BAYINDIR ÇİÇEKÇİLİK SEKTÖRÜNE BÜYÜK PROJELER

 BAYINDIR ÇİÇEKÇİLİK SEKTÖRÜNE BÜYÜK PROJELER

Bayındır çiçekçilik sektörünün sorunları ve sektöre yönelik yenilik projeleri Bayındır Meslek Yüksekokulunda düzenlenen toplantıda görüşüldü. Toplantıda; Kopmost Tesisi, Analiz Laboratuvarı ve Çiçekçilik OSB projelerinin hayata geçirilmesi kararı alındı

 

 

Bayındır çiçekçiliği için önemli isimler bir araya gelerek Bayındır Çiçekçilik Sektörünün Sorunlarını görüştü. Geniş kapsamlı toplantıya Bayındır Kaymakamı Barbaros Baran, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, Bayındır Tarım Müdürü Hasan Gökhan Peynirci, Bayındır Çiçekçiler Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, Bayındır SÜSBİR Başkanı Mehmet Çıplaklı, Bayındır Ticaret Odası Başkanı Adnan İnanır ve Bayındır çiçek üreticileri katıldı. Toplantıda, Bayındır Çiçekçiliğinin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

 

PROJELER GELİŞTİRİLECEK

Bayındır Meslek Yüksekokulu ev sahipliğinde yapılan toplantıda Bayındır Kaymakamlığı öncülüğünde; Ege Üniversitesi, Bayındır Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile çiçekçilik sektörüne yönelik projeler geliştirilmesi yönünde fikir birliğine varıldı. Sektöre yönelik üç proje ön plana çıktı. Bayındır çiçekçilik sektörünün geliştirilmesine yönelik benzer toplantıların belli aralıklarla devam edeceği öğrenildi.

 

KOMPOST TESİSİ

Toplantıda, Bayındırda Kompost Tesisi kurulması yönünde görüş ön plana çıktı. Kompost Tesisi Projesi için gerekli çalışmaların yapılması ve tesisin kaymakamlık, belediye ve büyükşehir belediyesi işbirliği ile çiçekçilik sektörüne kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Çiçek artıkları, bitki budama artıkları ve hayvansal dışkılardan elde edilecek kompostun çiçekçilik sektörüne büyük katkı sağlaması öngörülüyor.

 

ANALİZ LABORATUVARI

Bayındırda Yaprak, Toprak ve Su Analiz Laboratuvarı kurulması öne çıkan bir diğer proje. Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle hayata geçirilmesi planlanan Analiz Laboratuvarının Bayındır başta olmak üzere tüm Küçük Menderes Havzasına hizmet vermesi öngörülüyor. Analiz Laboratuvarının kurulması için yapılacak çalışmalar bir sonraki toplantıda detaylı olarak ele alınacak.

 

ÇİÇEKÇİLİK OSB

Toplantıda gündeme gelen bir diğer proje ise Bayındır Arıkbaşı Mahallesinde kurulması düşünülen Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi oldu. Çiçekçilik OSBnin kurulmasıyla birlikte Bayındır çiçekçilik sektörünün büyük bir atılım yapacağı görüşü toplantıda büyük destek gördü. İlk toplantıda görüşülen projelerin hayata geçirilebilmesi için düzenli olarak toplantıların devam edeceği belirtildi.

 

 

 


Problems of Floristic industry of Bayındır and innovation projects for the sector were discussed at the meeting organized in the Bayındır Vocational School.

 

During the meeting; committee decided to implement the projects such as; Compost Facilities, Laboratory of Analysis and establishing Floristic and Horticulture Industry Region.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler