Başkent Millet Bahçesi Açıldı

700 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük millet bahçesi konumunda olan Başkent Millet Bahçesi açıldı.

Başkent Millet Bahçesi Açıldı

700 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük millet bahçesi konumunda olan Başkent Millet Bahçesi açıldı.

Başkent Millet Bahçesi’nin içinde; binlerce kitabın olduğu Millet Kıraathanesi, çocuk klübü, çocuk oyun alanları, binicilik ve etkinlik çayırları, tohum merkezi, spor sahaları, bostanlar, tramvay hattı, kültür merkezi, açık hava sineması, sanat atölyeleri yer alıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Ankara'da AKM alanında inşa ettiğimiz millet bahçemiz, içinde binlerce kitabın yer alacağı millet kıraathanesi, konferans salonu, kültür merkezi, geniş yeşil alanlarıyla, bayramlarımızı kutlayacağımız, milletimizle beraber olacağımız bir mekan olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkent Millet Bahçesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, ismini 98 yıl önce Ankara'ya verilen unvan olarak belirledikleri Başkent Millet Bahçesi'nin ülkeye, Ankara'ya ve Ankaralılara hayırlı olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milli Mücadele'nin karargahı, İstiklal Harbi ve 15 Temmuz'un gazi şehri Ankara'ya ancak böyle bir eser yakışırdı. Yıldırım Beyazıt'ın, Hacı Bayram Veli'nin, Hüseyin Gazi'nin, Ali Semerkandi'nin, nice gönül sultanının, seğmenlerin, nice kahramanların şehrine işte böyle bir eser yakışırdı." ifadelerini kullandı. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına erken bir armağan olarak gördükleri eserin Ankara'nın merkezine değer katacağını, şehircilik kültürünü, tabiat ve çevre anlayışını yaşatacak örnek bir proje olduğunu vurguladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler