DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN DOĞAYA DOKUNUŞLAR

 DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN DOĞAYA DOKUNUŞLAR

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiyenin en büyük ve en güzel parkları ile Denizlililere yeni yaşam alanları sunuyor.

 

EN GÜZEL PARKLAR

Klasik belediyecilik anlayışını çoktan geride bırakıp sosyal belediyecilik alanında birbirinden başarılı projelere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kent merkezi ve çevresinde yapmış olduğu yatırımlarla 7den 70e tüm Denizlililere kucak açmış durumda. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan önderliğinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında kent merkezinde yüzlerce park projesine imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiyenin en büyük ve en güzel parkları ile Denizlililere yeni yaşam alanları sunuyor.

 

HUZUR DOLU ORTAMLAR

Denizliyi daha yeşil daha sağlıklı ve daha yaşanılır kılmak adına pek çok çalışmaya imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Belediye Başkanı Osman Zolan önderliğinde Denizlide, kentin nefes almasına olanak sağlayan onlarca kent parkını hayata geçirdi. Bu alandaki yeni çalışmalar halen devam ederken, donatıları ve görselliği ile ön plana çıkan bu parklar, hayatın karmaşasından ve stresinden bir süre olsun uzaklaşmak isteyen Denizlililere vakit geçirebilecekleri huzur dolu ortamlar sunuyor.

 

DENİZLİ, YEŞİLE DOYMUYOR

‘Daha Yeşil Bir Denizli yolunda çalışmalarını tüm hızı ile sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği kent ormanları ve mesire alanları, kent, vadi ve mahalle parkları ile alışılagelmiş belediyecilik çizgisinden ayrılarak farkını tam manasıyla ortaya koyuyor. Ege Bölgesinin en büyük ve Türkiyenin sayılı vadi ve bölge parkı projelerine imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesinin kente kazandırdığı bu mekanlar sayesinde, Denizlide metrekareye düşen yeşil alan miktarı ile Avrupa Birliği ülkeleri ortalamasının üstüne çıkarmış durumda.

 

YEŞİL ALAN VERİLERİ

Tüm yeşil alanların, mezarlıkların ve mesirelik alanların peyzaj bakımlarını yapan Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2013 yılı yeşil alan verileri şöyle: Aktif yeşil alan miktarı 5.326.480 metrekare. Pasif yeşil alan miktarı 4.400.057 metrekare. Toplam yeşil alan miktarı 9.726.537 metrekare. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı (Aktif yeşil alan miktarı/Nüfus) 10,44 metrekare.

 

EGENİN İNCİSİ: İNCİLİPINAR PARKI

Ege Bölgesinin en büyük parklarından biri olan İncilipınar Parkı, Egenin İncisi lakabını fazlasıyla hak ediyor. Denizlililerin gözde mekanı, şehrin yoğun temposundan uzaklaşmak isteyenlerin ilk durağı. Günün her saatinde ziyaretçilerine inanılmaz bir keyif yaşatan park, özellikle hafta sonları Denizlililerin akınına uğruyor. Şehrin ortasında adeta bir vaha işlevi gören İncilipınar Parkı ulaşım kolaylığı ile de tercih ediliyor. Bir çok sportif aktivitenin gerçekleştirilebildiği alanda bulunan gölet ise parka bambaşka bir görünüm katıyor. Yeşil alan projelerinin ilki olan ve 2006 yılında hayata geçirilen 174 bin metrekarelik alan, doğal bir ağaç dokusuna sahip. Alanda doğal dokuya destek veren gölette kurulan özel bir sistem sayesinde çeşitli ışık oyunlarıyla, müzik eşliğinde yapılan görsel su şovu ise görülmeye değer. Bölgedeki kaynak sularının yönlendirilmesiyle oluşturulan gölette toplanan kaynak suları ise parkın sulanmasında kullanılıyor. Aktif  rekreasyona yönelik spor sahaları, açık spor alanları, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları bulunan parkta, kültürel vurgu olarak Türk tarihini simgeleyen anıtlar ve Türk büyüklerinin anıtları yer almaktadır.

 

DENİZLİNİN AKCİĞERİ: ÇAMLIK MESİRELİĞİ

Denizlinin oksijen deposu olan Çamlık Mesireliği yaklaşık 330 bin metrekare alan üzerinde yer alıyor. Muhteşem doğal yapısı ve temiz havası ile spor yapmak isteyenlerin ve doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin tercih ettiği bu mekan piknikçilerinde vazgeçilmezi. Park 2006-2007 yılında Denizliye kazandırıldı. Tüm imkanların ayağınızın altına serili olduğunu hissettiğiniz bu park içerisinde; hayvanat bahçesi, spor alanları, havuzlar, restoran ve piknik alanları yer alıyor. Bir çok kültürel, sosyal ve sportif aktivitenin gerçekleştirildiği mekan sunduğu imkanlar ve güzelliklerle insanı mest ediyor.

 

DENİZLİNİN İKİNCİ BÜYÜK PARKI: ADALET PARKI

Bir zamanlar insanların içinden geçmeye çekindiği alan Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu değişimle bambaşka bir görünüme kavuştu. Yeşili tüm Denizliye yaymayı hedefleyen Denizli Belediyesi yaklaşık 158 bin metre alana sahip Adalet Parkını kent insanının vazgeçilmezi haline getirdi. Alanda bulunan doğal dere yatağı doğal dokusu bozulmadan ıslah edilerek görsel bir unsur olarak ön plana çıkarıldı. Kent parkı olarak ele alınan proje kullanıcının birçok talebine karşılık veriyor. Halkı su öğesi ile karşılayan alanda; gösterilerin aktif şekilde yapıldığı 650 kişilik amfi tiyatro, gölet, spor sahaları, oyun grupları, piknik alanları ,restoran ve kafetarya hizmet veriyor.

 

SENTETİK BUZ PİSTİ VE SPOR KOMPLEKSİ

Denizliye spor tesisleri kazandırılması konusunda büyük ve farklı projelere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, yine bir ilki gerçekleştirdi ve Denizlide kamusal alanda hizmet veren ilk sentetik buz pisti ile alternatif sporlarında Denizlide yapılabileceğini gösterdi. Yaklaşık 13bin metrekarelik alana sahip ve şehrin en merkezi yerlerinden birinde bulunan bu tesis, özellikle çocukların ve gençlerin gözde mekanı. Buz pisti ile birlikte farklı spor alanlarının da bulunduğu bu alan, tam anlamıyla bir kompleks haline dönüşürken, kompleks içersinde ;tenis kortları badminton alanı, mini golf alanı ,açık spor aletleri, satranç platformu, bocce alanı ve senteteik buz pisti (400m2) bulunuyor.Ayrıca bu spor kompleksine hizmet eden bir de kafetarya yer alıyor.

 

SERVERGAZİ MESİRELİK ALANI

Denizli Büyükşehir Belediyesi, eşsiz doğal güzellikleriyle dolu Servergazideki piknik alanını, kentin en güzel parkları arasına kattı... 200 bin metrekarelik  alana sahip bu mekanın içerisinde bulunan  Selçuklu Komutanı Servergazi Türbeside Denizli için ayrı bir öneme sahip. Bu alanda bulunan doğal kaynak suyunun kendine özgü akışına küçük el dokunuşları gerçekleştirilerek görsellik ön plana çıkarılmıştır. Alanda piknik alanları, yürüyüş yolları çocuk oyun alanları,restoran ve büfeler bulunurken görülmeye değer bu park özellikle hafta sonları yoğun ilgi görüyor.

 

SEVİNDİK PARKI

Ulaşım kolaylığı sağlamak ve kentin farklı bölgelerinde yaşayan insanların yeşil alan ihtiyaçlarını karşılamak için bölgesel parklara önem veren Denizli Büyükşehir Belediyesinin en iddialı olduğu park projelerinden biri olan Sevindik Parkı 92 bin 200 metrekare alana sahip. Bir çok sportif aktivitenin yapılabildiği park bölge insanı tarafından çok sevilirken şehrin farklı bölgelerinden gelen misafirlerini de ağırlıyor.  Park içerisinde bulunan kafeterya, sosyal tesis, paten sahası, çocuklar için gezici tren yolu, kelebek vadisi, tırmanma platformları, kum oyun havuzları, ayrıca çocuk oyun alanları, ziplayn teleferik sistemi, gölet ve şelale, koşu ve yürüyüş yolu, paintball sahası, golf sahası günün stresini atmak ve eğlenmek isteyenleri çağırıyor.

 

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLU         

1. etabı 2006 yılında başlayan bisiklet ve yürüyüş yolu yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda yürüyüş yolları, açık alan fitness spor alanları ve çocuk oyun alanları bulunuyor. 2. etabı olan 75 bin 390 metrekarelik alan ise 2010 yılında tamamlamıştır. Özellikle sabah sporu yapmak isteyenlerin tercih ettiği bu alan farklı yaş gruplarını bir araya gelmesini sağlıyor.

 

YENİŞEHİR REKREASYON ALANI

Kentte yaşayanların yaşam kalitesini arttırmak ve alternatif serbest zaman aktiviteleri sunmak adına hareket eden Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında Denizliye ilk tematik parkını kazandıracak. Kent genelinde bulunan 25 adet büyük park ve mesire alanlarından farklı bir konsepte oluşturulacak Yenişehir Rekreasyon Alanı 400 bin metrekare alan üzerinde yapılacak. Her yaş grubu için aktif ve pasif rekreasyona olanak sağlayacak olan alanda; piknik alanı (gölet ve çay evi), kamp alanı (çadır ve spor alanı), gençlik aktive alanları ( ATV parkuru, zipline, tırmanma, denge oyunları, paintball alanı), çocuk oyun alanı (2-6 yaş zeka ve denge oyunları, 6-12 yaş adalar diyarı, Ali Babanın Çiftliği), Kuş kafesi, Restoranlar, Tematik bitki alanları (Avrasya, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika (sera), Antarktika, Afrika ) ve yaklaşık 250 araçlık otopark yer alacak. Bu alan sadece Denizlide değil Türkiyede de park alanları algısını değiştirecek.

 

‘ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Yürüttükleri çalışmalar ile ilgili bilgi veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Lale Gönüllü: "Büyükşehir Belediyesi olarak, Başkanımız Osman Zolan önderliğinde yeşil alan, park ve bakım çalışmalarını sürdürüyoruz. Denizlinin yeşil alan miktarını arttırmak için elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. Bu kapsamda çok sayıda park ve mesire alanlarını Denizlililerin hizmetine sunduk. Mahallelerimizin ihtiyacı, vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda projelerimiz devam edecek. Büyükşehir ile birlikte yaptığımız çalışmaları Denizlinin tamamına yayacağız."

 

‘BÜYÜK KENT PARKLARI YAPTIK

Bu güne kadar hep Denizli insanının yaşam kalitesini artırmak hedefiyle hareket ettiklerini dile getiren Denizli Büyükşehir Başkanı Osman Zolan: "Denizlinin farklı bölgelerinde kent insanının yorucu ve stresli ortamlardan uzak kalabileceği, doğayı hissedebileceği büyük kent parkları yaptık. Yeşil alan üretme konusunda inanılmaz bir başarıyı elimizde bulunduruyoruz. Denizli Belediyesi her yıl bir önceki yılın iki katı oranında yeşil alanı kente kazandırdı. Bir zamanlar yeşil alan fakiri Denizlide son 10 yılda yapılan çalışmalar ile inanılmaz bir başarıya imza attık" dedi.

 

‘AVRUPAYI GERİDE BIRAKTIK

Denizlide 2004 öncesinde kişi başına sadece 2 metrekare yeşil alan düştüğünü belirten Büyükşehir Belediye başkanı Osman Zolan, yeşil alanda 10 metrekareyi geçerek birçok Avrupa ülkesini geride bıraktıklarını söyledi. Başkan Zolan sözlerini şöyle tamamladı: "Çamlık Parkı, İncilipınar Parkı, Adalet Parkı, Sümer Park, Bağbaşı Parkı ve Eskihisar Parkı şehrin farklı bölgelerinde Denizlililerin gözde mekanları haline geldi. Sosyal statü gözetmeksizin Denizlinin her noktasına eşit hizmet götürdük. Özellikle sosyal yaşam alanı oluşturmada Denizlinin farklı bölgelerinde büyük kent parkları yaptık. Kentsel koşuşturmaca içinde insanların kendilerine zaman ayırabilecekleri, sağlıklı bir yaşam için spor yapabilecekleri mekanlar oluşturduk. Şimdi şehrin hangi bölgesine giderseniz gidin bu alanlar yoğun ilgi görüyor. İşte bir belediye başkanı için en keyif veren görüntü bu. İnsanların yüzlerindeki mutluluk tüm yorgunluğumuzu alıyor. İnsanımız bu güzellikleri hak ediyor bizde yapıyoruz."

 

 

 


Denizli Metropolitan Municipality which signed hundreds of park projects in city Centrum with the leadership of Mr. Mayor Osman Zolan, offers new habitats with largest and beautiful parks of Turkey. Head of the Department of Environmental Protection and Control Mrs Lale Gönüllü gave information about jobs going on and “new projects continue.” She said.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler