ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN BENİM FİDANIM

Adana’nın Çukurova ilçesinde, 2 bin 230 anaokulu öğrencisi meşe palamutlarını toprakla buluşturdu.

ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNDEN BENİM FİDANIM

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Benim Fidanım” adlı proje devam ediyor.

Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan’ın himayesinde İlçe Milli Eğitim Müdürü Veysel Kamil Akman’ın koordinasyonunda yürütülen proje, Çukurova Anaokulu’ nda düzenlenen törenle başladı.

Bu yıl proje kapsamında anaokuluna devam eden 2 bin 230 öğrenci, meşe palamudunu toprakla buluşturdu. Öğrenciler, palamudun filizlenmesini, büyümesini takip ederek, bakımlarını da kendileri üstlenecek. Böylece yaparak, yaşayarak ağaç yetiştirmeyi öğrenecekler.

Kaymakam Abdulhamit Erguvan, proje ile anaokulu öğrencilerine fidan dikme ve yetiştirme bilincini yerleştirmek istediklerini söyledi. Erguvan, daha önce ülke genelinde birçok okulda fidan diktirmek suretiyle ağaçlandırma kampanyaları yapıldığını, bu kampanyaların o an için bir heyecan ve duyarlılık oluşturmasına rağmen, dikilen fidanların genelde unutularak kurumaya terk edildiğini söyledi. Erguvan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu proje ile ilçemizdeki anaokulu öğrencilerimiz, fidan dikmek yerine meşe palamutlarını kendileri toprağa ekerek, palamutların filizlenmesini, büyümesini görerek, yaşayarak öğrenecekler ve diktikleri tohumlar filizlenip büyüdüğünde, “Benim Fidanım” diyecekler.  Daha sonra yine her öğrencinin yetiştirdiği fidanlar, aynı öğrenciler tarafından okul bahçesine dikilecek ve bakımı öğrenciler tarafından yapılacak. Amacımız, doğaya ve çevresine sahip çıkan, ağacın ve ormanın değerini anlayan, bilen, ormanları ve ağaçları koruyan bir nesil yetiştirmek.”


Paylaş: 

Diğer Haberler