2016 ÇINAR YILI PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yürütülen 2016 Çınar Yılı Projesi’nde sona yaklaşıldı.

2016 ÇINAR YILI PROJESİNDE SONA YAKLAŞILDI

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve Bakanlık olarak bizim uygulamaya koyduğumuz proje ile 11 ilde 200 bin adet çınar ağacını yılsonuna kadar toprakla buluşturmayı hedefliyoruz” demişti.2016 Çınar Yılı Projesi iki kısımdan oluşuyor. Proje kapsamında İstanbul’a 100 bin; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Kütahya ve Afyonkarahisar’a 10’ar bin çınar ağacının dikileceği projede ilk aşamada toplam 121 binden fazla fidan toprakla buluştu.Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İlk kısımda vatandaşların yoğun olarak kullandığı ibadethaneler, mezarlıklar, okullar, diğer kamusal kurum ve kuruluşların bahçeleri ile park, bahçe ve şehir içi yol kenarlarının uygun olan yerlerine çınar fidanları dikildi. İkinci kısımda da şehirlerarası yollarda fidanlar toprakla buluşacak, bu yollar “Çınar Yolları” olarak güzelleşecek” değerlendirmesinde bulundu.

İki Karayolu Hattı “Çınar Yolu” Olacak

 

İkinci kısım çalışmaları çerçevesinde “Söğüt-Bilecik-Osmaneli-Pamukova-Adapazarı- İzmit-İstanbul-Kırklareli-Edirne” ile “Söğüt-Bozüyük-İnegöl-Bursa-Karacabey-Bandırma-Biga-Çanakkale-Tekirdağ-Edirne” karayolu güzergâhlarında fidan dikimine başlandı. Çalışmaların hava şartlarına bağlı olarak yılsonunda bitirilmesi planlanıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler