2 MİLYAR FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 37 milyon dekar alanda ormanların geliştirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışma gerçekleştirilerek, bu alanlarda toplam 2 milyar 711 milyon adet fidanın toprakla buluşturulduğunu açıkladı.

2 MİLYAR FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Taktir ettiler

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ülkemizde ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışmalarıyla alakalı istatistiklerin tutulduğu 1946’dan günümüze kadar geçen 66 yıllık süre zarfında 7 milyon 377 bin hektar sahada çalışma yapıldığını ifade ederek, bu çalışmanın yüzde 50'sinin yani 3 milyon 691 bin hektarının 2003-2012 yıllarını kapsayan son 10 yılda gerçekleştiğini söyledi. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dünyada orman varlığı azalırken yapılan bu çalışmalar neticesinde Türkiye'nin ağaçlandırmada dünyada en çok ağaçlandırma yapan ilk 3 ülke arasında yer aldığını söylediDiğer yandan OECD’nin ‘Çevresel Performans Türkiye İncelemesi Raporu'nda Türkiye’nin erozyonla mücadelede dünya lideri olduğuna yer verildiğini hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, OECD Genel Sekreteri Angel GURRIA'nın bizzat Ankara’ya gelerek bu çalışmalardan dolayı Türkiye'yi takdir ettiğini ifade etti.

 

Fidan dağıtıldı

2002 yılında Türkiye'nin orman varlığının 20,8 milyon hektar olduğuna dikkati çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu gün bu rakamın 21,7 milyon hektara ulaştığını, yani Türkiye'nin son 10 yılda 900 bin hektar, yani 9 milyon dekar yeni orman alanı kazandığını, 2002 yılında 1,2 m3 milyar olan ormanlardaki odun servetinin bugün 1,5 milyar m3'e yükseldiğini belirtti.   Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1992-2002 yılları arasında ortalama 75 milyon adet fidan üretimi gerçekleştirilirken, bu rakamın 2012 yılında 6 kat artarak 470 milyona adete ulaştığını, 2012 yılında ayrıca 980 ton tohum üretimi gerçekleştirildiğini söylediOrman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrıca yılda ortalama 25 milyon adet fidanın başta belediyeler olmak üzere üniversiteler, kamu kurum kuruluşları, askeri birlikler ve vatandaşlarımıza bedelsiz olarak dağıtıldığını kaydetti.  

 

Proje yapıldı

Eroğlu şunları söyledi;  "Seferberlik çerçevesinde; 8 bin 315 kilometre karayolu ile 2 bin 262 kilometre köy yolu ağaçlandırılarak, 6 milyon 600 bin fidan diktik.   Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde beş yılda 27 bin okul bahçesine 5 milyon 500 bin fidan dikildi. Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol ile de 1.095 sağlık ocağı ve hastane bahçesinde 267 bin fidan toprakla buluşturuldu.  Genelkurmay Başkanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde kışlalarımızda 7.800 hektar alanı ağaçlandırdık ve 11 milyon 492 bin adet fidan diktik.   Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan protokol kapsamında ise 9 bin 826 ibadethane ve mezarlık ağaçlandırılarak 1 milyon 300 bin fidan dikildi." Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilk defa “Her İlde Bir Şehir Ormanı Projesi” ve "Bal Ormanları Projesi" başlatıldığını dikkati çekerek, bu çerçevede bugüne kadar 120 adet şehir ormanı ve 132 adet bal ormanı tesis edildiğini kaydetti.  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Birleşmiş Milletler Orman Forumu'nun ilk defa New York dışında İstanbul'da gerçekleştirilmesinin, Türkiye'nin son 10 yılda ormancılık faaliyetlerine verdiği önemin en büyük göstergesi olduğunu söyledi. Bütün ülkelerin ağaçlandırma faaliyetleri ile alakalı olarak Türkiye’yi örnek aldığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Hükümetimiz en çevreci, tabiatı ve ormanları en iyi koruyan ve geliştiren hükümettir" diyerek sözlerini tamamladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler