13 MİLYARLIK YATIRIM YAPILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kocaelinde yapılan ve yapılacak olan yatırımları açıkladı.

13 MİLYARLIK YATIRIM YAPILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tören ve bir dizi ziyaret için geldiği Kocaelinde bu zamana kadar yapılan yatırımları da kamuoyuyla paylaştı. Bakan Eroğlu, mevcut hükümetin 13 yılda Kocaeliye 13 milyar lira yatırım yaptığını vurgularken bakanlık olarak yeni yılda yapılacak 23,3 milyon liralık yedi yatırımın da müjdesini verdi.

 

23 MİLYON LİRALIK 7 MÜJDE DAHA

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EroğluKocaeli ziyaretinde Valilik 100. Yıl Toplantı Salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğluve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da eşlik etti. Bakan Eroğlu, toplantıda Kocaeliye bu zamana kadar yapılan ve yapılacak olan yatırımları açıkladı.Kocaeliye her gelişinde müjdeler verdiğini vurgulayan Bakan Eroğlu "Kocaeliye bir önceki gelişim olan 15 Martta 8 müjde vermiştim. Verdiğim müjdelerin çoğu tamamlandı. Üçü devam ediyor. Onların da temellerini şimdi atıyoruz. Ayrıca tabiat parkıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bugün 23,3 milyon liralık 7 müjde veriyoruz. DSİnin de burada yatırımları var. 22.129 milyon metreküp depolama kapasiteli tesisler ile 5 bin 590 dekar araziyi sulamayı hedefliyoruz. Bunlardan biri Karamürsel Tepeköy, diğeri ise İnebeyli sulama alanı olacak"dedi.

 

DERE ISLAHINDA ESTETİĞİ ÖN PLANA ALDIK

"Buraya eli boş gelmek olmazdı"diyen Bakan Eroğlu "Yıllardır hasretle beklenen Dilderesi inşaatının temelini atıyoruz. Orada tarihi köprü olan Mimar Sinan Köprüsünün de ayaklarını tahkim edeceğiz. Orayı muhteşem bir alan haline getireceğiz. Kocaeli GölcükHisarderesini de ıslah edeceğiz. Dereleri ıslah ederken estetiği ön planla tutuyoruz.Karamürsel Tepeköy Göletinin de temelini atacağız. Bu da bin 110 hektar alanın sulanmasına yönelik bir çalışmadır. Bu üç çalışma 26 milyon liraya mal olacak" bilgisini verdi.

 

3 MİLYON 314 BİN AĞAÇ DAHA

"Orman Genel Müdürlüğünün de beş müjdesi olduğunu kaydeden Bakan Eroğlu şöyle devam etti: 2014 yılında 8 bin 920 dekar alanda ağaçlandırma çalışması yapılarak 2 milyon 314 bin fidan dikilecek. Büyükşehir Belediyesi de 1 milyon ağaç dikecek. Biz de bunun 500 binini bakanlık olarak karşılayacağız. Ayrıca buradaki fidanlıklarda 1 milyon 550 bin adet fidan üretilecek.

 

ÇİFTÇİYE KREDİ VE AKÇAOVA BAL ORMANI

Bizim Kocaelide arıcılığı geliştirme gibi bir çabamız da var. Organik bal üretmek istiyoruz. Kandıra Akçaovada Pınarlı köyünde bin 245 dekar alanda Akçaova bal ormanını oluşturacağız. Burada şifalı bitkiler var. Burada üretilen balların Akçaova balı diye markalaşmasını destekleyeceğiz. 2014 yılında orman köylerinde 88 aileye 1milyon 191 bin lira ferdi kredi vereceğiz. Gelir getirecek türler için de destek vereceğiz. 23 köyde 813 dekar alanda 14 bin 532 adet ceviz, 8 bin 892 adet badem olmak üzere toplam 24 bin 809 adet gelir getirecek türde ağaçlandırma yapacağız. Kırsal alandaki vatandaşımızın gelir seviyesini arttırmak istiyoruz. Hak sahipliğini de kurayla belirleyeceğiz. Tüm masrafları biz karşılayacağız"

 

YENİ BARAJLAR GELİYOR

Kocaelinde 20 ayda 50 milyon liralık 15 adet müjde verdiklerine dikkat çeken Bakan Eroğlu şu bilgilere de yer verdi "İnsanların refah seviyesi arttıkça su ihtiyacı da artıyor. Bir kişi günde 50 litre su kullanırken şimdi 250 litre kullanıyor. Bu sene kuraklığa rağmen Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları sayesinde kuraklık atlatıldı. Gelecekte nüfus da artacağı için Ballıkayalar projemizi hayata geçiriyoruz. Mudurnuda şu anda dev bir baraj inşa ediyoruz. Sapancayı da buradan besleyeceğiz. İhsaniye barajımızın projeleri tamamlandı. İhale aşamasına geldi. Avcıdere barajımızın da projeleri devam ediyor. Bu projeyi de 2015 yılı içerisinde tamamlayacağız"

 

KOCAELİYE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

Bakan Eroğlu Kocaeliye hükümetin ayrı bir önem verdiğini söyledi. "Burası Türkiyenin sanayi ve ticaret merkezi. 13 yılda hükümetimiz Kocaeliye 13 milyar lira yatırım yapmış. Biz de bakanlık olarak 25 bin 500 dekar alanda sulama yapmışız. 18 milyon 600 bin yeni fidanı da toprakla buluşturmuşuz. Bir bal ormanı, altı adet de dere ıslahı yapmışız. Akmeşe barajı ve sulamasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Dört tane gölet yapmaya karar verdik. Kartepe Madendere Göleti sulaması da olmak üzere üç gölet projemiz daha var"diye konuştu. Bakan Eroğlu şunları kaydetti:

 

TÜRKİYENİN EN FAZLA MESİRE ALANI BURADA

Kocaeli ağaçlandırma konusunda rekor kıran bir şehir. Şu anada kadar Kocaelinde 18 milyon 600 bin yeni fidanı toprakla buluşturduk. Özellikle Türkiyede en çok mesire alanına sahip il Kocaelidir. 102 mesire alanı, üç şehir ormanı kuruldu bu bölgede. 7 adet tabiat parkı ile bir tane yaban hayatını geliştirme sahası oluşturuyoruz. 11 adet otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduk. Burada deniz otomotik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. Havacılık meteoroloji gözlem istasyonunu da Cengiz Topel Havaalanında kurduk"

 

BAKANLIKLARIN KOCAELİDEKİ YATIRIMLARI

Diğer bakanlıkların da Kocaelinde güzel çalışmalar yaptığını anlatan Bakan Eroğlu"Sağlık Bakanlığı 19 sağlık tesisini kaba inşaat olarak devralıp tamamladı. 60 adet yeni tesisle birlikte 463 milyon liralık yatırım yaptı. Milli Eğitim Bakanlığımız 7 bin 311 tane yeni derslik inşa etti. Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi bünyesinde 31 adet yeni araştırma merkezi ve yüksek okul kuruldu. Ulaştırma Bakanlığı da burada adeta destan yazdı. 59 km bölünmüş yol varken 100 km bölünmüş yol inşa etti. Gıda sektöründe Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız çiftçilerimize 195 milyon liralık karşılıksız zirai destek verdi. TOKİ de 16 projeyi tamamladı. 12 projeyi de yüzde 90ın üzerinde gerçekleştirdi. 14 bin 594 konut inşa etti" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler