TÜRKİYE’NİN İLK YEŞİL ENERJİ HAVUZ SİSTEMLERİ PEKCAN’DAN

PEKCAN Havuz firması 23 yıllık tecrübe ve deneyimi ile Yüzme Havuzu, Sauna ve Spa taahhüt işlemlerinin yanı sıra bunlarla ilgili her türlü araç gereç teminini sağlıyor. E-ticaret firması ile de Türkiye’deki tüm müşterilerine ulaşıyor.

TÜRKİYE’NİN İLK  YEŞİL ENERJİ HAVUZ SİSTEMLERİ  PEKCAN’DAN

PEKCAN Havuz Türkiyede ilklere de imza atıyor; Pekcanın patentli projesi olarak Türkiyede ilk defa Yeşil Enerji Havuz Sistemleri çevreye dost, tüketiciye tasarruf imkanı sunuyor.

 

Bir aile şirketi olan PEKCAN Yüzme Havuzu & Sauna & Spa firması 23 yıldır faaliyet gösteriyor. PEKCAN, birbirine organik olarak bağlı iki şirket bünyesinde faaliyet göstermekte. PEKCAN Mühendislik Ltd. Şti. 1994 yılında, İzmirde turistik tesisler ve özel villa havuzları konusunda hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Başarılı ve istikrarlı bir grafik sergileyen şirket 1998 yılında PEKCAN Havuz Arıtma Ekipmanları Ltd. Şti. kurulmuştur. İki şirketin birbiriyle koordineli çalışması, daha çok müşteriye ulaşma ve hizmet kalitesini arttırarak PEKCANın bulunduğu konumu sağlamlaştırmasına imkan vermiştir.

2010 yılında kurumsallaşma faaliyetlerine hız veren PEKCAN, fuar ziyaretleri sayesinde geliştirdiği ticari ilişkilerle 2011 yılında ithalat faaliyetlerine başlamış ve kendisine stratejik üstünlük sağlayacak ürünleri Avrupadaki belli başlı tedarikçilerden ithal eder hale gelmiştir. Başta Almanya olmak üzere Hollanda, Avusturya, İtalya gibi ülkelerden ithalatlar gerçekleştirilirken Finlandiyadan sauna ekipmanları ve Pakistandan tuz odalarında kullanılmak üzere Himalaya tuzu tuğlası tedarik ediliyor. PEKCANın ithal ürün katalogu oldukça zengin.

PEKCAN aynı zamanda internet üzerinden satış alanında da faaliyetlerde bulunuyor. 2013 yılında www.havuzdayim.com adıyla faaliyete başlayan e-ticaret sitesi, internet havuz müşterileri arasında kısa zamanda bilinen ve güvenilen bir marka haline gelmiştir. havuzdayim.com aynı zamanda gittigidiyor.com, hepsiburada.com ve n11.com internet satış sitelerinde birer mağazaya sahip.

2014 yılında yapılan yatırımlarla PEKCAN bünyesinde iki adet yüzme havuzu su test laboratuarı, PEKCAN İzmir Narlıdere Havuz Market ve PEKCAN Çeşme Alaçatı Havuz Market faaliyete geçti. PEKCAN Havuz bünyesinde ayrıca servis mağazası hizmet vermektedir. PEKCAN Havuz Teknik Servis profesyonel eğitimli kadrosu ile her türlü teknik yardım ve malzeme ihtiyacını karşılıyor.

PEKCAN Havuz 30 kişilik kemik kadrosu ve mevsimine göre artın teknik elemanlarıyla hizmet sunmaya devam ediyor. Şirket bünyesinde bulunan 15 araçlık filo müşterilerin memnuniyeti için çalışıyor. Yılda 100-150 adet havuz yapımı sağlayan PEKCAN Havuzun İzmirden 6 saat uzaklıktaki hinterlantta rahatlıkla hizmet sunabiliyor.

PEKCAN çok geniş bir hizmet ağına sahipken havuz ile birlikte su ile ilgili tüm bölümlerde müşterilerine cevap verebiliyor. Havuz, Spa & Wellness, Atık Su Arıtma, Proje Tasarım & Uygulama, Yeşil Enerji, Doğal Havuz, Kimyasal Satışlar, Havuz Market, e-ticaret, Servis & Bakım & Kurulum hep PEKCAN Havuzun hizmet yelpazesinde bulunan kalemler. PEKCAN Havuz yeni projeler üretmeye ve hizmet kalitesini artırmaya devam ediyor.

 

 

 

İzmir Narlıderede bulunan PEKCAN Havuzun merkezini ziyaret ederek Nurdan Pekcan, Alp Kıvanç Pekcan çiftine yoğun iş tempolarına rağmen misafir olduk. PEKCAN firmasının faaliyetlerini ve gelecek projelerini konuştuk. Çevre Mühendisi olan Nurdan Pekcan ve Makine Mühendisi olan Alp Kıvanç Pekcan ile hem firmalarını hem sektörü hem de çevreye karşı yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerini konuştuk.

 

 

BİYOLOJİK HAVUZLAR

 

Nurdan Pekcan, Çevre Mühendisi olarak çevreye karşı sorumluluk bilincinin geliştirilmesi gerektiği ve bunun en önemli ayağının da sektördeki firmalar olduğunu söylüyor. Avrupada uzun zamandır revaçta olan ve Türkiyede de son yıllarda oldukça yaygınlaşan biyolojik gölet ve havuzların yapımına özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Çevre Mühendisi Nurdan Pekcan, işin ehli olmayan firmaların yapacakları biyolojik gölet ve havuzların olumsuz sonuçları doğuracağından tedirgin. Biyolojik havuz sisteminin ciddi bir birikim ve eğitim gerektiğinin altını çizen Pekcan, tehlikeyi bir örnekle somutlaştırıyor; Biyolojik gölet ve havuz sistemi tabii Türkiye için henüz çok yeni. Burada en önemli olan durum, doğru insanların bu işi yapmasıdır. Ben bu durumu, 30 yıl önce Türkiyedeki çevre konusuna benzetiyorum. Biz üniversiteden Çevre Mühendisi olarak mezun olduğumuz zaman, insanlar bizim mesleğimizi anlamıyorlardı, bize aman işte çiçek böcek diyorlardı. Türkiyede bir zaman sonra çevre önem kazanmaya başladı. Her önüne gelen arıtma tesisi yapmaya başladı. Ve başarısız örnekler ortaya çıktı, insanlar arıtmalardan korkmaya başladı. Koku yapıyordu, doğru çalışmıyordu. Sonuçta ne oldu çevre bilinci yerleştirmek yerine çevreci bir yaklaşımdan insanları uzaklaştırmış oldular. O dönem için önemli olan doğru işi doğru insanlarla yapmaktı. Doğru iş yapmayanlar sektörü de kötü noktaya getirdiler. Biyolojik havuz konusunda da benim endişem aynısı. Korkarım ki, işi doğru yapamayan kişiler insanlarımızı bu çevreci biyolojik havuz yapımından uzaklaştıracak. Biliyorsunuz, pazar bakir olduğu zaman herkes ben bu işi yaparım diye işin içerisine giriyor ve kötü örnekler ortaya çıkıyor. Biyolojik havuzlar çevreyle dost ama işi yaptıracak insanların doğru firmaları seçmeleri gerekiyor. Biyolojik göletler ve havuzlar konusunda böyle bir hassasiyet gösterilmesi gerekiyor.

 

Havuz, profesyonel havuz taahhüt işlerinin yanında biyolojik havuz işlemleri de yaptıklarını belirten PEKCAN Havuz Planlama-Organizasyon Yöneticisi Makine Mühendisi Alp Kıvanç Pekcan, bu havuzlar için gerekli tüm ekipmanları set olarak da tedarik ettiklerini sözlerine ekliyor. Peyzaj firmalarıyla ortak projelerde çalıştıklarını ve projelerde yer alan havuzların yapımını gerçekleştirerek; filtreleme - pompa sistemi dahil tüm aydınlatma ve süs materyallerini temin ettiklerini ve uyguladıklarını söyledi.

 

 

YEŞİL ENERJİ HAVUZ SİSTEMLERİ

 

Çevreye karşı duyarlılığı ön olanda tutan PEKCAN Havuz, Türkiyede ilk kez uygulanan ve patenti PEKCAN firmasına ait olan Yeşil Enerji Havuz Sistemlerini geliştirdi. Yeşil Enerji Havuz Sistemlerinden gururla bahseden Alp Kıvanç Pekcan, "Yaklaşık 4 yıl önce Türk Patent Enstitüsüne Faydalı Model başvurusunda bulunduk. Tamamen bizim fikrimiz, kendi geliştirdiğimiz bir proje. Tasarruf imkanı sağlayan ekipmanları havuz mekaniğinde bir araya getirerek enerji ve su tasarrufu elde diyoruz. Temiz bir çevre için, daha yeşil bir dünya için hem de çocuklarımız için bunu yapıyoruz. Bu da bizim şu anda en çok övündüğümüz projemiz" diyor.

Yeşil Enerji Havuz Sistemleri güç tasarrufu, su tasarrufu, enerji tasarrufu sağlayarak özellikle villalar, oteller gibi büyük ve uzun süre havuzu faal tutmak zorunda olan ticari işletmelerde büyük kazançlar sağlıyor. Peki Yeşil Enerji Havuz Sistemleri nasıl çalışıyor?

Hidrosiklon Teknolojisi ile Ön Filtreleme; Hidrosiklon teknolojisi ile her yıl binlerce litre su tasarrufu sağlarken, fitrelerin bakım ihtiyacı azalır ve ekipmanların ömrü uzar.

Cam Kum; Cam kum filtre dolgu malzemesi diğer alternatiflere göre daha iyi filtrasyon hizmeti sunar ve kuma oranla ters yıkamada %20 daha az su kullanır.

Düşük Enerjili Pompa; Konvektörlü çift hızlı pompa ile normal bir pompadan %70 oranında daha az elektrik kullanılarak ciddi bir elektrik tasarrufu sağlanır.

İçilecek Kalitede Su; Havuz suyu berraklığı, yavaş akışta ve daha kaliteli filtrasyon sayesinde en üst düzeydedir. İlave kimyasal işlem gerekmemektedir.

Yeni Nesil Filtreleme; Kokdin ve nanoteknolojik filtre olarak adlandırılan yeni nesil filtrelerin çok sayıda faydaları vardır ve bunlar zaman, su ve enerji tasarrufu sağlar. Kokdin ve nanoteknolojik filtrenin geniş bir yüzey alanı vardır. Bu özelliği sayesinde bakım ihtiyacı ve su tüketimi de azalır. Rutin ters yıkama ihtiyacını ortadan kaldırdığı için hem su, hem de enerji tasarrufu elde edilir.

Robot Temizlik; Yüksek enerji verimliliği sağlayan robot havuz temizleyiciler ile havuz 2 saatten daha kısa sürede, ekstra çaba göstermeden ışıl ışıl olur. Böyle bir temizliği yaparken sadece 1 adet halojen ampulün harcadığı enerjiden daha az enerji harcanır.

Kaliteli Dezenfeksiyon Alternatifleri; Ozon ile havuz dezenfeksiyon sistemi, Ultraviyole ile havuz dezenfeksiyonu sistemi, Tuz klor jeneratörü ile havuz dezenfeksiyonu sistemi ile hijyen kalitesi artar, kimyasal tüketimi düşer.

Tam Otomasyonlu Bakım; Tam otomasyonlu sistem havuz kontrolünü kişiye özgürce sunmaktadır.

Kışlama; Kış performansyonunda yapılan kışlama işlemi ile yaz mevsiminde havuz temizlenmeden ve suyu değiştirilmeden kullanılabilinir.

Adınlatma; Şık bir görünüm sağlayan Led aydınlatma sistemi, halojen alternatiflerin harcadığı enerjinin sadece %15i ile çalışırlar.

 

 

PEKCAN POND

 

PEKCAN Havuz Arıtma Ekipmanları firması küçük olsun büyük olsun her alanda havuz yapma imkanı sağlıyor. Bu da PEKCAN POND ile mümkün kılıyor. Pekcan Pond; doğal süs göletleri görselliği ön planda tutan ve içerisinde balık ve bitki barındıran doğal süs havuzları, kişisel bahçe ya da sosyal amaçlı olarak parklarda rekreasyon alanlarında ve aynı zamanda müstakil bahçelerde de tercih edilmektedir. Pekcan projeleri ile peyzajın içerisine yerleştirilen çakıllar, kayalar, küçük iskeleler, heykeller ya da fıskiyeler ile doğal bir ortam oluşturuluyor. Süs havuzları için süs balıkları da yine Pekcan Havuz tarafından temin ediliyor.

Alp Pekcan, Pond Havuzlar konusunda pazarın ihtiyacını karşıladıklarını anlatarak, müşterilere uygun fiyatlarla kendi süs havuzlarını oluşturabilecek tüm donanımı temin ettiklerini söylüyor. Pekcan, "Küçük bahçe havuzları hobi amaçlı gibi de düşünülebilir. Kişinin bahçesindeki alan küçük veya bahçesi büyük ama havuz için maliyeti yükseltmek istemiyor. Bir görsellik olsun, su sesi olsun istiyor. Bu türden bir talep olduğunda vatandaş başka birine ihtiyaç duymadan Pekcan Pond ile basit çözümlerle süs havuzunu oluşturabiliyor. Hazır ürünü alıp monte ediyor. Müşteri için hem de ekonomik oluyor. Bu aynı zamanda peyzaj firmaları için de bir alternatif. Müşteri paket halinde istediği süs elemanlarıyla birlikte alıp kendisi monte edebiliyor. Bunun montaj kitapçığını da temin ediyoruz, ayrıca youtube kanalımızda da nasıl yapalıacağını görsel olarak gösteriyoruz" diye anlattı.

 

 

EĞİTİME KATKI SAĞLIYOR

 

Sohbetimizin sonunda Alp Beyin ticari faaliyetler dışında havuz sektörü ile ilgili eğitim girişimlerinde de bulunduğunu öğreniyoruz. İzmir Narlıdere HEM (Halk Eğitim Merkezi)inde Havuz Operatörlüğü Kursunda eğitmenlik yapıyor. Milli Eğitimin koordinasyonunda gerçekleştirilen bu kurslardan mezun olan kursiyerler sertifika sahibi olarak daha sonra piyasada havuz operatörü olarak çalışabiliyorlar. Ayrıca yine Pekcan firmasının hazırlatarak bastırdığı havuz bakamı ile ilgili bilgilendirici kitapçıklar hem kurslarda hem de piyasada kaynak olarak kullanılıyor. Havuz eğitiminin ülkemizde bulunmadığına dikkat çeken Pekcan, "Havuz Teknisyeni yetişmiyor. Teknik Liselerde Tesisat Elektrik bölümünde okuyan öğrenciler ek dersler alarak havuz teknisyenliği eğitimi alabilirler. Bu liselerden mezun olanlar da ülkemizdeki havuz teknisyenliği eleman ihtiyacını karşılayabilir" önerisinde bulunuyor.

 

 

 


PEKCAN Pool Co, has 23 years of experience on providing Swimming Pool, Sauna and Spa contracting as well as all kinds of tools related to these. Also company reaches to all customers by e-commerce to all over Turkey. PEKCAN Pool Co., is also the first in Turkey with Green Energy Pool System patented project that offers environmentally friendly concepts and consumer savings as well.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler