Yeni Oyun Alanları Rengârenk Dünyalar

Şanlıurfa; Çocuk Oyun Dünyası Projesi, yeni gelişen Karaköprü ilçesi sakinleri başta olmak üzere tüm Şanlıurfa’da yaşayan çocukların ihtiyaçları analiz edilerek, tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilecek.

Yeni Oyun Alanları Rengârenk Dünyalar

"Çocuk Oyun Dünyası", her yaşta çocuğun ihtiyaçlarını karşılayarak; kaliteli, eğlenceli ve öğretici vakit geçirme imkânı sunuyor. Çocukların doğayla iletişimi için köprü oluşturuyor.

Şanlıurfa; Çocuk Oyun Dünyası Projesi, yeni gelişen Karaköprü ilçesi sakinleri başta olmak üzere tüm Şanlıurfa'da yaşayan çocukların ihtiyaçları analiz edilerek, tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde, modern çizgilerle, estetik ve fonksiyonellik ön planda tutularak tasarlanarak hizmete sunuldu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin yeni ve gelişen bölgesi Karaköprü ‘de yaptırılan "Çocuk Oyun Dünyası" Projesi, her yaşta çocuğun ve içindeki çocuğu öldürmemiş yetişkinlerin kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmesi hedeflenerek tasarlanmış ve çocuklara adanmış bir parktır.

Proje alanı 29.000 m²'dir. Projede farklı yaş grubu çocuklar için tasarlanmış oyun gruplarının yanı sıra, yetişkinlerin de kullanabilecekleri macera oyun alanları ve dinlenme alanları tasarlanmıştır. Projede sıcak yaz günlerinde çocukların severek kullanacakları 520 m²'lik alana sahip bir su oyunları parkı bulunmaktadır.

Özellikle 2-5 yaş aralığındaki çocukların gelişimini destekleyen kum havuzu için 100 m²'lik bir alan ayrılmıştır.

Yüksek eğime sahip alanda, eğimli arazi avantaja çevrilmiş, eğime oturtulan çocuk oyun grupları, kaydıraklar ve tırmanma ipleri ile proje daha da hareketlendirilmiştir.

Manzaraya sahip noktada oluşturulan yaklaşık 1000 m² büyüklüğünde, dev bir kurbağa şeklinde tasarlanmış platform, altında oluşan kapalı alanı ve üzerinde bulunan fonksiyonlarla projenin odak noktası olmuştur. Girişte parkın temasına uygun yine kurbağa motifli çelik bir giriş kapısı tasarlanmıştır.

Projede kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için modern çizgilere sahip 300 m² kapalı ve 150 m² açık alana sahip bir restoran, giriş-güvenlik üniteleri ve tuvaletler de tasarlanmıştır.

Dört farklı noktadan parka giriş sağlanabilir. Ayrıca araçları ile gelen kullanıcılar için yeterli sayıda otopark alanı tasarlanmıştır. Proje alanında ilerleyen yıllarda açılması planlanan teleferik hattının son durağı da yer almaktadır.

Çocuk Oyun Dünyası, çocukların sabahtan akşama kadar sıkılmadan zaman geçirebileceği, bol oyun elemanlı ve iyi kurgulanmıştır. Proje kapsamında birbirinden farklı tam 32 adet çocuk oyun elemanı bulunmaktadır. Ayrıca her yaşta kullanıcının keyifle kullanabileceği 3 katlı macera kulesi, atlama kulesi ve ziplinelar tasarlanmıştır. Eğim kademeler ile çözülmüş, bu kademeler tırmanma ve renkli oyun duvarları ile detaylandırılmıştır.

Alan içi ulaşım, alan kullanıcıları çocuklar olduğu için, kolaylıkla alan içi yer yön algısının sağlanabilmesi için sade bir kurgu ile çözülmüştür. Alanda farklı koddaki mekânlara engellilerin ve bebek arabalarının rahat ulaşımı için rampalar tasarlanmıştır.

120 m uzunluğunda kaskatlı su öğesi dinlenme alanlarının arasından geçerek 300 m²lik bir biyolojik gölet olarak tamamlanmakta. Üzerinde bulunan ahşap köprüler ile ulaşım kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Biyolojik gölet üzerinde bulunan ahşap terasla seyir noktası oluşturulmuştur.

Proje alanı ve girişler, yine çocuk kullanıcıların güvenliği için turnikeler ve çevre duvarları ile sınırlandırılmıştır. Güvenlik için alana kamera sistemi de kurgulanmıştır. İhtiyacı karşılayacak sayıda tuvalet ve çeşme, çeşitli noktalarda konumlandırılmıştır.

Alanda Şanlıurfa'nın sıcak günleri düşünülerek coğrafyaya uygun, derin gölge yapan ağaçlar kullanılmıştır. Bu ağaçlar sıcak saatlerde Çocuk Oyun Dünyası'nın kullanımına olanak vermek için oyun gruplarının aralarına yerleştirilmiştir.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler