AKILLI SERA İLE EL DEĞMEDEN ÜRETİM

Akıllı Sera projesi Amasya Tarım Fuarında büyük ilgi gördü.Fuarda sergilenen Akıllı Serada dikilen ürünün gelişim süreci takip edilebilecek ayrıca ürün oranları değişen sistemlerin desteğiyle el değmeden yetiştirebilecek.

AKILLI SERA İLE EL DEĞMEDEN ÜRETİM

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu geçtiğimiz günlerde öğrencilerin bir yıl boyunca hazırlandıkları projelerini  Ödüllü Proje Finali başlıklı yarışmayla juri karşısına çıkarmış, birbirinden ilginç projeler yerel ve ulusal basında çok ses getirmişti. İşte o yarışmanın en dikkat çekici projelerinden ve yarışmanın da üçüncüsü olan Akıllı Sera projesi Amasya Tarım Fuarında da büyük ilgi gördü. Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında yapılan fuarda sergilenen Akıllı Serada dikilen ürünün gelişim süreci takip edilebilecek ayrıca ürün oranları değişen sistemlerin desteğiyle el değmeden yetiştirebilecek.

Ürün El Değmeden Üretilebilecek

Elektrik ve Enerji Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Cenk Gezegin ve öğrencileri, tasarladıkları akıllı serada ilk olarak çilek üretimini başarıyla gerçekleştirirken, gelecek dönem içinde diğer ürünlerin yetiştirilmesini planlıyorlar. İki metrekarelik alana sahip olan serada sulama, ısıtma, havalandırma, ilaçlama ve gübreleme gibi işlemlerin otomatik olarak yapıldığını anlatan Gezegin, "Ürünümüzün kontrolünü sağlayan pano üzerinden çiftçimiz hangi ürünü diktiyse serasına menüden ürünü seçip diktiği haftanın, günün verisini girdikten sonra gerekli  olan haftalar içerisindeki  sıcaklıklar, nem değerleri ve toprak nem değerlerine göre sistem sistem otomatik olarak sulatmakta, ısıtıcıyı ve fanları devreye almaktadır. Dolayısıyla çiftçi hiçbir şekilde bu işlerle uğraşmayacak. Bu iş otomatik bir şekilde gerçekleşecektir" dedi.

Yetiştiricinin hiç serasına gelmeden internet üzerinden sera içerisinde bulunan kamera sistemiyle ürünleri takip edebileceğini vurgulayan Gezegin, "Herhangi bir olumsuzluk varsa kontrol edebilecek, dolayısıyla haftalarca uğramadan sadece ürünü toplamaya gelebilecek bir şekilde sera tasarladık " ifadelerini kullandı. Seranın üzerindeki gün boyu enerji depolayan güneş panelinden temin edilen elektronik seranın aküleri şarj ettiğini ve böylece olası bir don tehlikesinde rezistansların  çalıştığına da değinen Gezegin, "Son yıllarda sera ve tavuk çiftliklerine yönelik birçok ürün çıkıyor. Bizim ürünümüzün farkı onlar içerideki sıcaklık, nem veya toprak-nem değerini sabit  tutarken bizim sistemimizde yetişme evrelerinde hafta hafta gerekli olan sıcaklık ve nem değerlerine  göre kontrol sağlanıyor. "cümleleriyle Akıllı Seranın özelliklerini sıraladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler