ŞEHİRDE KALİTELİ MALZEME VE AĞAÇLAR KULLANILIR

İstanbul Ağaç ve Peyzaj Müdürü Murat Ermeydan, şehirleri insanların anlayışlarının değiştiğini, şehir peyzajında kaliteli malzeme ve en iyi ağaçların kullanılması gerektiğini söyledi

 ŞEHİRDE KALİTELİ MALZEME  VE AĞAÇLAR KULLANILIR

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bahçeköy Kampüsü Orman Fakültesi Bahçeköy Konferans Salonu Aralık 2015 tarhinde Plant Konferensa ev sahipliği yaptı. Plant Konferansa İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan, Yrd. Doç. Dr. Aysel Ulus, İstanbul Ticaret Odası 11. Meslek Komitesi Başkanı İsmail Akyol ve Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman konuşmacı olarak katıldı. Konferansın selamlama konuşmasını İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yeşil yaptı. Dekan Yeşil, sektörün ülkemizde hızlı bir gelişme trendine girdiğini söyledi. Yeliş, "Sektör gerçekten çok iyi bir yere doğru gidiyor. Fakat bu gelişmeyi herkes kendi çapında bir yerlere çekmeye çalışıyor. Sektörde bir tarafta fakülteler var, bir tarafta üreticiler, satıcılar ve peyzaj mimarları var. İşte bunları bir araya getiren bir de Remzi beyin Plant Dergisi var. Böyle önemli bir buluşmayı sağladığı için Remzi beye ve değerli konuklarımıza teşekkür ederim" dedi.

 

ŞEHİRLERDE EN İYİ AĞAÇLAR KULLANILMALI

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan, "Şehirler ağaç yetiştirme yerleri değildir, fidanlıklar ağaç yetiştirme yerleridir. Şehirler yetişmiş ağaçların sergilendiği yerlerdir. Parklarınızda, caddelerinizde ve siz uygulamalarınızda bilmeniz gereken konu yetişmiş ağaçları büyütmektir. Bir ağacın değeri onun yetiştiği zamana, yaşına, büyüklüğüne, kalitesine, yetişme durumuna göre değişir. Peyzaj mimarı olmuş ama hala şu düşüncede olanlar var; efendim küçük diksinler gelişir. Tamam, torununa göstermek için öyle yapman lazım. Torunun büyütmesi için öyle yapman lazım. Fakat biz şehirde yaşayan insanlarız. İnsanlar artık belli bir kültürde, belli bir rahatlıkta, belli bir alım gücünde. Ve diyor ki, biz en iyisini görmek istiyoruz. Peyzajda da böyle olmasını istiyor, en iyisini istiyor. O yüzden en iyi materyali en iyi ağacı kullanmalısınız. Şehrin bir meydanında en iyisini kullanmanız lazım. Tabii şehirle ilgisi olmayan bir havzada küçük ağaç ekip büyümesini bekleyebilirsiniz" diye görüşlerini paylaştı.

 

STAJ DÖNEMİ ÇOK ÖNEMLİ

İstanbul Ticaret Odası 11. Meslek Komitesi Başkanı İsmail Akyol ise konuşmasında şunları ifade etti: "Öğrenci arkadaşlarımız iş talebiyle geldiklerinde ilk karşılaştığımız yer staj ortamı oluyor. Bu yüzden staj dönemindeki öğrencilerin disiplin ve davranışları, stajda devamlılık bizim için önemlidir. Bu manada iş istihdamlarının başında staj dönemi geliyor. Staj yapılan yerlerde özellikle mesai saatlerine riayet edilmesi çok önemli. Stajdan sonra aynı iş yerinde iş başvurusu yaptığınız zaman staj dönemindeki davranışlarınız iş kabulünde çok etkili oluyor. Bu manada staj döneminin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konu meslek komitesinde gündeme gelen konuların başında geliyor."

 

PEYZAJDA DOĞAL TÜRLER KULLANILMALI

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bitki Materyali ve Yetiştirme Tekniği Ana Bilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Aysel Ulus ise konferansta İstanbul peyzajı ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Ulus, "İstanbul güzide bir kentimiz. Gerçekten en güzel şeyleri hak eden bir kent. Bir peyzaj mimarı olarak yapılan çalışmalara eleştirel bakmak zorundayım. Çok güzel şeyler yapılıyor, estetik açıdan inanılmaz güzel işler yapılıyor. Ancak sürdürülebilir yada ekolojik tabanlı çalışılmamasına karşıyım. Çünkü ülkemiz flora cenneti. Doğal türlerin kültüre alınması konusunda ciddi açığımız var. Doğal türleri kullandığımız zaman aşırı bakım yada aşırı su tüketimi olmayacaktır. Bu konuda bir şeyler yapılması lazım" diye konuştu.

 

SEKTÖRÜN MEDYA AYAĞI

Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman ise Plant Dergisinin sektörün medya ayağını oluşturduğunu ve sektörün sorunlarının aktarılması adına önemli görev üstlendiğini söyledi. Adıyaman, "Bu sektörün önü çok açık. Biz sektörün medya ayağını oluşturuyoruz. Ama bu sadece bir dergiyle olmuyor. Sadece dergi sektöre yeterli olmuyor. Plant Dergisi ile bağlantılı plantdergisi.com haber sitesi sektörün nabzını tutuyor. Ayrıca sosyal medyayı da aktif bir şekilde kullanıyoruz. Bunun dışında PlantBooks Yayınevi ile sektöre yayıncılık adına da hizmet vermeye başladık" dedi.

 

General Manager of Istanbul Agac ve Peyzaj As, Mr. Murat ERMEYDAN participated to Plant conference which held in Istanbul University Faculty of Forestry. "Nursery where trees are growing, but cities are where the display of grown trees. "He said.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler