Bakan Yumaklı, Dünya Su Konseyi Toplantısı'nda Konuştu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Dünya Su Konseyi'nin 86. Guvernörler Toplantısı'na ev sahipliği yaparak, su sorunlarına dikkat çekti ve Türkiye'nin bu konudaki çabalarını anlattı.

Bakan Yumaklı, Dünya Su Konseyi Toplantısı'nda Konuştu

 

Bakan Yumaklı, konuşmasında dünya genelinde yaşanan siyasi zorluklar, insani krizler, iklim değişikliği, su kıtlığı, gıda krizleri, enerji ihtiyacındaki artış, çevre kirliliği ve salgın hastalıklar gibi sorunlara vurgu yaptı. Ayrıca, Türkiye'nin geçtiğimiz yıl yaşadığı büyük deprem felaketini hatırlatarak, hızlı bir şekilde müdahale edilerek temiz su erişimini sağladıklarını ifade etti.

 

Bakan Yumaklı, su konusunun günümüzde önemli bir gündem maddesi olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu konudaki çabalarını vurguladı. Ülkemizin Akdeniz Havzası'nda yer alması nedeniyle küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerden biri olduğunu ifade eden Yumaklı, kişi başına düşen su miktarıyla su stresi altında bir ülke olduklarını dile getirdi. Bu nedenle, su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılması için önemli yatırımlar yaptıklarını belirtti.

 

Bakan Yumaklı, Türkiye'nin 21 yılda 2,4 milyar lira kaynak aktararak 10 binden fazla projeye imza attığını söyledi. İçme suyu tesisleri, taşkın tesisleri ve atık su arıtma tesisleri gibi altyapı yatırımlarıyla su sorunlarına çözüm getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca, çiftçilere suyu verimli kullanmaları için destek verdiklerini belirterek, bireysel basınçlı sulama sistemlerini teşvik ettiklerini söyledi.

 

Su Verimliliği Seferberliği'ni başlattıklarını vurgulayan Bakan Yumaklı, bu seferberlik kapsamında su kayıplarını azaltmayı, verimli teknolojileri kullanmayı, bireysel su kullanım alışkanlıklarını iyileştirmeyi ve suya sahip çıkmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Bakan Yumaklı, Türkiye'nin sınır aşan su kaynaklarının adil kullanımına büyük önem verdiğini ve komşu ülkelerle su kullanımı konusunda diyaloglarını sürdürdüğünü dile getirdi. Ayrıca, Türkiye'nin dünya genelinde sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda su sektöründe eğitim, mali ve teknik yardımlar sağladığını vurguladı.

 

Toplantının sonunda Bakan Yumaklı ile Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fauchon tarafından işbirliği mutabakat zaptı imzalandı. Fauchon, Türkiye ve İstanbul'u sevdiklerini dile getirerek, Bakan Yumaklı'nın liderliğindeki çabaları takdir etti.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler