TÜRKİYE’ NİN İLK JEOPARK’ I AÇILDI

Orman Yüksek Mühendisi Dr. Nejat Çelik’in başlattığı proje olan Türkiye’ nin İlk Jeopark’ ı açıldı.

TÜRKİYE’ NİN İLK JEOPARK’ I AÇILDI

 Jeoparkın amacı; Toprağın hammaddesi olan kayaçların tanıtılması. Parçalanıp aşındığında hangi tür topraklara dönüşerek oluşan topraklarda hangi tür bitkilerin yetişme ortamına uygun olduğunun anlatılması. Mekan ve maliyet masrafını bir araya getirerek, ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerini oluşturan, başta toprak ve bitkilerin hammaddesi olan anakaya çeşitliliğini genç nesillere tanıtmak.

Orman Fidanlığının içindeki 5 dekarlık bir alanda kurulan Jeopark ta 76 kaide bulunuyor. 22 Orman Bölge Müdürlüğünden gönderilen 60 farklı kayaç ise bu kaidelerin üzerine (doğal bir heykel gibi) konulmuş durumda. Kalan parçalarda geldiğinde proje tamamlanmış olacak. Pamukkale traverteninden Erzurumun obsidyenine, Afyonkarahisarın mermerinden Eskişehirin kalsedonuna kadar birçok maden ve kaya kütlesi sergilenecek. Objeler, Magmatik Kayaçlar, Metamorfik Kayaçlar ve Tortul Kayaçlar olmak üzere 3 ana bölümde sahaya yerleştirildi. Hava şartlarından ve yağıştan etkilenen kayaçların üzerinde yağmur barınakları olacak.

Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey ve Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel geçtiğimiz günlerde çalışmaları yerinde inceledi. Dr. Nejat Çelik ten brifing alan Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, Yapay Jeopark ın ülkemizde bir boşluğu dolduracağını söyledi ve çalışmaların ilkbahara kadar tamamlanmasını istedi. Genel Müdürümüz Bekir Karacabey, her ilden bir kayaç olacak şekilde kaide sayısının 81e çıkarılması talimatını da verdi.

 

Jeopark ta objelerin arasında yürüyüş yolları bulunacak ve tanıtım levhaları konacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler