LOKAL DEĞİL BÖLGESEL MÜCADELE OLMALI

 LOKAL DEĞİL BÖLGESEL MÜCADELE OLMALI

Adana Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü mühendislerinden Turgut Hayta, kırmızı palmiye böceğiyle mücadelede başarılı olamadıklarını söyledi.

 

MÜCADELE EDİLDİ

Adana Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü mühendislerinden Turgut Hayta, kırmızı palmiye böceği ve mücadelesi ile ilgili değerlendirmede bulundu. Adanadaki palmiyelerin böcekten büyük zarar gördüğünü söyleyen Hayta: "Kırmızı palmiye böceği, 2003 yılından beri güney illerimizde çok büyük zararlar oluşturdu. Gerekli tüm mücadeleyi yapmamıza ve 4 ton ilaç kullanmamıza rağmen, özellikle palmiyenin bazı türlerindeki bitki popülasyonumuzun yüzde 90nını maalesef bu hastalık yüzünden kaybettik. İlacı hem kökten hem püskürtme hem de gövdeden enjeksiyon olarak veriyorduk. Hiçbir masraftan kaçınmadık, her türlü uygulamayı yaptık; ama maalesef sonuç alamadık." dedi.

 

YETERSİZ KALDI

 

‘Mücadeleye başlamadan önce de bir çalıştay yaptık, fakat belediye olarak bu konuda yalnız kaldık diyen Turgut Hayta, açıklamanın devamında şunları söyledi: "Yeterince destek bulamadık. Bu konuda lokal mücadeleden ziyade bölgesel mücadele yapılması gerekiyordu. Biz kendi bahçemizi ağaçlarımızı ilaçladık; ama palmiye böceği kanatlı bir canlı olduğu için sadece kendi bahçemizi ilaçlama konusunda yapılan mücadele hastalığın kontrol altına alınması için yetersizdi. Bu handikaptan dolayı da maalesef ağaçlarımızın yüzde 90ınını kaybettik. Yüzde 10luk bir bölümü kaldı. O yüzde 10luk bölümü koruyabilmek için tüm teknik mücadelemizi devam ettirmekteyiz. Hastalığa karşı mukavemetli türler var. böceğin özellikle zarar verdiği Canariensis türünü hiçbir şekilde kullanmıyoruz. Mevcut palmiyelerimiz kontrol altında, bir sıkıntımız.

 

 

 

 

Mr.Turgut HAYTA, an engineer from  Adana Metropolitan Municipality Directorate of Parks and Gardens, noted that they couldnt  succeed in struggle with  red palm insects .Despite doing all the work necessary they couldnt get a result, so "rather than local struggle regional fighting to be done".He said.


Paylaş: 

Diğer Haberler