“AKILLI SİSTEMLE” SU TASARRUFU SAĞLANIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’na bağlı Botanik Bahçesi’nde hayata geçirilen ve kent geneline yaygınlaştırılması planlanan "Akıllı Sulama Sistemi" ile yılda 400 bin metreküp su tasarrufu hedefleniyor.

“AKILLI SİSTEMLE” SU TASARRUFU SAĞLANIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesince hem enerji hem de su tasarrufu amaçlanan uygulama sayesinde Botanik Bahçesinde yüzde 80 su tasarrufu sağlandı.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkan Yardımcısı Banu Gökçek, yaptığı açıklamada, 2009da hizmete giren Gaziantep Botanik Bahçesinin 17 dönümlük alanı, 10 tasarım bahçesi ve bine yakın bitki çeşidiyle kentin en güzel yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Gaziantepte iklim nedeniyle yeşil alan tahsis etmenin zorluğuna dikkati çeken Gökçek, "İklim açısından dezavantajlı olsak da Antepliler yeşili çok seviyor. Bu nedenle bizde elimizden geldiğince kentteki yeşil alanları çoğaltmaya çalışıyoruz" dedi.

Kentin "su fakiri" olduğunu anlatan Gökçek, Gaziantepin içme suyunun bile 80 kilometre uzaktaki Kahramanmaraştan getirildiğini belirtti.

 

Bu nedenle suyu kullanırken dikkatli olduklarını vurgulayan Gökçek, "Hayata geçirilen sistem aracılığıyla ne kadar çim alanı olduğundan ağaç sayılarına kadar tüm bilgiler görülebiliyor. Eskiden park ve bahçelerde sulama için mecburen içme suyunu kullanıyorduk ama geçen yıl itibariyle parklarımızın büyük bölümünü kuyu suyuyla sulamaya başladık. Bunun için teknolojiye başvurduk. Bu kapsamda örnek olarak başladığımız Botanik Parkında içme suyundan yüzde 80 tasarruf ettik" diye konuştu.

Kentteki tüm parkların Kent Bilgi Sistemine kaydedildiğini ve önümüzdeki süreçte "Akıllı Sulama Sistemi"ne geçileceğinin altını çizen Gökçek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Birkaç ay önce Botanik Parkında akıllı sulama sistemini devreye aldık. Bilgisayar yazılımıyla bitkilerin ne zaman ne kadar sulanacağını belirtiyoruz. Sistem otomatik olarak devreye giriyor. Bitkiye özel sulama yapılıyor. Hem su tasarrufu yapıyoruz hem de enerjimizi başka işlere harcıyoruz. Gaziantepte şu an toplam 18 milyon metrekare yeşil alanımız var. Kişi başına ortalama 8,5 metrekare yeşil alan düşüyor. Gaziantep gibi su fakiri bir kent için bu çok iyi bir rakam. Çünkü burada iklim açısından yeşili oluşturup korumak çok zor. Türkiye ortalaması 1-2 metrekare. Hedefimiz, teknolojiyi kullanarak kişi başına düşen alanı ilk aşamada 10 metrekareye çıkarmak, ardından da Avrupa standardı olan 20 metrekareye ulaşmak."

 

HEDEF, YILDA 400 BİN METREKÜP SU TASARRUFU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Fatih Tanrıöver de kentteki yeşil alan sulamalarının geçmişte tankerlerle ve hortumlarla yapıldığını, buna karşın verimin yeterli olmadığını belirtti.

Bu kapsamda teknoloji aracılığıyla suyu daha verimli kullanmak istediklerine vurgu yapan Tanrıöver, şunları kaydetti:

 

"Şu anda Botanik Bahçesindeki bitkiler, uzaktan akıllı sulama teknolojisiyle sulanıyor. Deneme aşamasındayız, başarılı olursa kent genelindeki tüm park ve bahçelerde uygulanacak. Kurulan fıskiye sistemi otomatik devreye giriyor ve belirlenen sürelerde sulama yapıyor. 17 dönümlük alanda sahip Botanik Bahçesi, toprak ve havadaki nem oranı ölçülerek otomatik olarak sulanıyor. Toprağın ihtiyacı kadar sulama yapılmasıyla su tasarrufunun yanı sıra bitkiler de sağlıklı olarak yetiştiriliyor. Sistem sayesinde yıllık 400 bin metreküp su tasarrufu hedefliyoruz."


Paylaş: 

Diğer Haberler