5 Milyon Fide Çöpe Gidecek

Milyonlarca fidenin satış yapılacak yer bulunamaması nedeniyle heba olacağını söyleyen BAYÇİKOOP Başkanı Sümerkan, pazarların çiçekçilere açılması çağrısı yaptı.

5 Milyon Fide Çöpe Gidecek

Milyonlarca fidenin satış yapılacak yer bulunamaması nedeniyle heba olacağını söyleyen BAYÇİKOOP Başkanı Sümerkan, pazarların çiçekçilere açılması çağrısı yaptı.

Korona virüs salgını (Kovid-19) nedeniyle çiçek üreticisi zor zamanlar geçiriyor. Çiftçi, ürettiği çiçeği satacak yer bulamıyor. Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Sümerkan bir aydan uzun süre önce çiçeklerin torbalanarak satışa hazır hale geldiğini ancak satılacak yer bulunamaması nedeniyle 5 milyon fidenin çöpe gitmek üzere olduğunu kaydetti. “15 günümüz var” diyen Sümerkan, “Üreticinin binbir emekle dikip büyüttüğü bitkiler ve çiçekler satışa hazır hale geldi. Çiçekler bir aydır torbalarında satılmak üzere bekliyor. Ancak satış yapılamıyor. Özellikle semt pazarlarında çiçek satan pazarcılar aracılığıyla çok sayıda ürün satışı sağlardık. Ancak salgın nedeniyle pazarlarda çiçek satışı yapan tezgahlara izin verilmiyor. Bu nedenle pazarcı gelip çiçek almıyor, üreticinin ürettiği çiçekler de elde kalıyor. Şuan çok sayıda çiçek üreticinin elinde kalmış durumda. Satışa hazır hale geldiği için bu ürünler satılamazsa çöpe gidecek. Üç beş fidandan bahsetmiyoruz. Havalar ısınana kadar bitkinin toprağa dikilmesi gerekiyor. 15 günümüz var. Aksi durumda 5 milyon fide çöpe gidecek. Bu durumdan özellikle aile işletmeleri dediğimiz küçük üreticiler çok büyük zarar görüyor” ifadelerini kullandı.

Bursa gibi belli başlı illerde pazarların çiçekçilere açıldığını ifade eden Sümerkan, “İnsanlar zaten ufak kazançlarla çarklarını döndürme çalışıyordu. Bu durumda üzerine gelince ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Hem üretici hem pazarcı bu durumdan mağdur şuan. Bursa’da Valiliğin yaptığı bir düzenlemeyle bu sorun ortadan kaldırılarak pazarlarda çiçek satışı yeniden başladı. Bir an önce başta İzmir olmak üzere Aydın, Manisa, Balıkesir gibi bölgemizde de benzer bir düzenleme yapılması gerekiyor. Acil olarak pazarların çiçekçilere tekrar açılması gerekiyor. Yoksa zararı herkes için çok büyük olacak” dedi.

Üreticinin borçları nedeniyle de büyük sorun yaşadığını kaydeden Sümerkan, bankaların borç ertelemelerinde yüksek faiz beklentisine girdiğini vurguladı. Başkan Sümerkan şunları söyledi; “Birçok çiçek üreticisi varlıklarını banka kredileriyle sürdürüyor. Çok sayıda çiftçinin başta Ziraat Bankası olmak üzere çeşitli yerlere boru var. Düzenleme ile bankalar borçları bu salgın sürecinde erteliyor. Ancak bunun karşılığında ise büyük, çok büyük faiz işletiyor. Üretici bugün ana borcunu ödeyemeyip, borç erteletmek isterken bu faizler nasıl ödesin? Bu kadar faiz işletilecekse, ertelemenin anlamı ne? İnsanlar, özellikle çiçek üreticisi bugün batmanın eşiğinde. Bizlerin uzun vadeli, düşük faizle krediye ihtiyacı var varlığını sürdürmek için. Bugün bir üreticinin batarak üretimden kopması demek orada çalışan, ekmek yiyen herkesin işsiz kalması demek. Kente göç demek, yani devletin üzerine çok büyük bir yük demek bu da. Bunun önüne geçilmesi için üreticimizin desteklenmesi gerekiyor.”


Paylaş: 

Diğer Haberler