BAYINDIRDA FESTİVAL COŞKUSU

BAYINDIRDA FESTİVAL COŞKUSU

17. Bayındır Çiçek Festivali, coşkulu bir törenle başladı. Festivalde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Türkiye Cumhuriyetinde ilk defa sözleşmeli üretim modelini uygulamak gibi ulvi bir görev bize nasip olduğu için kendimizi mutlu hissediyoruz" dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği ve Bayındır Belediyesinin organizasyonuyla gerçekleştirilen 17. Bayındır Çiçek Festivali coşkulu bir katılımla başladı.

Festivalin ev sahipleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Seslinin yanı sıra İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Prof. Dr. Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu, Bayındır Kaymakamı Mehmet Makas, CHP İl Başkanı Ali Engin, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, belediye bürokratları ve Büyükşehir Belediyesinin sözleşmeli üretim yaptığı kooperatiflerin başkanları da, ilçe halkının festival coşkusuna katıldı.

Festival, Menderes Bulvarından itibaren tören alanına kadar devam eden kortej yürüyüşü ile başladı. Festival stantlarını ziyaret ederek tören alanına ulaşan Başkan Kocaoğlu ve davetliler, vatandaşlar tarafından çiçekler ve bayraklarla karşılandı. Yörenin en önemli geçim kaynaklarından olan ve bölgede markalaşan çiçekçiliğin kutlandığı festival, 4 Mayıs Pazar günü sona erecek. Festival boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi de kendi standında vatandaşlarla buluşacak.

 

"İhracat yapmalıyız"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, açılış konuşmasında kent genelinde sözleşmeli üretim modelini hayata geçirdiklerini söyleyerek bundan sonraki aşamada "ihracat"a önem vermek gerektiğini ifade etti. Başkan Kocaoğlu, "Bütün tarım kooperatiflerini, onların üst birliklerini birleştirerek bu ürünleri yurtdışına ihraç etmemiz gerekiyor. Bu amaçla, ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsası birlikte çalışmalı" dedi.

Bayındırda çiçek kooperatifçiliğinin 10 yılda büyük sıçrama yaptığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Bazı illerimiz bizden sonra, Bayındırdan çiçek almaya başladı. Umuyor ve diliyorum ki bu alımlar devam eder. Bayındır çiftçisine çiçek üreticisine destek devam eder" diye konuştu.

 

"Hedef yerelde kalkınma"

Bütün çalışmalarını "yerelde kalkınma" hedefiyle yürüttüklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hemşehrilerimizin refahının ve huzurunun artmasını, lokmasının büyümesini sağlamaya çalışıyoruz. ‘Yerelde kalkınma demek budur. Türkiye Cumhuriyetinde ilk defa bu modelin adını koyup uygulamak gibi ulvi bir görev bize nasip olduğu için kendimizi mutlu hissediyoruz. Bir stratejik plan, yol haritası ile birlikte projeleri doğru belirleyerek aklı ve bilimi kullanarak bu kentin kalkınmasını, kentin tün değerleriyle, tüm zenginlikleriyle birlikte, insan gücüyle - emeğiyle birlikte kalkınmasını sağlamak istiyoruz. Biz bu hedefe hiç arkamıza bakmadan, emin adımlarla, her türlü çabayı göstererek yürümek arzusundayız. 10 sene yürüdüğümüz gibi önümüzdeki 5 yılda da aynı doğrultuda yürüyeceğiz".

 

"Merkezi hükümetten isteye isteye yoruldular"

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Seçimden hemen sonra, ‘Büyükşehir Belediyesi bunu yapsın, şunu yapsın diye bir sıra isteklerde bulunuyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bu istenen görevlerin bazılarının yüzde 100ünün, bazılarının yüzde 90ının, bazılarının en az yüzde 50sinin belediyeler ve yerel yönetimlerle alakası yok. Merkezi hükümetin işleri. Ne güzel ki, son derece mutlu oluyorum, merkezi hükümetten istemiyorlar, isteye isteye yoruldular. O yüzden bizden istiyorlar. Biz de yasalar el verdiği sürece bunları seve seve yaparız. Tüm arkadaşlarımıza bu kenti düşündükleri, bu kente proje ürettikleri için sonsuz teşekkür ediyorum. Hepsini okuduğumu, değerlendirmeye çalıştığımı ve izlediğimi belirtmek istiyorum. Tüm kentliyle birlikte el ele, kol kola bunları başaracağımıza olan inancımı ifade etmek istiyorum" dedi.

