YALOVA ÇİÇEKÇİLİK OSB 2019’DA HAZIR

Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB 2019 yılında hizmete girecek. 150 Milyon TL’ye mal olacak OSB’de ilk etapta 2 bin kişi istihdam edilecek. Bu yılsonuna kadar tüm kamulaştırma işlemleri tamamlanacak.

YALOVA ÇİÇEKÇİLİK  OSB 2019’DA HAZIR

Yalova Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği (SASBÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Umut Sakarya, Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB)nin 2019 yılında hizmete gireceğini söyledi. 150 milyon liralık yatırımla kurulan OSBde ilk etapta 2 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Sakarya, 2017 yılı sonuna kadar da gerekli tüm kamulaştırmaların tamamlanacağını belirtti. Umut Sakarya, şunları paylaştı: "Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Türkiyede faaliyete geçecek ilk tarıma dayalı organize sanayi bölgesi olacak. Yalovanın bu projenin merkezinde olması hem kent için hem de bizim için büyük bir öneme sahip. Amacımız 2019 yılında faaliyete geçmek. Proje, 1 milyon 74 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruluyor. 61i işletme, 5 tanesi de ticari olmak üzere toplam 66 parsel bulunuyor. Burada ilk etapta 2 bin kişi istihdam edilecek. Bu yılın sonuna kadar gerekli tüm kamulaştırma işlemlerini hallederek alt yapı çalışmalarına başlayacağız." OSB projesine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yalova İl Özel İdaresi, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ile Çiftlikköy Belediyesi destek veriyor.

 

 

ESASLARIN BELİRLENMESİNİ BEKLİYORUZ

 

Kamu arazilerinin tahsisiyle ilgili gelişmeleri de değerlendiren Başkan Sakarya, konuyla ilgili esasların belirlenmesini beklediklerini söyledi. Sakarya, tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkilerinin yetiştirilmesine yönelik kamu arazilerinin tahsisine dair yeni bir yönetmelik çıktığını belirterek, "Hazine arazilerinin kullanımı ve kiraya verilmesi ile ilgili yeni yönetmelik kapsamında yapılacak uygulama ve esaslarının belirlenmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Türk Standartları Enstitüsü ile de sektörün standartlarının belirlenmesi için bir yıla aşkın bir süredir çalıştıklarını da belirten Sakarya, "Bu çalışmaların bu yılın sonuna kadar sonuçlanacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda taslaklar hazırlandı. Artık süs bitkilerinde ürünü net olarak tarif eden belirli standartlarımız olacak" dedi.

 

 

President of Container Ornamental Plants Association Mr. Umut Sarıkaya mentioned that ‘The Floriculture Specialized Organized Industrial Zone project, will be establish with 150 million Turkish Liras investment which is the first in Turkey. The Yalova Floriculture Specialized Organized Industrial Zone will be in service in 2019.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler