BEŞ MİLYON FİDAN İÇİN AÇILIŞ BAŞBAKANDAN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Orman ve Su İşleri Bakanlığının, Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesindeki "5 Milyon Üniversite Öğrencisi İçin 5 Milyon Fidan Dikimi" törenine katılarak, ilk fidanı dikti.

BEŞ MİLYON FİDAN İÇİN AÇILIŞ BAŞBAKANDAN

Erdoğan: " Belçika kadar alanı ağaçlandırdık"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiyenin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Gazi Üniversitesinin Gölbaşı Kampüsünde Türkiyenin tüm üniversitelerine yayılacak önemli bir ağaçlandırma seferberliğini başlattıklarını belirtti. Erdoğan, bu projeye Temmuz ayında başlandığını,  hayata geçirmek için ise ağaçlandırma sezonunun açılışını beklediklerini ve fidan dikim sezonu içinde 5 milyon üniversitesi öğrencisi adına 5 milyon fidan dikeceklerini ifade etti.  Başbakan: "Yaklaşık yüz yıldır ilk kez gençlerimiz, çok önemli fırsatlara, bundan önce hiçbir genç neslin görmediği haklara ve standartlara kavuşuyor, yüzyıllık tarih süreç içinde en talihli genç nesil, işte bugünün genç neslidir, Ağaç dikme, çevre hassasiyeti konusunda kimse bizi eleştiremez. Bu topraklara en fazla fidanı biz diktik. Şu ana kadar Belçika büyüklüğünde alanı ağaçlandırdık" dedi.

 

İstanbulda dikili ağaçlar susuzluktan ölüyordu

Rizeli olduğunu hatırlatan ve Rizedeki kadar ağaç varlığı çok az yerde bulunacağını belirten Erdoğan, Bir dönem Türkiyenin gündemini İSKİnin oluşturduğunu ve İstanbullunun susuzluktan kıvrandığı günlerin yaşandığını ifade ederek, bırakın ağaç dikmeyi, dikili ağaçlar bile susuzluktan kuruma noktasına gelmişti" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ayrıca, belediye başkanı olduktan sonra İSKİnin 3 milyon müşterisi için 3 milyon ağaç diktiklerini, ağaç ve peyzaji anonim şirketini kurarak Kadıköyden Tuzlaya, Eminönünden Büyükçekmeceye kadar bütün caddeleri, yol kenarlarını ve orta refüjleri ağaçlandırdıklarını ifade etti.  Erdoğan "Biz çevreciyiz. Kimse bizimle çevrecilikte yarışamaz. Şu ana kadar 125 adet şehir ormanı kurduk. 2003 yılında 33 olan milli parklarımızı 40a, 17 olan tabiat parklarımızı 193e çıkardık ve bu hızla devam ediyor ve bu çabalarımızı devam ettireceğiz. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan turizme kadar her sahada cazip kıldığımız gibi milli parklar, ormanlar, şehir ormanları açısından da inşallah ülkemizi bir cazibe merkezi haline getireceğiz dedi.

 

 

Eroğlu: "yılda 470 milyon fidan yetiştiriyoruz"

Bakan Veysel Eroğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2008de Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğini başlattıklarını anımsatarak, 2008-2012 yıllarında yürütülen seferberlik kapsamında, 2 milyon 300 bin hektar alanı ağaçlandırma hedefimizi aştık, 2 milyon 420 bin hektara ulaştık ve 2 milyar fidanı toprakla buluşturduk" dedi. Ayrıca, Bütün dünyada, orman varlığı azalırken Türkiyede hem alan hem de odun serveti olarak arttığına dikkati çeken Bakanımız, bundan gurur duyduklarını, sadece açık alanlarda değil, üniversite kampüsleri, okullar, hastaneler, yollar, mabetler, mezarlıklar gibi nerenin ihtiyacı varsa orada ağaçlandırma çalışması yaptıklarını belirtti.  1992-2002 tarihlerinde yılda ortalama 75 milyon fidan üretimi gerçekleştirildiğini kaydeden Bakan Eroğlu, bu rakamı 2012de 6 kat artırarak 470 milyona ulaştırdıklarını ifade etti.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler