BAKAN EROĞLU: Sakarya üretim ve ihracat üssü haline gelecek

  BAKAN EROĞLU:  Sakarya üretim ve ihracat üssü haline gelecek

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiyede ilk Fidan ve Süs Bitkileri Borsasının Sakaryada kurulu olduğunu söyleyerek bakanlık olarak borsaya destek verdiklerini söyledi. Bakan Eroğlu, Sakaryadaki üretime destek verdi; Sakaryayı Fidan ve Süs Bitkileri ve İhracat Üssü haline getirmeye kararlıyız. Biz de çok büyük destek veriyoruz.

 

 

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sakaryaya yönelik gerçekleştirdiği ziyarette buradaki üretimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiyenin ilk Fidan ve Süs Bitkileri Borsasının Sakaryada kurulduğunu hatırlatan Bakan Eroğlu, Sakaryayı fidan ve süs bitkileri üretim, ihracat üssü haline geçireceğiz diye konuştu. Eroğlu, "Türkiyede ilk defa fidan ve süs bitkileri borsasını burada kurduk. Sakarya Fidan Üretici Birliğine teslim ettik. İlk defa ihracata başlandı, bu çok sevindirici. Türkiye ithal ediyordu fidanları, süs bitkilerini ama inşallah biz Sakaryayı fidan ve süs bitkileri üretim ve ihracat üssü haline getirmeye kararlıyız. Gerçekten çok büyük bir masraf yaptık bu merkeze. İnşallah gelecekten fidan üreticilerine çok büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Şu anda iki ülkeye ihracat yapılmış. Ayrıca biz de çok büyük destek veriyoruz" diyerek Sakaryadaki üretime destek verdi.

 

 

TABİAT VE TURİZM

 

‘Sakarya tabiat ve turizmle anılacak diyen Bakan Eroğlu, ayrıca yeni bir projede de bahsetti. Eroğlu: "Şimdi yeni bir proje başlattık Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile 5 bin mahalleye, 5 bin gelir getirici özellikte orman kuruyoruz. Akyazı, Pamukova, Geyve, Taraklıda, Karasuda pek çok yerde ceviz ve badem ormanları kurduk ve bunları vatandaşlara, ormanlık alanlara dikiyoruz. 3 yıl bakımı bize ait, o mahallede yaşayan hane sayısına bölerek herkesin huzurunda kura çekerek bunu vatandaşlara dağıtıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımıza bugün 3 bin 400 adet fidan dağıtacağız. Burasının İstanbula yakın olması nedeniyle biz de doğa turizmi mastır planı hazırladık. Hakikatten burada çok güzellikler var. Sakarya sanayi ve ticaret ile anılıyor ama bundan sonra inşallah tabiat ve turizm ile de anılacak."

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler