ANKARA İKLİM KOŞULLARINA UYGUN BİTKİ TÜRLERİ TESPİTİ TOPLANTISI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nda ‘Ankara İklim Koşullarına Uygun Bitki Türleri Tespiti’ hakkında toplantı yapıldı.

ANKARA İKLİM KOŞULLARINA UYGUN BİTKİ TÜRLERİ TESPİTİ TOPLANTISI

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nda ‘Ankara İklim Koşullarına Uygun Bitki Türleri Tespiti’ hakkında toplantı yapıldı. Toplantıya, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, ANFA Genel Müdürü Semih Narlıoğlu ve Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yıldırım Şamil Özden başkanlık etti.

 
'Ankara İklim Koşullarına Uygun Bitki Türleri Tespiti' hakkındaki toplantıya, SÜSBİR kurumu adına Başkan Ahmet Dündar katıldı. Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Orman Genel Müdürlüğü temsilcileri, Ziraat Odaları ve özel sektörden işletme temsilcilerinin de katılım sağladığı toplantıda, açılış konuşmasını Çevre Koruma Daire Başkanı Muhammet Güldaş yaptı. Başkan Güldaş, konuşmasında toplantının ana gündem maddesinden, üreticileri destekleyecek alım garantili sözleşmeli üretim modeli projelerinden bahsederek “Bugüne kadar ilk kez Büyükşehir Belediyesi, sektöre söz hakkı tanıyan, sektörün görüşüne başvurulan bir toplantı düzenledi. Bu toplantı mutlaka faydalı olacak” dedi. 

 

Bakabilecek kadar dikilmeli

Ankara’da yapılacak uygulamalarda Ankara iklim koşullarına uygun bitkilerin belirlenmesi toplantının öncelikli gündem maddesi oldu. Başkan Dündar, yapılan çalışmalarda aslında en önemli konunun sürdürülebilir uygulamalar olduğunu vurgulayarak “ Ülkemizin dört bir yanında Belediyelerin veya Karayollarının yaptıkları dikimlerde bitkilerin önemli bir kısmı bakımsızlıktan kuruyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu, Belediyelerimizin bakabilecekleri kadar bitki dikmesidir. SÜSBİR’in geçmişte bu konu ile ilgili çalışmaları mevcut” dedi. İlerleyen zamanlarda bölgedeki Belediyeler dâhil edilerek, çalışanlara eğitim verilmesi konusunda ilk çalışmanın Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde SÜSBİR desteği ile birlikte yapılması kararlaştırıldı. Başkan Dündar, “Doğru zaman, zemin, çeşit, sulama ve kişilerle yapılacak bakımla başarılı olunacak” dedi. 

 

Ölüme terk etmek vicdansızlık…

Başkan Dündar, Ankara’nın bulvarlarında kurumaya başlayan ithal Ihlamurları gündeme getirerek “ Geçtiğimiz yıl Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ıhlamurların kurumaya başladığını, önlem alınması için SÜSBİR olarak gerekli teknik desteği vermek üzere hazır olduğumuzu bildiren bir resmi yazı göndermemize rağmen cevap alamadık ve bugün o ıhlamurlar kurudu. Binlerce Avro ‘ya ithal edilen ıhlamurları Anadolu Bulvarı'nda asfaltın üzerine dikerek ölüme terk etmek vicdansızlık” şeklinde konuştu.

 

İthal bitkiler

Millet Bahçeleri'nin de gündeme geldiği toplantıda Başkan Dündar, tırlar dolusu ithal bitkilerin millet bahçelerine getirilmesini üzüntüyle karşıladığını belirterek, “Millet Bahçesi  olarak adlandırılan bu bahçelerde içinde bulunduğumuz ekonomik şartlara rağmen, projelerde hala ithal bitki kullanmasının hem ülkemize hem de üreticimize verdiği zararı milletimizin takdirine bırakıyorum” dedi.

Toplantı sonunda SÜSBİR teknik raporu Daire Başkanı’na sunuldu. Rapor, Ankara’nın doğal bitki örtüsünde bulunan ve kolay adapte olabilen, az su ve bakım isteyen bitkilerin listesi ve kullanım yerlerine göre bitki seçiminin kriterleri ile ilgiliydi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler