ADANA,BÜYÜK ATILIMLAR YAPTI

ADANA,BÜYÜK ATILIMLAR YAPTI

Adanada hizmet veren Fidan Peyzaj sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi- Peyzaj Mimarı Erhan Tanrısever, Adananın sektördeki yerini değerlendirdi. Bölgenin son 15 yılda büyük atılımlar yaptığının altını çizen Tanrısever: "Adana, süs bitkileri konusunda çok büyük atılımlar yapmış, çok ciddi miktarda üretim yapan firmalara sahip bir şehir." dedi.

 

‘ADANA, BÜYÜK ATILIMLAR YAPTI

 

Fidan Peyzaj sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi- Peyzaj Mimarı Erhan Tanrısever, Adananın son 15 yılda büyük atılımlar yaptığını söyledi.

 

CİDDİ ÜRETİM YAPILIYOR

Adanada hizmet veren Fidan Peyzaj sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi- Peyzaj Mimarı Erhan Tanrısever, Adananın sektördeki yerini ve yapılan üretimi değerlendirdi. Bölgenin son 15 yılda büyük atılımlar yaptığının altını çizen Tanrısever şöyle konuştu: "Adana, çoğu zaman ihmal edilen bir bölge. Pek çok sektör mensubumuz Adanayı fazla bilmiyor. Oysa Adana, son 15 yıl içerisinde süs bitkileri konusunda çok büyük atılımlar yapmış, çok ciddi miktarda üretim yapan firmalara sahip bir şehir. Özellikle de iç mekanda... Örneğin Garden&Koala, Verim Ziraat, Yenice Seracılık bu firmalardan birkaçı. Sadece bu 3 firmanın toplam üretim alanı 200 dönümden fazladır. Zannediyorum, Yalovadaki bütün üreticileri toplasanız 200-250 dönümdür. Oysa Adanada sadece 3 firma 200 dönümün üzerinde."  

 

İKLİM AVANTAJLARI

Fidan Peyzaj olarak; iç mekanda 15 dönüm, dış mekanda 135 dönümlük bir alanda üretim yaptıklarını söyleyen Tanrısever: "Toplam kapasite olarak 150 dönüm alanda üretim gerçekleştiriyoruz. Az değil. Eskiden Yalovadan buraya mal gelirdi. Buradan da Doğu Anadolu başta olmak üzere, Anadolunun çeşitli yerlerine ürün giderdi. Şimdi ise tam tersi... Ürünler buradan Yalovaya gidiyor. Yalovadan İstanbula ve başka şehirlere dağılıyor. Hatta Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelere yapılan ihracat, Adanadan Yalova ve Sakarya üzerinden gidiyor. Adananın iklim avantajlarını iyi kullanıyoruz. Akdeniz iklimine uygun ürünler üretiyoruz; ama Adana hiç de küçümsenmeyecek bir paya sahip. Burası ihracatın ilk başladığı bölge. Biz buradan Hollandaya ihracat yapıyoruz." dedi.

 

ADANA ÖNCÜ OLDU

Firma sahibi Erhan Tanrısever, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiyeden Iraka daha kolay mal gidiyor; ama bir Hollandaya ihracat yapmak kolay değil. Hollanda bir Avrupa Birliği ülkesi, üstelik çiçekçiliğin duayeni olmuş bir ülke. Biz bu ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Hibiscus, Zakkum,  Lantana gibi bitkileri yüzde 90 yarı mamul şeklinde üretip Hollandaya satabilmiş bir ülkeyiz. Maalesef son 3-4 yılda ihracatımız biraz azaldı. Bunda da zannediyorum Avrupadaki ekonomik kriz etkili oldu. Adanada yapılan üretim Türkiyede öncü oldu. Mesela damlama sulama ile üretim yapmak, dış mekanda saksı ve torf kullanmak gibi... Biliyorsunuz, önceden torba ve toprakla yapılırdı. Çukurova bölgesindeki tüm işletmeler bu modernizasyonu öncü olarak yaptı. Şimdi dikkat ediyorum mesela Ödemiş ve Sakaryadaki üreticiler de bizden sonra sistemlerini değiştirmişler. Bölgelerdeki işletmeler daha çok aile işletmeleriydi, ama bize baktılar ve onlarda artık profesyonel adımlar atıyorlar."

 

‘EKONOMİYE KATKIMIZ BÜYÜK

"Türkiyenin sıkıntıları bitmiyor, döviz patladı gitti. Hammadde alımı için yurt dışına gideceğiz, özellikle dış mekan süs bitkileri için fidan getirttireceğiz, bunların hepsi dövize bağlı. Dolayısıyla sıkıntı yaşıyoruz. Sektörde bir başka boyutta şu; Avrupa ve Hollanda artık Türkiyenin bahçe kapısı oldu. İşini bitiren Hollandadan bir TIR mal getiriyor, İtalyadan 2 TIR mal getiriyor, Almayan getiriyor... Durum böyle olunca, bizim rakibimiz artık bölgesel üreticiler değil, bizzat Avrupalı firmalar oluyor. Dolayısıyla mal satmak hem zorlaştı hem de kaliteyi yüksek tutmak zorundayız. Bölgeyi şu anda rahatlatan tek şey Irak pazarı. Iraka ciddi mal gidiyor ama maalesef niteliksiz mal da gidiyor. Artık onlar da işi çözdüler, direkt Hollandadan, İtalyadan mal getirmeye başladılar. Eskiden mal Hollandadan Türkiyeye, Türkiyeden Iraka gidiyordu. Şimdi direkt Hollanda yada İtalyadan Iraka gidiyor. Fidan Peyzaj olarak üretimimizin yaklaşık yüzde 20sini ihracat ediyoruz. Eskiden bu rakam yüzde 40lara kadar çıkmıştı. Şimdi yüzde 20lere geriledi. İhracatı en azından kopartmıyoruz. Yaklaşık 60 kişiyi istihdam ediyoruz. Biz ciroları fazla yüksek olmayan ama buna karşılık çok fazla işçiyi istihdam eden bir sektörüz. Dolayısıyla seracılık ve çiçekçilik sektörünün Türkiye ekonomisine katkısının çok önemli olduğunu düşünüyorum."

 

 

 

 

 

Owner of Fidan Landscape Co, which is serving in Adana MsC Mr. Erhan TANRISEVER (Landscape Architect) evaluated the Adanas position in the industry. He underlined great strides of the region  in last 15 years. "Adana, have made huge strides in the ornamental plants , and having  many manufacturing companies in there." He said.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler