BAKAN EKER EXPO ALANINI İNCELEDİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, EXPO 2016 Antalya alanını inceledi. Bakan Eker, EXPO Kulesi’ne önümüzdeki günlerde başlanacağını söyledi

BAKAN EKER EXPO ALANINI İNCELEDİ

EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu toplantısına katılmak için Antalyaya gelen Bakan Mehdi Eker, Aksu ilçesindeki EXPO alanı inceledi. Alan içerisinde drenaj alışmalarını yerinde inceleyen Bakan Eker, işçilerden ve proje müellifi firma yetkililerinden bilgi aldı. Aksu Çayı ve Tehnelli çayı arasında yapılan kanalizasyon hattı ile ilgili bilgi alan Bakan Eker, polietilen muayene bacasının kurulumunu yerinde izleyerek kaynak makinesi ile kaynak yaptı.

Ardından EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı, Bakan Mehdi Eker başkanlığında gerçekleşti. Toplantı öncesi açıklama yapan Bakan Eker, EXPO 2016 Antalya hazırlıklarının her alanda hızla devam ettiğini söyledi. 188 ülkeye davet mektubu gönderildiğini belirten Bakan Eker, "48 ülkeden cevap geldi.

EXPO KULESİNE BAŞLANACAK

Expo ile ilgili sembol yapı olan Expo Kulesinin proje yarışmasının sonuçlandırıldığını ve ilan edildiğini belirten Bakan Eker şöyle devam etti; "Yarışmaya 52 proje katıldı. Bunlar arasından Antalyanın simgelerinden Üç Kapılar ile palmiye ağaçlarını sembolize eden ve Serdar Kızıltaş ile Melike Atay tarafından yapılan eser proje ödülüne layık görüldü. Bu mimari projenin önümüzdeki günlerde inşasına başlanacak. Expo Kulesi 96 metre yüksekliğinde olacak" dedi.

Alanda yürütülen diğer çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Eker; "Seddenin dış yalıtımı tamamlandı. Yüzey örtüsü ile ilgili bitki dikimine Eylül ayında başlanacak. 80 dekar büyüklüğündeki EXPO Gölünün yalıtımı tamamlandı, tabanı dere taşları ile kaplandı. Alan içi bağlantı yolları, drenaj, sulama hatları ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Meydan düzenleme çalışmaları sürüyor. Expo Tepesine toprak yığma çalışması devam ediyor. Kanalizasyon kollektör hattı ile ilgili çalışma devam ediyor. Bu hat ile Aksu İlçesinin kanalizasyonu çözüme kavuşmuş olacak. Alanda 5 firma, 6 şantiye ve yüzlerce işçi çalışmaya devam ediyor" diye konuştu.

20 BİN AĞAÇ DİKİLECEK

Expo alanındaki ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarını değerlendiren Bakan Eker; "Expo ormanının ilk çalışmasına Ocak ayında başlamıştık. Şu anda alanda 2 bin 500 dolayında ağaç mevcut. Yılsonuna kadar alana 20 bin ağaç dikilmiş olacak. Kot çalışması biten yerlerde ve sedde alanının yüzeyinde yeşillendirme çalışmasına Eylül ayında başlanacak" dedi.

ÜLKELERDEN CEVAP VAR

Ülke davetleri hakkında bilgi veren Bakan Eker; "188 ülkeye davet mektubu gönderilmişti. 48 ülkeden cevap geldi. 20 ülke ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Alanda yer almak için Antalyaya gelen ilk ülke Çin Halk Cumhuriyeti oldu" diye konuştu. Bakan Eker, Expo 2016 Antalyanın bütün inşaat alt yapısı, proje unsurları, sergi alanları, sosyal donatıları ile birlikte tamamlanması için gece gündüz hassasiyetle çalışmaların sürdüğünü ifade etti.


Paylaş: 

Diğer Haberler