ERGAN DAĞI NDA KAR EKSİK OLMAYACAK

Erzincan Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi’nde suni kar üretimi için kullanılacak olan Kar Göleti yapım işlemi tamamlanmak üzere. Biort firmasının yürüttüğü Kar Göleti projesinin Erzincan’a değer katması planlanıyor

 ERGAN DAĞI NDA KAR EKSİK OLMAYACAK

Erzincan Ergan Dağında kış turizmine yönelik çalışmalar devam ediyor. Pist uzunluğu ve kar kalitesiyle Türkiyenin önemli kayak tesislerinden birisi olan Ergan Dağı Kayak Merkezi Erzincan Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından yürütülen çalışmalarla dört mevsim hizmet verecek şekilde yeniden tasarlanıyor. Bu kapsamda Ergan Dağında kayak pisti için kar üretiminde kullanılacak "Kar Göleti" yapımı hızla devam ediyor. Bioart Biyolojik Tasarımlar firması tarafından yürütülen çalışmalar son aşamaya geldi. Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Bioart Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Yeşil, Erzincan şehir merkezine 12 km uzaklıktaki Ergan Dağındaki kayak pistlerine suni kar üretiminde kullanılacak suyun temin edilmesi amacıyla kar göleti inşası projesini yürüttüklerini söyledi.

 

KAR GÖLETİ

Firma olarak Türkiyenin her bölgesinde biyolojik gölet ve havuz sistemlerinin yanı sıra çok amaçlı göletler de inşa ettiklerini ifade eden Yeşil, "Erzincana büyük potansiyele sahip olduğu kış ve doğa sporları alanında önemli katma değer sağlayacak tesis için mevsimsel olarak kar yağması büyük önem taşımaktadır. Ancak kuraklık nedeni ile kar yağışının gecikmesi, bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacak Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezinin atıl hale gelmesine yol açabilecektir. Erzincan Valiliği ve İl Özel İdaresi tarafından tesisin tam kapasite ile işletilebilmesi amacıyla bölgede bulunan kar pistlerinin suni kar ile desteklenmesine karar verilmiştir. Tesisteki pistler için suni kar üretilebilmesi için gerekli su Bioart olarak inşasına başladığımız göletten sağlanacaktır. Mühendislerimiz ve uzman çalışanlarımız tarafından gerçekleştirilen özenli çalışmalar sonucunda Erzincanın kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak tesis için gerekli olan kar göletini zamanında tamamlayarak teslim etmeyi hedefliyoruz" dedi.

 

PEYZAJ ÖĞESİ

 

Projenin teknik özellikleri hakkında bilgi veren Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Bulut ise inşa edilen kar göletinin kayak pistleri için su temin etmesinin yanı sıra peyzaj öğesi olarak da bölgeye katma değer oluşturacağını belirtti. Bulut kar göleti hakkında şu bilgileri verdi: "Ergan Dağında 25 bin m2 alan üzerinde inşa edilmekte olan kar göletinin derinliğinin 5 m olması planlanmaktadır. Bölgedeki su kaynağından alınan suyun borular ve şelale ile gölete ulaştırılması, böylece her mevsim dinlenme amaçlı kullanılabilecek görselliğe sahip bir rekreasyon alanı oluşturmayı hedefliyoruz. EPDM serilme işlemi tamamlandı. Göletin çevresine yürüyüş yolları, gerekli yerlere yapılacak taş döşemeler sayesinde Erzincanlılar ile yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazanacak ve Türkiyede örnek gösterilecek bir proje ortaya çıkacaktır." 

 


Snow Pond project is going on which in Erzincan Ergan Mountain Winter Sports and Nature Tourism Center, and project will be used as the production of artificial snow as well as a landscape element. Bioart company is managing the Snow Pond project.


Paylaş: 

Diğer Haberler