2014 YILI DİKENLİ İNCİR YILI İLAN EDİLDİ

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü 2014 yılını, “Dikenli İncir yılı” olarak ilan Ederken, bu kapsamda 6 işletme Müdürlüğü’nde start verildi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü 2014 yılını, "Dikenli İncir yılı" olarak ilan Ederken, bu kapsamda 6 işletme Müdürlüğünde start verildi.

Tarsusa bağlı Taşobası köyünde 100 dönüm alanda düzenlenen dikenli incir dikim çalışması etkinliğine, Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Tarsus Orman İşletme Müdürü Mehmet Fulin, Odun Dışı Ürünler Başmühendisi Yunuz Agkuş,  İşletme Şefleri, Köy Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Orman Bölge Müdürü Abit Baca, "Yapılan dikenli incir dikimi ile hem yangın durdurma zonu hatlarının yangına dirençli türlerle oluşturulan bütünlüğünün devamı sağlanmakta, hem de gelir getirici özelliği olan dikenli incirin meyvesiyle köylülerimize sosyal amaçlı katkı sağlanması hedeflenmektedir. Çalışmalarımız Bölge Müdürlüğümüz yönetim alanı dahilindeki tüm İşletme Müdürlüklerinde devam edecektir" dedi.

Bölgede doğal ortamda kendiliğinden yetişen dikenli incir sahasının oluşturulmasından memnunluk duyan vatandaşlar, yapılan bu çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirirken, aynı zamanda ekonomik olarak getirisi olan bu türün korunması ve yaygınlaştırılması için üzerlerine düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını belirttiler.

Dikim ve bakım açısından oldukça ucuz maliyeti olan dikenli incir, Tarsus ve köylerinde daha çok dikilmeye başlanılması yöre köylülerini sevindirirken, dikim çalışmaları da resmen başlatılmış oldu.


Paylaş: 

Diğer Haberler