BÜTÜNCÜL EĞİTİMİN YENİ ADRESİ: PİSTOİA FİDANLIK KAMPÜSÜ

 BÜTÜNCÜL EĞİTİMİN YENİ ADRESİ:  PİSTOİA FİDANLIK KAMPÜSÜ

 

1 Ekim 2015 tarihinde Vannucci firması Pistoiada yeni bir yeşil alanın açılışını yaptı ‘Pistoia Fidanlık Kampüsü. Eski bir kır evi, öğrenmek için ideal bir ortamda yenilikçi, çığır açan ve bütüncül bir eğitim metodu ile öğrenci ve eğitmenleri davet eden bir eğitim yerine dönüştürüldü. Kampüs, genç kuşaklar arasında bir "yeşil kültürü" yaymak ve araştırma projelerini teşvik etmek amacıyla doğa, çevre ve bitkisel üretim ile ilgili eğitim olanakları sunuyor. İlham, Madrid CEU Üniversitesi Mimarlık Bölümü Profesörlerinden aynı zamanda dünya çapında üniversite kampüslerine yenilikler getiren Eğitim Kampüsü kitabının yazarı İspanyol Pablo Campos Calvo - Sotelonun ‘Bütüncül Mimari fikrinden geliyor.

 

YAPI

 

Fidanlık Kampüsü, her bölgesi eğitim deneyimini tamamlayacak işlevde karmaşık bir ekosistemdir. Kampüs 3 hektarlık bir alanı kaplıyor ve yakınındaki 7 hektarlık Pistoia Fidan Park ile entegredir. Kampüs sosyal tesislerinde 22 kişiye kadar hizmet verebilen ve banyoları olan 9 oda mevcut olup ayrıca 2 oda da engelli kişiler için ayrılmıştır. 10, 12 ve 24er kişilik farklı boyutlarda 3 derslik bulunmaktadır.

Aynı zamanda alanda Andrea Camilli ve Sauro Guarnieri tarafından tasarlanan bir amfi-tiyatro, bir biyolojik gölet / havuz, spor faaliyetleri için bir alan, son derece uzmanlaştırılmış bir kütüphane, ortak kullanım alanları, bir misafirhane ile büyük ve donanımlı bir mutfak da mevcuttur.

Kampüs çevresi Peyzaj Mimarı Renato Defant tarafından tasarlandı; Pistoianın geleneksel sebze bahçeleri de dahil olmak üzere tipik bir Akdeniz tasarımı. Kampüs alanının önemli bir özelliği de havuz olarak da kullanılan biyolojik gölettir. Etrafına dikilen su bitkileri yalnız süs olarak kullanılmıyor ayrıca suyun arıtılmasında rol oynayarak havuzun temiz kalmasını sağlıyor.

 

YÖNTEM

 

Bütüncül eğitim yöntemi; eğitimin konusu, her öğrencinin bireysel yeteneklerinin başlangıç noktasını fakat aynı zamanda yol boyunca gelişebilir grup dinamikleri arasındaki etkileşimi hesaba katar. Bu yöntem ile geleneksel eğitim yöntemi terk ediliyor ve öğretmene grupla görüşmeler için gerekli başlangıçları yaptıran bir koordinatör görevi veriliyor.

Kampüs, 1-2 günlük seminerlerden 6 aylık uzmanlık programlarına kadar geniş bir yelpazede kurslar sunacak. Fidancılıktan sanata, mimariden kültüre, ekonomiden sağlık alanlarına kadar çok farklı konularda eğitimler verilecek.

Kurslar 2 Ekim tarihinde Profesör Pablo Campos Calvo- Sotelonun "Bir Eğitim Aracı Olarak Yeşillik" dersi ile başladı. Bir sonraki kurs 16-17 Ekimde ‘Süs Bitkileri Pazarlamada Web ve Sosyal Medya olarak gerçekleşti. ‘Fidanlık Yönetimi başlıklı 6 aylık Uzmanlık Programı ise 2016 Ocak ayında başlayacak.

 

Vanucci Fidanlığının CEOsu Vannino Vannucci ise "Biz, gençler ve profesyoneller eğitim görsün, destek alsın, ilham alsın ve kendilerini serbestçe ifade etsinler diye bu mekanı vücuda getirdik. Böylece yeni bir çevre için yeni projelere şekil verebilecekler" dedi.

 

1 Ekim tarihli Pistoia Fidanlık Kampüsü açılışında aynı zamanda Vannucci Fidanlığında her yıl gerçekleşen üç olay da vurgulandı:

Başarılı aile şirketlerinin prestijli üyelerinin katılımı ile II. Forum "Büyük İtalyan Aile İşletmeleri" konusu ile yapıldı. Bazı katılımcılar; Trevisan ailesi Trevi Grubu, Bagnoli ailesi Sammotana Şirketi, Stefano Ricci ve  Stefano Grubu ve FAPIM Başkanı Massimo Bellandi.

 

Franca ve Moreno Vannucciyi 4. Anma Töreninde hakem Daniele Orsato dünyaca ünlü hakem Pierluigi Collina tarafından sportmenlik için bir madalya ile ödüllendirildi.

 

Paysage Dergisi işbirliğiyle "Peyzajda Büyük Ağaçlar" kitabının üçüncü baskısında ödüller; ‘İtalyan Peyzaj Okulunun Oluşturulması çalışmalarıyla katılan mimarlar Domenico Luciani ve Franco Farinelliye verildi.

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler