ANTALYA SÜS BİTKİLERİ HEDEF BÜYÜTÜYOR

ANTALYA SÜS BİTKİLERİ HEDEF BÜYÜTÜYOR

Geçen yıl 90 konteynır ihracat yapan şirketin gelecek sezon hedefi 100 konteynır. Başoğlu, dünyaca tanınan bir firma olmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Akdeniz ve Ege iklimine uygun bitki türlerini üretmek için 2013 yılında SMS Marmara Group bünyesinde kurulan Antalya Süs Bitkileri A.Ş., kısa sürede önemli başarılara imza attı. Şirket geçen yıl 90 konteynır ihracat yaparken, 2015/2016 sezonu için bu hedef 100 konteynıra çıktı. Antalya Süs Bitkileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hami Başoğlu, Plantın sorularını yanıtladı.

 

SMS Marmara Group olarak Antalya yatırımınızdan beklentileriniz nelerdir?

Antalya Süs Bitkileri A.Ş özellikle Akdeniz ve Ege iklimine uygun bitki türlerinin üretimini gerçekleştirmek amacıyla 2013 yılı Mart ayında üretime başlamıştır. Öncelikli hedefimiz her defasında belirttiğim gibi yüksek kalite standartlarında üretim yapmaktır. Biliyoruz ki; Yatırım beklentilerimize ulaşmak, elde edeceğimiz kaliteli nihai ürüne bağlıdır. Şu an ihracat hedeflerimize emin adımlarla yürüyoruz. 2013te 30, 2014te 60 olmak üzere toplam 90 konteynır ihracat yaptık. Bu veriler, 3üncü yılını yaşayan bir şirket için azımsanmayacak miktarlardır. 2015/2016 sezonu hedefimiz en az 100 konteynır ihracattır. Her yıl bu sayıyı arttırmak istiyoruz.

 

DUBAİDE YATIRIM

 

Kendinizi sektörde nerede konumlandırıyorsunuz?

Zaten Şirket misyonumuz içeriğinde de belirtildiği üzere süs bitkileri üretiminde dünyaca tanınan kendini ispatlamış güçlü ve istikrarlı bir firma olmak istiyoruz. Şu anda Ortadoğu ve Arap yarımadası başta olmak üzere Orta Asya ve Uzakdoğunun ciddi firmaları tarafından "Marmara Group Company" denildiğinde saygınlığımızın onanması bize gurur veriyor, aynı zamanda daha da bir itici güç oluyor aslında. Bunda Dubaideki Firmamız Marmara International L.L.Cnin payı vardır. Yine de asıl sorunuz olan konumlandırmaya gelecek olursak, daha yolun çok başında fakat yeni kurulmasına rağmen sektöre ışık tutan öncü olan bir firma olarak görüyoruz kendimizi.

 

HEDEFİN 2 YIL ÖNÜNDEYİZ

 

Üretimde ne kadar yol aldınız? Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir.

2012 Eylül ayında Antalya - Serik Karayolu 27.i kmdeki 7.000 m²lik Showroom alanı ek yatırımlarla 40.000 m² alana ulaşmıştır. Bunun 6.500 m²si seradır. Burada yine çeşitli Akdeniz iklimine uygun çalı türleri üretilmekle beraber ağaç üretimi için de ön mamul hazırlıkları yapılmaktadır. Ağaç üretiminin hedef alındığı Abdurrahmanlar Beldesinde bulunan üretim alanımız 2013ten bu yana yüzde 100e yakın büyüyerek 210.000 m²den 400.000 m²ye ulaşmıştır.

Repikaj ve saksılı üretim olarak 2013de 60.000 adet olan ağaç sayımız 100.000i devirmiştir. 2014/2015 yılında ağırlığı saksılı ağaç üretimine verdik. Bu şekilde yılın 12 ayı özellikle de ihracata hazır ürün sunabilmeyi hedefledik.

Hedefimiz 50 hektar üretim alanına ulaşmak. Aslında ulaşılan üretim alanı hedefimizin 2 yıl önündeyiz ama özellikle yurtdışı talepleri bizi daha hızlı hareket ettirmeye teşvik etti.

 

 

 

SMS Marmara Group continued expanding its investments and Antalya Ornamental Plants Co. Inc., one of the companies of group  realizes the production and export of plant species which adapted to the Mediterranean and Aegean climates. Last year company exported 90 containers and targeting 100 containers for next season. 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler