YEŞİL ÇATILARIN ZİRVESİ BOĞAZ’DA BULUŞTU

IGRA 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi İstanbulda 35 ülkeden 500 katılımcıyı ağırladı

YEŞİL ÇATILARIN ZİRVESİ BOĞAZ’DA BULUŞTU

 

YEŞİL ÇATILARIN ZİRVESİ BOĞAZDA BULUŞTU

Dünya çapında üne sahip mimar, tasarımcı, yeşil çatı uzmanları ve yerel yönetim temsilcilerini buluşturan Yeşil Çatı Kongresinde, yeşil çatılardaki en son yenilik ve teknolojiler paylaşıldı

 

 

Plant Dergisinin medya sponsorluğunu üstlendiği IGRA 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi İstanbulda gerçekleşti. Türkiyede ilk kez gerçekleşen Yeşil Çatı Kongresi 35 ülkeden 500 katılımcıyı buluşturdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin himayesinde, International Green Roof Association (IGRA) ev sahipliğinde 20-21 Nisan tarihlerinde Raffles İstanbul Zorlu Centerda gerçekleştirildi. Kongreye dünyanın birçok ülkesinden farklı disiplinlere sahip çok sayıda katılımcı büyük ilgi gösterdi. Dünya çapında üne sahip mimar, tasarımcı, yeşil çatı uzmanları ve yerel yönetim temsilcilerini buluşturan 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresinde, yeşil çatılardaki en son yenilikler ve teknolojiler paylaşıldı.

 

KONGRE TEKNİK GEZİ İLE BAŞLADI

Kongre, Zorlu Center Peyzaj Müdürü Zerrin Bucaklı ve Yüksek Mimar Deniz Aslanın (DS Mimarlık) liderliğinde gerçekleşen Zorlu Center Teknik Gezisi ile başladı. Kongre katılımcıları, Avrupanın en büyük yeşil çatı uygulamalarından biri olan Zorlu Center yeşil çatısına ilk kez ayak basmanın heyecanını yaşadı. Katılımcılara Zorlu Center yeşil çatı uygulaması hakkında detaylı bilgiler veren Zorlu Center Peyzaj Müdürü Zerrin Bucaklı, teknik gezi sonunda da katılımcıların uygulamayla ilgili sorularını cevaplandırdı.

 

ZORLU CENTER PEYZAJ UYGULAMASI

Zorlu Centerda 72 bin metre kare yeşil alan bulunuyor. Zorlu Center, zeminde kaybedilen alanı yeşil alan olarak geri kazanmayı amaç edinen bir peyzaj tasarımına sahip. DS Mimarlık şirketinin hayata geçirdiği proje toplamda 45 Milyon TLye mal oldu. Doğaya tutunma çabasını her bileşeniyle hissettiren projede 7 alan ön plana çıkıyor:

1.      Karayoluna dönük bitkilendirme tasarımı, İstanbul ve karayolu peyzajına katkıda bulunmayı amaçlarken, bir yandan da karayolu "olumsuzluklarına" bitkisel bir filtre oluşturuyor.

2.      Rekreasyon alanı, yerleşkenin yakın plan bahçesi niteliğinde. Bu alanda yer alan havuz ve çocuk kulübü gibi yapılar yapay bir topoğrafya içine yerleşmiş bahçenin sürekliliğini zedelemeden bir doğal ortamı desteklemeyi hedefliyor.

3.      Meydan, kamusal - yarı kamusal bir alan olarak özellikle suyun başrolde olduğu bir gösteri alanı sunuyor ve kent için yeni bir buluşma alanı olmayı hedefliyor.

4.      Değişken kullanımlara olanak veren iç meydan, ana meydanın bir uzantısı. Alanda kullanılan ana bitki ise İstanbulu simgeleyen fıstık çamları.

5.      Binanın kabuğu, aynı zamanda konutların ve otelin özel bahçelerine açıldığı bir doğa parçası olarak ele alınıyor. Bu yüzeyler tümüyle birer doğa parçası olarak tasarlanırken gerek su korunumu, gerek yeni bir mikroklima için ortam hazırlıyor.

6.      Projenin başlıca karakteristik bütünleyicileri, iç bahçe ve konut terasları. Işığı yansıtma işlevine sahip ince bir su tabakası üzerinde yer alan yeşil adaların ön planda olduğu iç bahçe, projenin en çarpıcı peyzaj konularından biri. Konut bahçeleri ise, tüm peyzaja hakim panoramik konumuyla bir mikrokozmos niteliğinde.

7.      Vadi park, tümüyle İstanbul üzerine temalanan bir koleksiyon bahçe ve İstanbulun en önemli kazanımları arasında yer alıyor.

ZORLU CENTERIN ÇATI BAHÇELERİ

Yüksek Mimar Dr. Deniz Aslanın tasarım gururumuz dediği proje, son derece karmaşık detayların bir uygulama arenasına dönüşmesi açısından tasarım grubu için çok önemli ve üretim süreci de son derece eğitici olmuştur. Zorlu Center Çatı Bahçeleri 3 yıl gibi bir sürede tamamlanırken projenin toplam bütçesi 45 Milyon TLye mal oldu. 72 bin metrekare yeşil alanda 3 bin 750 adet ağaç, 60 bin çalı grubu bitki kullanıldı. 500 bin adet ise yer örtücü bitkiler serildi. Yeşil Çatı Alanı 60 bin metrekareden oluşuyor. Peyzaj uygulaması için toplam 45 bin metreküp özel karışım toprak kullanıldı. Projede 220 bin metrekare jeotekstil malzeme ve 86 bin drenaj levhası kullanıldı.

 

72 BİN METREKARE YELİŞ ALAN

Zorlu Gayrimenkul Grup Başkanı Mesut Pektaş, Zorlu Centerdaki peyzaj çalışmalarını şu sözlerle özetliyor: "Zorlu Centerdaki peyzaj çalışmalarının hedefi, İstanbulun ikonlarından biri olacak bir çalışmaya imza atmak oldu. 72 bin metrekarelik yeşil alanın ayrıldığı projede peyzaj alanları titizlikle ele alındı. Zorlu Centerda mevcut peyzaj alanın yaklaşık %60ı yapı üzerinde oluşturuldu. Tüm detaylar düşünüldüğünde Türkiyede bu kapsamda ve zorlukta bir peyzaj çalışması yapılan başka bir projeye rastlamak çok zor. Yatırımcı gözünden zorlukları ve fırsatları irdelediğimizde çok doğru bir karar verdiğimize inanıyoruz."

 

AÇILIŞ PROGRAMI

Zorlu Centerın yeşil çatılarında tamamlanan Teknik Gezinin ardından kongrenin açılış konuşmalarına geçildi. 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresinin destekleyicisi olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına, kongrenin açılış konuşmasını İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan yaptı. Genel Müdür Murat Ermeydan, açılış konuşmasında bu büyük organizasyonun İstanbulda yapılmasından dolayı onur duyduklarını söyledi. Ermeydan, şunları ifade etti: "Birbirinden değerli katılımcıların, bilim insanlarının burada olması İstanbulun peyzajına verilen değeri gösteriyor. Bu kongre İstanbulun peyzajının dünyada takip edildiğinin göstermesi açısından bizim için çok önemli." İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın mesajını da katılımcılara ileten Ermeydan, kongrenin İstanbul peyzajına katkı sağlayacağını ve İstanbulda yapılacak kentsel dönüşümde yeşil çatıların ön plana çıkacağını vurguladı. Ermeydan, ayrıca katılımcıların İstanbulla ilgili önerilerini, yeşil çatı anlamındaki önerilerini desteklediklerini kaydetti.

 

İSTANBUL ÖNEMLİ BİR LOKASYON

Kongrenin ev sahibi olan IGRAnın Başkanı Roland Appl, 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresinin ilk kez  İstanbulda düzenlenmesinden dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi ve İstanbulun yeşil çatı teknolojilerinin modern mimari konseptleriyle ile ilişkisinin tartışıldığı kongre için kusursuz bir lokasyon oluşturduğunu belirtti. Appl, "Hızlı kentsel dönüşüm süreci ile İstanbul, Yeşil Çatıların mevcut durumunu göstermek ve modern mimari ile bağlantısını tartışmak için mükemmel bir yer. Bazen konferanslar ilkleri doğurur. 2013te, Almanyadaki 3. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresinde Hamburg Belediye Başkanı ilk defa Yeşil Çatı stratejisini açıkladı. Şu anda şehir 3 milyon Avroluk bir Yeşil Çatı teşvik programı benimsedi. 4. Kongremizin ne gibi etkileri olacağını merak ediyorum" dedi.

 

ONDULİNE YEŞİL ÇATIDA ÖNCÜ FİRMA

Kongrenin ana sponsoru olan Onduline Grubu CEOsu Jean Noel Fourel, yeşil çatı sistemleri ve teknolojileri konusunda dünyada olduğu gibi Türkiyede de öncü bir rol üstlendiklerine dikkat çekti. Onduline Grubunun Türkiye ve bölge operasyonlarını yürüten Onduline Avrasyanın, şimdiye kadar 400 bin metrekarelik yeşil çatı uygulaması ile pazar lideri olduğunu ve büyük ölçekli yeşil çatı projelerinin altına imza attıklarını belirterek, "Sürdürülebilir bir dünya için çevresel sorunların global boyutta ele alınması ve buna yönelik adımların atılması gerekiyor. Biz de global bir şirket olarak, bu sorumlulukla hareket ediyor ve sürdürülebilirlik politikalarımızı belirliyoruz. Ana işimiz ile paralel olarak kentleşme ve artan hava kirliliğine karşı yeşil çatıların yaygınlaşması amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye de bunun bir parçası" diye konuştu.

 

DOĞAYI ÇATIDA KEŞFEDİN

Açılış konuşmalarının ardından "Doğayı Çatıda Keşfedin" konulu konferanslar gerçekleştirildi. Zorlu Gayrimenkul Grup Başkanı Mesut Pektaş, yatırımcı gözüyle yeşil çatıları değerlendirirken, Safdie Mimarlıkın Yönetici Ortağı Jaron Lubin, şirketin ABD ve Uzakdoğuda üstlendiği güncel çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. Ekolojik tabanlı yeşil tasarımların ve planlamaların dünya çapındaki öncülerinden biri olan Malezyalı Mimar ve Tasarımcı Dr. Ken Yeang, ekolojik mimari ve şehir planlaması üzerine etkileyici bir sunum gerçekleştirdi. Singapurdaki Solaris Otelin yeşil çatı uygulamaları hakkında detayları da aktaran Dr. Ken Yeang, Aga Khan Ödülü sahibi ve İngiliz The Guardian Gazetesi tarafından, ‘dünyayı kurtaracak 50 kişiden biri olarak gösteriliyor.

 

GELECEĞİN YAŞANABİLİR ŞEHİRLERİ

Kongrenin ikinci bölümünde, projeleri ile Aga Khan Ödülü de dahil pek çok ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmasında ödül alan Mimar Emre Arolat, "Kentte Yeni Bir Mahalle" başlıklı sunumunda Zorlu Center projesinin yaratım ve mimari süreci hakkında bilgiler verdi. Geleceğin yaşanabilir şehirlerinin bugünden nasıl yaratılabileceği üzerine araştırmalar yapan Ramboll Yaşanabilir Şehirler Laboratuvarı Direktörü Prof. Herbert Dreiseitl, "Mavi-Yeşil ve Sosyal Etkenlerin Birleşim Sanatı" başlıklı sunumu ile konuya yaklaşımını aktardı. Dreiseitl, suyu mucizevi biçim ve yöntemlerle kullanarak, kentsel çevre sorunlarına yenilikçi çözümler getiriyor. IGRA Başkanı Roland Appl ise konferansta güvenilir yeşil çatıların inşasında önem taşıyan 10 adımı katılımcılarla paylaştı.

 

ULUSLARARASI YEŞİL ÇATI ÖDÜLLERİ

Kongrenin ilk günü, IGRA Yeşil Çatı Ödüllerinin verilmesi ile son buldu. Yerel Yönetim Yeşil Çatı Stratejileri ödülünü Paris Belediyesi alırken, Trend Yaratan Mimarlık Projelerinde Türkiyeden iki proje, Mimar Ömer Selçuk Baz imzalı Truva Arkeoloji Müzesi ve Zorlu Center ödüle layık görüldü. Diğer mimari proje ödülünü ise Ermenistanın Dilijan şehrinde yer alan World United College Projesi aldı.

 

İSTANBUL, PARİS VE HAMBURG

Kongrenin ikinci gününde İstanbul, Paris ve Hamburg şehirlerinin yeşil stratejileri hakkında bilgiler verilen bir oturum gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, Hollanda Utrecht Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Heleen Mees, IGRA Direktörü Wolfgang Ansel, Hamburg Kentsel Gelişim ve Çevre Bakanlığı Temsilcisi Dr. Hanna Bornholdt, Paris Belediyesi Yeşil Alanlar ve Çevre Müdürlüğünden Caroline Haas, bu oturumun konuşmacıları arasındaydı.

 

YEŞİLLİKLERLE LEKELENMİŞ İSTANBUL

"Yeşillerle lekelenmiş bir İstanbul hedefliyoruz" diyen Mehmet İhsan Şimşek, yeşil çatı ve duvarların bu hedef doğrultusunda hayata geçirildiğini belirterek, Haliçteki İstanbulun ilk çatı bahçesini tanıttı. İstanbulda 11 bin metrekare yeşil duvar yaptıklarını da ekleyerek, çiçekler ve doğal malzemelerle yapılan yeşil duvarların, yeşile özlem duyan ve özellikle trafikten bunalan İstanbullulara nefes alabilecekleri bir alan yarattığını söyledi. Şimşek, İstanbulun yeşil çatı hedefini yükseltmek için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

 

YEREL YÖNETİMLER DESTEKLEMELİ

Kongrenin dikkat çeken oturumlarından biri de Onduline Avrasya CEOsu Burhan Karahan Moderatörlüğünde gerçekleşen "Yeşil Çatıların Planlaması, Uygulaması ve Bakımı" başlıklı oturumdu. Onduline Grubu Ar-Ge Danışmanı Melih Kamil, "yeşil çatı yapmak yaşamak kadar ciddi bir iştir" dedi ve güvenli yeşil çatılar inşa edilebilmesi için standartlara uygunluğun ve denetimlerin önemli olduğunu söyledi. İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Deniz Aslan ise yerel yönetimlerin yeşil çatıları desteklemesi gerektiğini belirterek, "yeşil çatılar sadece estetik ve ekolojik değil, aynı zamanda etik de bir uygulamadır" diye konuştu.

 

TRUVA ARKEOLOJİ MÜZESİ

4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresinin yabancı konuşmacılarından biri de Lübnandan katılan Jamil Corbaniydi. Green Studios Kurucu Ortağı olan Corbani; Beyrut, Kahire, Dubai gibi sıcak ve kurak iklimlerde karşılaşılan sorunlar ile yeşil çatı ve duvar uygulamalarına yönelik geliştirdikleri teknolojileri aktardı. Katılımcılar kongrenin son oturumunda; İtalyanın Milano şehrinde yer alan ve Milanonun simgelerinden biri haline gelen Bosco Verticale Projesinin yeşil çatı ve peyzaj projesini yürüten Laura Gattiyi, Mimar Durmuş Dilekçiyi ve Truva Arkeoloji Müzesinin Mimarı Ömer Selçuk Bazı dinleme fırsatı buldu. Yalın Mimarlık Kurucu Ortağı Ömer Selçuk Baz, Truva Müzesine dair etkileyici bir sunum yaptı. 2015 yılında ziyarete açılması planlanan Truva Arkeoloji Müzesi, çevresindeki doğal yapı ile uyumlu büyük bir yeşil çatıya sahip olacak.

 

KONGRE DEĞERLENDİRMESİ

Onduline Avrasya CEOsu Burhan Karahan, kongrenin sonunda yaptığı değerlendirmede, özellikle yurtdışından katılımın yüksek olduğu kongrenin amacına ulaştığını belirterek, "Yunanistan, Ortadoğu gibi bölge ülkelerin yanı sıra Arjantinden, İsveç, Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinden bile katılımcıların geldiğini gördük. Bunda kongrenin İstanbulda düzenlenmesinin de büyük etkisi var. Kongreye Türkiyeden katılan mimar ve sektör profesyonellerinden, ‘Türkiyenin yeşil çatılar konusunda böyle bir kongreye ihtiyacı vardı yorumlarını aldık. İki yönlü bir bilgi paylaşımı yaşandı. Birçok Türk mimarı ve uygulamacısı yabancı kavramlarla tanıştı. Ekolojik sistemler, su ile barışmak, doğa ile barışmak gibi kavramlar etrafında mimariyi de geçip işin felsefesini yaratan Dr. Ken Yeang gibi isimleri dinlemek elbette büyük bir vizyon katıyor. Diğer taraftan yabancı katılımcılar hayatlarında ilk defa Türk mimarları dinlediler. Dünyaca ünlü mimarların yanında Türk mimarlar da sunum yaptılar ve bunlar ilgiyle karşılandı. Türkiyede ilham alınacak mimarların ve projelerin olduğunu gördüler ki bu bence çok önemli. Bu her iki taraf için de bir kazançtır. İnanıyorum ki, bundan sonra kongre nerede yapılırsa yapılsın, Türkiye bu kongrenin çok büyük bir parçası olacaktır" dedi.

