BAŞKENT YEŞİLE KAVUŞUYOR

Başkent Ankaraya 43 bin ağaç daha dikiliyor.

BAŞKENT YEŞİLE KAVUŞUYOR

Büyükşehir Belediyesi, Başkente 43 bin boylu ağaç daha dikiyor. Sabancı Bulvarı etrafında bulunan Tahar Tepesi mevkiinde 9 bin 500 adet ağacı toprakla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, Akpınar Mahallesinin Konya Yoluna bakan yamaçlarına da 30 bin adet ağaç ve 200 bin çalı grubunun dikim çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Bulvarı yan bantlarında ise 2 bin 900 boylu, yapraklı ve ibreli ağaç dikimi de devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek; parklarıyla, yollarıyla, rekreasyon alanlarıyla yemyeşil bir Ankara amaçladıklarını belirterek, "Söz verdiğimiz gibi her geçen gün Başkentte yeşil alan miktarını artırmaya devam ediyoruz. Ankaralıların yanı sıra Başkentimize giriş ve çıkış yapan vatandaşlarımızın da yeşillikler içerisinde yolculuk yapmaları için şehrin giriş yollarında da yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyoruz" dedi.

 

AKPINARA 30 BİN AĞAÇ DİKİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi, kent girişlerine ve kent geneline de diktiği ağaçlarla Başkenti daha yeşil bir görünüme kavuşturmak için sürdürdüğü çalışmalarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Konya Yoluna bakan Akpınar Mahallesinin, gecekondulardan arındırılarak kötü ve virane görüntüsünden kurtarıldığını, yıkılan gecekondu enkazlarının da taşınmasıyla birlikte yeşillendirme çalışmalarına başlanıldığını söyleyen Başkan Gökçek, "Bölgeye 30 bin ağaç ve 200 bin çalı grubunun dikimini gerçekleştirirken vatandaşlarımıza yeşillikler içerisinde kente girmenin görsel güzelliğini de yaşatacağız" diye konuştu.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile ANFA tarafından kurulan ekiplerle hızlı bir şekilde dikim işleminin de devam ettiğini bildiren Başkan Gökçek, şunları söyledi:"Konum itibariyle eğimli bir alana sahip olan bölgeye dikilen ağaçlarla erozyon olma ihtimalini de azaltıyoruz. Mavi Arizona Servisi, Leylandi, Karaçam gibi mevsim şartlarına uygun 30 bin ağaç dikimi gerçekleştirilirken, 200 bin Taslan ve Ateş Dikeni gibi çalı grubu dikimi yapılacak. Ağaçlandırma çalışmalarının bir kısmını kapsayan 8 bin metrekarelik alanın ise dikim çalışmalarında sona yaklaşıldı. Dikim işlemleri esnasında ise özel bitki karışımlarından oluşan gübreli toprak kullanılarak ağaçların daha kolay tutması için gerekli özeni gösteriyoruz."

 

ANKARA BULVARINA 2900, TAHAR TEPESİNE 9500 AĞAÇ...

Ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarına Ankara Bulvarı üzerinde de devam eden Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Gazi Mahallesinin arkasına denk gelen bölümden başlanarak Çiftlik Kavşağına kadar olan alana 2 bin 900 boylu, yapraklı ve ibreli ağaç dikimini tamamlarken Sabancı Bulvarı yan bantlarına 400 adet çınar ağacı dikim çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Başkan Gökçek, Sabancı Bulvarı çevresinde bulunan ve daha önceleri hafriyat döküm alanı olarak kullanılan Tahar Tepesinin Büyükşehir Belediyesi tarafından ağaç dikim alanı olarak belirlenmesiyle birlikte bölgeye 9 bin 500 adet uzun boylu yapraklı ve ibreli ağacın dikiminin tamamlandığını açıklarken yıl boyunca ağaç dikim çalışmalarının devam edeceğini söyledi.


Paylaş: 

Diğer Haberler