ADANA DÜNYA BORSALARINDA

Başkan Sözlü, Adana’da üretilen çiçeklerin, dünya borsalarında pazarlanması projesinin başarıya ulaşması konusundaki ısrarını ve girişimlerini sürdürüyor.

ADANA DÜNYA BORSALARINDA

Hollandadan örneklenen çiçek yetiştiriciliği projesi ile Adana ekonomisine önemli katkı konulması amacıyla başlatılan proje yürüyor. Adanada deneme üretimi yapılan çiçekler, Hollanda Çiçek Borsasında pazarlanmaya başlandı. 

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Borsası, Çiçekli-Aflak Kırsal Kalkınma Kooperatifi ve Hollanda Çiçek Borsasında faaliyet gösteren IQ Flowers firmasının birlikte yürüttüğü, "Süs Bitkileri Yetiştiriciliği ve Pazarlaması İçin Fizibilite Çalışması" isimli projenin, doğrudan faaliyet desteği aşamasıyla ilgili toplantı Adana Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirildi.

Toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlünün yanı sıra, Adana Ticaret Borsası temsilcileri, Çukurova Üniversitesinden bilim insanları, IQ Flowers temsilcisi, Hollandadan konuklar ve Büyükşehir bürokratları katıldı. 

SOSYAL VE EKONOMİK KALKINMA SAĞLAYACAK BİR PROJE

Adana Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Sait Altıparmak, projenin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlünün Hollanda ziyaretiyle fikirsel olarak başladığını belirterek, "Adanamızda tarım eksenli sosyal ve ekonomik kalkınmayı sağlayacak yeni bir sektörün oluşmasına katkı koyacak bir proje bu.  Başkanımız, Hollandada gördüğü bu sektörü, Adanada da faaliyete geçirmek istemesiyle harekete geçildi. Adananın tarıma elverişli topraklarında başarılı olması mümkün olan bu sektörün hem işsizlik probleminin, hem de başka sosyoekonomik problemlerin çözümünde rol oynayabileceği düşüncesiyle Başkanımız Hüseyin Sözlü, projenin oluşturulması talimatını verdi ve projede son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Hollandada bize ev sahipliği yaparak bu sektörü tanıtan ve şu anda aramızda olan, Flora Hollandda faaliyet gösteren çiçek pazarlama firması IQ Flowers temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Başkanımız, Adana gibi bereketli, verimli topraklara sahip bir şehirde bu işin yapılmaması için neden olmadığını söyledi. Genç işsizliğin yüzde 40lara vardığı bir coğrafyada bu işin yapılabileceğini düşünerek Başkanımız tasarlamayı yaptı. Bunu Adanada sektör olarak yerleştirmek adına da projelendirme işi bize düştü" dedi.

  PROJENİN İKİNCİ AŞAMASI İHRACAT

Sait Altıparmak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uygun türlerin belirlenmesi ve örnek ekim alanları oluşturularak, deneme üretimine başlanması, yetiştirilen ürünlerin Flora Hollandda satılması ilk aşama. Ürünleri Hollanda Çiçek Borsasında pazarlamaya başladık. Bu projesinin ilk aşamasıyla ilgili Çukurova Kalkınma Ajansına sunduğumuz ve bu sektörün Adanadaki altyapısını oluşturacağımız verilerin bir araya getirilmesini sağlayacak projemizin ilk toplantısını bugün yapıyoruz. Proje adı, ‘Süs bitkileri yetiştiriciliği ve pazarlaması için fizibilite çalışması projesi. 90 bin lira bütçeli olarak Çukurova Kalkınma Ajansına sunulmuş ve desteklenmesi uygun görülmüş bir proje. Proje iki aşamada gerçekleştirilecektir. Önce bilgi altyapısı oluşturulacak ve bunun üzerine büyük projemizi inşa edeceğiz. Sektörün ihtiyacı olan soğuk hava zincirinin kurulması, pazarlama sisteminin oluşturulması ve üretimle ilgili diğer altyapıların geliştirilmesi adına yine Çukurova Kalkınma Ajansından destek talep edeceğimiz yüksek bütçeli proje, ikinci aşama olacaktır. İki ayrı proje şeklinde düşünecek olursak, 1. aşaması doğrudan faaliyet desteği projesiydi. Bunu gerçekleştiriyoruz şu anda ve  toplantısını yapıyoruz. Projenin yazılıp, kabul edilmesi aşamalarını geçtik. 

Bu, Adana Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilecek bilimsel araştırma projesi olacak. 2. aşaması da bu projeyle elde ettiğimiz verilerin icraata dönüşmesini sağlayacak büyük, güdümlü projemiz." 

BAŞKAN SÖZLÜ, "BAŞARISIZLIK SEÇENEĞİNİ KABUL ETMİYORUM."

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, projenin başarıya ulaşması konusunda kararlı olduklarını ifade ederek, "Bu işi başarıya ulaştırmak için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Mesai arkadaşlarımın projenin başarıya ulaşması için yoğun çalıştığını biliyorum ve başarısızlık diye bir seçeneği kabul etmediğimi onlara iletmek istiyorum. Adanada yaptığımız deneme üretiminden elde edilen ürünleri Hollanda Borsasına gönderiyoruz. İlk etapta zarar da edebiliriz ama bu faaliyetler bize iyi sonuç için neler yapmamız gerektiğini gösterecek. Ona göre planımızı yapıyoruz" diye konuştu. 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler