ATAVDAN MEMLEKETİM ANTALYA ENDEMİK ÇİÇEKLER VE BİTKİLER SERGİSİ..

Antalya Tanıtım Vakfı ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde açılan" Memleketim Antalya Endemik Çiçekler ve Bitkiler” konulu Fotoğraf Sergisi 14.2.2014 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

ATAVDAN MEMLEKETİM ANTALYA ENDEMİK ÇİÇEKLER VE BİTKİLER SERGİSİ..

Türkiye ve özellikle Antalya kenti endemik bitkiler açısından dünyada çok büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Antalya Tanıtım Vakfı; Çocuk ve Çiçek temalı EXPO 2016 Antalya tanıtım çalışmalarına katkı sağlamak üzere etkinliklerini sürdürüyor. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile "Memleketim Antalya Endemik Çiçekler ve Bitkiler konulufotoğraf sergisi; Cumhuriyet Meydanı kapalı otopark üstü sergi alanında 15.01.2014 tarihinde açılışı yapıldı. Sergi 14.02.2014 tarihine kadar ziyarete açık olacaktır. 

Açılışta Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, yaptığı konuşmada, Antalyanın doğal güzellikleri bakımında kendine özgü bir kent olduğunu söyledi. Dünyanın botanik EXPOsu EXPO 2016 Antalyanın "Çiçek ve Çocuk" temalı olduğunu dile getiren Öztürk, "Çiçek bizim için önemli. Bugün Antalyaya özel endemik tür çiçeklerin sergisini açtık. Antalyanın doğasını, tarihi güzelliğini yerli ve yabancı turistlere tanıtmak görevimiz" dedi. 

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen Antalyayı dünyaya EXPO ile tanıtacaklarını ve Antalya nın değerinin bir kat daha artacağını belirtti. Endemik bitkilerin geleceğinin sıkıntılı olduğunu ifade eden Şen, "Çocuklarımıza bu güzellikleri emanet edeceğiz ve onların da korumasını isteyeceğiz. Endemik bitkileri Antalyalılara tanıtmak istiyoruz" diye konuştu. 

Açılışa Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Adem Akyürek, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı YDO Koordinatörü Alaattin Özyürek , Prof Dr. Nevzat Çevik, EXPO 2016 Antalya Ajansı ve davetliler katıldı. 

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen sergi ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu: 

"Antalya Dünyanın Endemik Bitkiler Hazinesidir. Avrupa ülkelerinin birçoğunun endemik sayısından çok çok üstünde endemik bitki zenginliğine sahibiz ve bu zenginliğimizi yeni yeni keşfediyoruz. Expo2016 Antalya sayesinde de bunu hem kendimiz daha yakından tanıyıp hem de dünya insanlarıyla paylaşacağız. Antalyanın endemik bitki toksonu sayısı 840 dır Türkiye nin de en çok endemik bitkiye sahip kentidir. Antalyayı Konya 726, Mersin 560, Kayseri 523 ile izler. Antalya, Isparta ve Burdur un toplam endemik zenginliği 1588 dir. ( Isparta446- Burdur303) Türkiye genelindeki endemik varlığının sayısının yarısına bölgemiz sahiptir. 

Endemik Bitkiler tüm doğal zenginliklerde olduğu gibi bir bölgenin tanıtılması konusunda etkin rol oynarlar. Endemik bitkiler bunu fazlasıyla yaparlar çünkü endemik bitkiler ülkenin geçmişten günümüze isimlerini kendilerine ad olarak da alırlar, Anatolica, Anatolicum, turcicum gibi. başka ad aldıkları örnekleri de belirtmek isterim. Geçmiş Uygarlık isimlerinle adlandırılırlar: Lycica Likya LAlesi, Burdurun Pisidica-ebem güzeli, Lycia-Likya Orkidesi, Phamphylica Pamfilya Havacivaotu. Endemik Bitkiler adlarını Kentlerden de alırlar; Ophry Antalyensis- Antalya Orkidesi, Asperula Antalyensis -Antalya Yapışkanotu, campanula Antalyensis-Antalya Cancicegi. Bazı endemikler ilçeler den de ad alırlar; Asperula Elmaliensis- Elmali Yapikanotu, Aethionmea Alanyae-Alanya Kayagulu, Chaerophyllum Aksekiense-akseki Orman Maydonozu, pyrus Serikensis-Serik Armudu. Bazı endemikler de Alanya nın Mahmutlarındaki gibi daha küçük bölgelerden isimlenirler; Astragalus Mahmutlarensis, İsimlerini Dağlardan, deniz, göl, nehirlerden aldığı gibi Antik Kentlerimizden de alırlar; Ophyrs Phaseliana-Faselis Orkidesi,Lathyrus Phaselitanus-Faselis Murdumugu. İşte Expo 2016 Antalya ile biz dünyaya bu zenginliğimizle tanıtım yapmayı amaçlıyoruz."    


Paylaş: 

Diğer Haberler