 

"Et entegre tesisi çürüyor"

Konuşmasında Tahtalı Havzasında bulunan "Et Entegre Tesisi"ne de değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, Hazinenin istediği yüksek fiyat yüzünden tesisinin durduğu yerde çürümeye başladığını vurguladı. Kendilerinin Ödemişte bir tesis yaptıklarını, başka tesisler yapmaya da muktedir olduklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, hazır durumdaki bir tesisin çürümeye mahkum edilmemesi gerektiğini ifade etti. Başkan Kocaoğlu şöyle konuştu:

"Biz Türkiye Cumhuriyetinin 3. büyük kentiyiz. Bu kentin belediyesiyiz. Bu görev bizim görevimiz. ‘6.5 milyon TL verelim, tesisi alalım, bu iş tatlıya bağlansın dedik. Ama onlar 27.5 milyon TL istedi. O arazi ve tesise kimse o kadar parayı vermez, veremez. Bunun üzerine biz de o miktarı ödeyemeyeceğimizi belirterek, ‘ha devlet ha belediye buyurun sizin olsun dedik. Ama öyle bir fiyat koydular ki ondan dönmek yok. Belediyeye vermediği fiyatın altında başkasına satamaz skandal olur, o tesis öyle çürüyor şimdi. Hayvan üreticilerimiz etlerini kestirecek yer bulamıyor, o tesis çürüyor. Ama bu güzelim tesisi, et entegre tesisini neden çürümeye terk ediyorsun? Basından takip ettim, tesisi alıp işletmek için Ticaret Odası başkanımızla, Ticaret Borsası başkanımız Ankaraya gittiler. 27.5 milyonu duyunca da döndüler geldiler. Hep birlikte merkezi hükümetimizle, kentin dinamikleriyle, kanaat önderleriyle her sektörde uzlaşı ve barış içinde bu kentin ve ülkenin mutluluğu için çalışmaya hazırız. Birlikte çalışacağız, birlikte üreteceğiz ve lokmamızı büyüteceğiz".

 

Çiçek teşekkürü

Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluna teşekkür ederek, "İzmir Büyükşehir Belediyesinin Türkiyeye örnek olan alım garantili çiçek sözleşmesiyle üreticilerin kazancı arttı ve çiçekçilik ivme kazandı Sayın Başkanımız Aziz Kocaoğluna desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bayındırda 330 çeşit çiçek ve 35 milyonluk üretim yaparak, 2 bin kişiye istihdam sağlıyoruz" dedi.

Bayındır Kaymakamı Mehmet Makas ise konuşmasında, "2007den bu yana sözleşmeli çiçek alımını başlatarak birçok büyükşehir belediyesine örnek oldunuz. İstanbul ve Ankara gibi birçok il, ilçemizden alım yapıyor. Festivalimizin bu seneki sloganı ‘Bu bahar başka bir bahar. Umarız bu baharla beraber insanlarımızın birbirini sevdiği, bir büyüğümüzün de dediği üzere ‘namusluların namussuzlar kadar cesaretli olduğu bir bahar olur. Biz mülki idare amiri olarak ilçede hiçbir zaman taraf olmadık, taraf olma lüksümüz yok. Haklıyla haksızı ayırdık, sağıyla, soluyla, ilericisiyle, gericisiyle, görevimizin bize sunmuş olduğu şartları layığı ile yerine getirdik" sözleri Bayındır halkından yoğun alkış aldı.

Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan da, birkaç kişiyle başlayan çiçekçilik sektöründeki istihdamın arttığını söyleyerek, "Bu gelişmeye katkı koyan, son yıllarda hızlandıran ve hem tekniği ile hem adedi ve çeşidiyle bizlere üretimde destek veren, Türkiyede ilk defa böyle bir sistem uygulayan Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğluna çiçekçiler adına teşekkür ediyorum" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler