9. BİLGİ PAYLAŞIM TOPLANTISI YALOVADA GERÇEKLEŞTİ

SÜSBİR, Başkanı Okul, "Hedefimiz dış pazara kaliteli, standart, sürekli ürün yapabilmek" dedi.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR), Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği (SASBÜD) ve Yalova Garden A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, "Hedefimiz dış pazara kaliteli, standart, sürekli ürün yapabilmek. Kendi içimizde bir rekabet yok, yurt dışındaki firmalarla var" dedi.

Yalova Üniversitesi (YAÜ) Meslek Yüksekokulu Park ve Bahçe Bitkileri Bölümü Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı tarafından düzenlenen, "Sektör-Meslek Yüksekokulu 9. Bilgi Paylaşım Toplantısı" yüksekokulun konferans salonunda gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasında, YAÜ Park ve Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gül Yücel, sektörün ve öğrencilerin bir araya geldiği seminerlere devam ettiklerini ifade etti.

Yalovalı firmalar tarafından kurulan Yalova Garden A.Ş hakkında bilgi veren Okul, ise şöyle konuştu:

"Bugün 46 tane ortağı olan ve bu ortakları da üretici olan bir çatı altında toplandık. Olmaz diye nitelendirilen bir işi yaptık. TİGEMden Yalovadaki arazisini kiraladık. Türkiyede 37 tane TİGEM arazisi var. 22 tanesini kiraya verilecekti. Bundan bir tanesi Yalovadaydı. 21 tane TİGEM arazisi oradaki esnaflar tarafından kiralanmadı. Para gücü, sermaye gücüyle kiralandı. İlk defa TİGEM arazisinde süs bitkileri ile alakalı bir üretim yapılıyor.Türkiyede belli unvanlarıyla ön plana çıkmış illerde bu projenin benzerlerini gerçekleştireceğiz. İçimizde zaten bir rekabet yok. Hedef dış pazar, ihracat. İthalat ve ihracat rakamlarımız fena değil. Bu sene biraz sıkıntı oldu. Tekrardan ithalatta bir öne geçme oldu. Hedefimiz dış pazara kaliteli, standart, sürekli ürün yapabilmek. Kendi içimizde bir rekabet yok, yurt dışındaki firmalarla var. Rekabet kendi çevremizdeki ülkelerle. Mevzuat anlamında ciddi adımlarımız var. Lafımızı dinletiyoruz, dersimize iyi çalışıyoruz. Güzel şeyler oluyor."

Gardenia firması kurucusu Riccardo Disperati de ailesinin Türkiyeye süs bitkileri üretimi amacıyla geldiğini belirterek, Sektörde başarılı olmanın yolunun bu işi sevmekten geçtiğini söyledi.

Plant Dergisi imtiyaz sahibi Remzi Adıyaman da dergileri hakkında katılımcılara bilgi verdi.    


Paylaş: 

Diğer Haberler