ATSO DÜNYA ÇİÇEK DEVİNİ AĞIRLADI

ATSO DÜNYA ÇİÇEK DEVİNİ AĞIRLADI

- Dünyanın en büyük çiçek kooperatifi olan Hollandalı FloraHolland firması yetkilileri, ATSOyu ziyaret etti.

Dünyanın en büyük çiçek kooperatifi olan Hollandalı FloraHolland firmasının Pazarlama Direktörü Marco Van Der Sar, Türkiye Pazar Geliştirme Direktörü Monique Heemskerk, Proje Sorumlusu Emre Doğru ile birlikte firmanın Türkiyedeki çözüm ortağı olan Stratejico Firması Yönetim Kurulu Başkanı Selim Oktar ve Stratejico Hollanda Sorumlusu Nilüfer Gündoğan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Davut Çetini ziyaret etti. Antalya hakkında Çetinden bilgi alan firma yetkilileri daha sonra yapmak istedikleri çalışmalarla ilgili detaylı bilgi verdi.

Dünya genelinde 6 bin üreticisi, 4 bin çalışanı ve yıllık 4,2 milyar Euro cirosuyla dünyanın en büyük çiçek kooperatifi olan FloraHollandın üst düzey yetkilileri Antalyada gerçekleştirdikleri ziyaretler kapsamında bir araya geldikleri ATSO Başkan Yardımcısı Davut Çetine Antalyada yapmak istedikleri çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

FloraHolland Pazarlama Direktörü Marko Van Der Sar, "Türkiyede çiçekçiliğin merkezini Antalya olarak görüyoruz. Bu konuda da sizlerin bilgisini almak istiyoruz" şeklinde konuştu.

ATSO, FLORAHOLLAND İLE ANTALYALI ÜRETİCİYİ BULUŞTURACAK

Heyete ilk olarak ATSOnun çalışmaları ve üyeleriyle ilgili bilgi veren ATSO Başkan Yardımcısı Çetin, oda olarak 50 bini aşkın üyelerinin bulunduğunu dile getirdi. Tarım ve çiçek üretimine bağlı sektörlerde üyeleri olduğunu da vurgulayan Çetin, "Sizleri bu gruplardaki firmalarımızla bir araya getirerek, yapacağınız çalışmalarda sizlere destek olabilecek imkanları sunabiliriz" dedi.

Antalyanın çiçek üretiminde daha da gelişmesi gerektiğini ifade eden Çetin, FloraHolland ile Antalyalı üreticiyi ATSO çatısı altında buluşturabileceklerini dile getirdi. Çetin, ayrıca FloraHolland firmasının yetkililerini tarım ve çiçek ile ilgili STKlarla da bir araya getirebileceklerini söyledi.

ANTALYA KESME ÇİÇEKTE DE STRATEJİK NOKTA

Antalyanın turizm ve tarımda Türkiye için stratejik bir nokta olduğunu ifade eden Çetin, Antalyanın turizmde ve tarımda Türkiyenin başkenti olduğunu vurguladı. Antalyanın turizm alanında şehirlerle değil ülkelerle yarıştığını ifade eden Çetin, tarımda da pek çok ülkeye yaş meyve ve sebze göndererek ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtti. Kesme çiçek üretimiyle ilgili de bilgi veren Çetin, "Türkiyede yetiştirilen kesme çiçeğin yüzde 47si Antalyada üretiliyor. Ayrıca kesme çiçek ihracatının yüzde 91i Antalyadan gerçekleştiriliyor. Bu veriler göz önüne alındığında Antalya kesme çiçek üretiminde ve ihracatında da Türkiye için stratejik bir öneme sahip konumda" dedi.

EXPOYA DAVET

Antalyanın 2016 yılında "Çiçek ve Çocuk" temalı botanik Expoya da ev sahipliği yapacağını dile getiren Davut Çetin, organizasyon içerisinde FloraHollandın da dünyanın en çiçek üretici kooperatifi olarak katılmasını istediğini vurguladı.

HEEMSKERK, "ATSO İLE TEMASLARIMIZ SÜRECEK"

FloraHolland Türkiye Pazar Geliştirme Direktörü Monique Heemskerk, Türkiyede kesme çiçek potansiyelinin çok yüksek olduğunu ancak bu potansiyelin tam olarak kullanılmadığını dile getirdi. Firma olarak bu Türkiyenin ve özellikle Antalyanın bu potansiyeli ortaya koyması için çalışmalar yapacaklarını belirten Heemskerk, "Antalyada şu an 6 üretici ile çalışıyoruz. Bizim amacımız bu sayıyı arttırarak hem Antalyanın kesme çiçek potansiyelini arttırmak hem de dünyada var olan liderliğimizi sürdürmek. Bu açıdan ATSO bizim için çok önemli bir kurum. Antalya ile yapacağımız çalışmalarda sizlerle olan temaslarımız her zaman devam edecek" dedi.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler