LİDER BOTANİC ÇALI GRUBUNDA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Lider Botanic Garden, Bayındır’daki 200 dönüme yakın arazide gerçekleştirdiği üretimle kendisinden söz ettirmeye devam ediyor. Lider Botanic çalı grubunda büyümeye devam ediyor

 LİDER BOTANİC ÇALI GRUBUNDA  BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

 

Lider Botanic Garden, Bayındırdaki yatırımlarını genişletti. 200 dönüme yakın arazide üretim yapan Lider Botanicin özellikle büyük çalı grubu üretimi ön plana çıkıyor. Temel amaçlarının peyzaj uygulamalarına hitap edecek, ithal standart ve kalitesinde bitkileri satışa sunmak olduğunu söyleyen Lider Botanic firma sahibi Sedat Aşçı, ithal kalitesinde kullanıma hazır formlu bitkiler sattıklarını söyledi. Lider Botanic Garden, zengin Ege ve Akdeniz bitki çeşidi oluşturuyor. Talebi karşılayan formlu büyük çalı grupları İstanbul, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinden büyük ilgi görüyor.

 

Türkiye merkez

Türkiyedeki tarım politikalarında süs bitkisinin mutlaka önemli bir yere sahip olması gerektiğini ifade eden Lider Botanic firma sahibi Sedat Aşçı, "Türkiyedeki tarım politikalarının içinde süs bitkilerinin muhakkak yer alması ve çok iyi planlanması lazım. Çok büyük katma değeri ve bunu her zaman sağlama şansı var. Böylesine bir saha, böylesine bir toprak, böylesine bir iklime sahibiz. Türkiyenin Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerinde bu sektörün merkezi olmaması için hiçbir sebep yok. Türkiyenin bu sektöre yatırım yapması lazım" dedi.

 

Devlet politikası

Devletin sektöre karşı bilinçli hareket etmesi gerektiğini söyleyen Sedat Aşçı, şunları ifade etti: "Sektöre devletin çok bilinçli girmesi lazım. Hala ‘süs bitkileri nereye bağlı; genel müdürlük kim, derneği kimdir? gibi durumlarla uğraşıyoruz. Türkiye artık bunları aşmalı. Artık Türkiyede üretilen her malın satılabilinirliği var. Türkiyede pazar sorunu yok. Bu sektör Türkiye için çok önemli bir sektör. Tarımdan alacağınız karla mukayese edilemeyecek bir şey. Bir kere bu konuda devlet politikası olması lazım. Çıkıp para vermesi önemli değil. Devletin bir kurumu, ‘ben senin malını alıyorum, bunu 30-35 cm yap! desin. Devlet kadrolarında bu işi bilen insanların olması lazım. Süs bitkileri istihdamı bol olan bir sektör."

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler