BAKAN EROĞLU VE BAKAN FAKIBABA PEYGAMBERLER ŞEHRİ ŞANLIURFA DA

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa Valiliğinde "Yatırımları Değerlendirme Toplantısı"na katıldı.

BAKAN EROĞLU VE BAKAN FAKIBABA PEYGAMBERLER ŞEHRİ ŞANLIURFA DA

Prof. Dr. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, kente son 15 yılda 35 milyar lira yatırım yapıldığını dile getirerek, yatırımların ayrıntılarına ilişkin bilgi verdi.
Yatırımların sürdürülmesinde maddi sıkıntı çekmediklerine değinen  Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bizim GAP Eylem Planında, 2019 yılı sonuna kadar hedeflerimiz var. 2019 sonuna kadar GAP Eylem Planında belirtilen bütün sulamaları yerine getireceğiz. 54 sulama var. Öyle tesisler yaptık ki dünyanın en uzun suni nehrini inşa ettik. Şanlıurfadan Mardine kadar giden ana kanalımız 221 kilometre ve içine yan yana 7 tır girebiliyor. Kızılırmakın mart ayındaki debisi saniyede 200 metreküp. Buradan da 200 metreküp su akacak şekilde yapıldı." diye konuştu.

Kuraklıkla etkin şekilde mücadele etmek istediklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu, bunun için de çiftçilerden yağmurlama ve damlama sulama yapmasını istedi.

"Atatürk Barajında Suya İhtiyaç Var"

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Türkiyenin en büyük barajı konumundaki Atatürk Barajının doluluk oranı hakkında da bilgi vererek, şunları kaydetti:

"Maalesef geçen yıl ülkemizde son 44 yılın en büyük kuraklığını yaşadık. 1972den bu yana en kurak yıl 2017 oldu. Şanlıurfaya yüzde 65 daha az yağış düştü. Atatürk Barajında bizim 4 milyar metreküp suya ihtiyacımız var ama sadece 3 milyar metreküp kullanabileceğimiz su var. Bu yüzden Şanlıurfadan başlıyoruz, çiftçilerimizle birlikte el ele vererek yağmurlama ve damlama sistemiyle sulama yaparsak bu su yeter. Aksi takdirde bu su yetmez. Dua ediyoruz."

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, bir gazetecinin "Türkiye kuraklık tehlikesini atlattı mı" diye sorması üzerine "Türkiye kuraklık tehlikesini atlattı. Ama sadece yazın GAP bölgesinde suyu ekonomik kullanmamız gerekiyor, yoksa tarımsal kuraklık diye bir şey yok." yanıtını verdi.

Daha sonra Prof. Dr. Veysel Eroğlu muhtarlarla bir araya gelerek Şanlıurfaya yapılan ve yapılacak yatırımlar ile alakalı bir toplantı gerçekleştirdi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler