiğine inanıyorum. Bir yıl içinde sayısız görüşmeler, sayısız toplantılar yaptık. Yapabildiğimiz şeyler, yapamadığımız şeyler var. ‘İstediğimiz yerde miyiz? diye sorarsanız, değiliz, ama şunu yaptık; en azından bakanlıkla bir sorunu çözüm odaklı tartışmaya başlayabildiğimize inanıyorum. Bilgiliyiz, bu işe vakit ayırabiliyoruz. Yönetim kuruluna teşekkür ediyorum; bütün yönetim kurulu toplantılarını neredeyse eksiksiz yapabiliyoruz. Bölgeleri gezdik, toplantılar düzenledik, fuarlara, seminerlere, toplantılara katıldık, eksiklerimizi gördük. ‘En büyük eksikliğimiz ne dersek? lobimiz eksik, bunu görüyoruz. Hepimiz bir firmayız, bir gücüz bunu biliyoruz; ama olayın dışındaki insanlar bunu fazla bilmiyor." dedi.

 

Binde 3e son

Genel kurulda tartışılan binde 3 uygulaması ile ilgili konuşan Başkan Abdullah Okul, şunları kaydetti: "Binde 3, bir yıldır bakanlıkla gündemimizde. Yedi tane alt birlikten oluşan Türkiye Tohumcular Birliğinin de gündeminde. Bu gelir kalemi tam aslını yansıtan bir gelir kalemi değil. Bakanlığı ikilemde bırakan şu; binde 3ün toplanıp toplanmamasıyla alakalı bir tane mahkeme kararı yok. Yani kimse, ‘üye olduğum birlik benden binde 3 istiyor, bende vermek istemiyorum, bu haksız diyip mahkeme vermemiş. 7 tane alt birliğin 6sı toplamaya devam etmiş; ama merkezi Antalyada olan Fide-Birlik binde 3ü hiç toplamamış ve hala toplamıyor. Bizi müfettiş denetliyor, bir rapor yazıyor. Bu raporun muhatabının karşılığı yok. Bakın bu muhatap bakanlık değil. Müfettiş, binde 3ü toplamadığıyla alakalı 4 yıldır Fide-Birlike rapor tutuyor. İşlem yapacak merci yok, sadece rapor yazıyor. Tohum Üreticileri Birliği toplayamıyor o da kaldırmayı konuşmaya başladı."

 

Alınan kararlar

 

"Islahçılar ‘toplansın diyor; ama kendileri toplayamıyor. Bu, diğer birlikler için de sorun. Benim birliğime para lazım değil, bu birlik aidatla döner bağışla döner kendine gelir elde eder. Ben binde 3 için üye kaybediyorsam, üye yapamıyorsam binde 3ü kaldırmaktan yanayım; ama yönetim böyle bir yetkisi yok, genel kurulun böyle bir yetkisi var. Biz çünkü tüzük değişikliği yapmıyoruz, biz sadece bir gelir kaleminin toplanmamasına karar veriyoruz. Bunu yasalda yapılan hiçbir uygulaması yok. Bana sorarsanız ‘binde 3 kalksın mı?NULL, evet. Sabit bir aidat olsun, herkes ödeyeceği aidatı bilsin. Genel Kurulda oy çokluğu ile alınan karara göre 2014 itibariyle binde 3 uygulmasına  son verilirken üye aidatları yükseldi. Genel kurulda ayrıca 7 firmanın kendi isteğiyle 1 firmanın da yönetim kurulunun ihracını istemesiyle üyeliği düşürüldü. Birlik merkezinin oy çokluğuyla İstanbuldan Ankaraya taşınması da kurulda alınan kararlar arasında yer aldı. 


Paylaş: 

Diğer Haberler