 

 

 

 

NEDEN YEŞİL ÇATILAR?

İstanbul kişi başına düşen 1,5 metrekare yeşil alanla dünyada son sıralarda yer alıyor. Şehirlerimiz nefes alamıyor çünkü ortalama yüzde 75i asfalt ve beton gibi geçirimsiz yüzeylerle kaplı ve çatılar da bunun önemli bir kısmını oluşturuyor. Isıyı yansıtamadan kendi bünyesine hapsedip atmosfere geri veren beton yüzeyler, ısı adası etkisine yol açıyor. Bu etki, şehir mikro kliması ile kırsal bölgeler arasında belirgin sıcaklık farklarıyla (4-8 °C) kendini gösteriyor. Ortaya çıkan ısı etkisi, şehirlerde yaşayanların sağlığını da tehdit ediyor. Avrupada birçok şehir yönetimi yerel yasalarında yeşil çatıları yeni yapıların inşası için zorunlu kılıyor ve fonlarla da yatırımcıları destekliyor. Geçmişi Babilin Asma Bahçelerine kadar uzanan yeşil çatılar, hızla gelişen sistemler sayesinde günümüz mimarisinin gözde uygulamaları arasına girdi. Çatı ve teraslarda bitki ve ağaç türlerinin yetiştirilmesini sağlayan bu sistemler, şehirlerde betonlaşmanın yarattığı gri etkisini yeşile çeviriyor.

 

YEŞİL ÇATI ÇÜNKÜ...

§  Beton yapıların içinde sıkışıp kalmış şehir insanına, doğaya yakın olabileceği yeni bir mekân yaratıyor...

§  Doğaya hasret şehir insanı için çatıda yemyeşil bir bahçe oluşturma fikri cazip geliyor.

§  Yeşil çatılar sadece estetik bir görünüm yaratmakla kalmıyor, şehirlerin havasında bol miktarda bulunan karbon monoksiti emerek havayı temizliyor.

§  Yeşil çatılar; yok olan doğal çevrenin yeniden yerine konmasına yardımcı olurken, çeşitli hayvan türleri ve bitkiler için yaşam ortamı sağlıyor.

 

TÜRKİYEDE YEŞİL ÇATI PAZARI

Çatı kaplama ve yalıtım pazarında lider konumda bulunan Onduline Avrasya A.Ş, yeşil çatı devi Alman ZinCo firmasının deneyimlerini ve bilgi birikimini yanına alarak, "Sistem Ondugreen" markasıyla 2003 yılında Türkiyeyi ilk defa yeşil çatı sistemiyle buluşturdu.

Yeşil çatı pazarı, ülkemizde hızla büyüyen bir ivmeye sahip. 2005 yılında 10 bin metrekarelerde olan yeşil çatı uygulamaları, 2013 yılına gelindiğinde 300 bin metrekareye ulaştı. 2014 yılında ise 500 bin metrekareye yakın yeşil çatı uygulaması yapıldı. Geçtiğimiz yıl pazarın büyüklüğü 8 milyon Euroya ulaştı. 2015 yılında yeşil çatı pazarının 10 milyon Euroluk bir satış hacmine ulaşacağı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

RAKAMLARLA ZORLU CENTERIN ÇATI BAHÇELERİ

 

Yeşil Alan:                             72.000 m²

Ağaç:                                      3.750

Çalı:                                       60.000

Yer örtücü bitkiler:              500.000

Yeşil Çatı Alanı:                   60.000 m²

Jeotekstil:                              220.000 m²

Drenaj Levhası:                    86.000 m²

Özel Karışım Toprak:          45.000 m³

Toplam İmalat Süresi:         3 yıl

Toplam Bütçe:                      45.000.000 TL

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler