Türkiye’nin En Büyük Tarım Kampüsü Ankara’da

BAKAP, ürünlerini yüksek fiyata mâl edip düşük fiyata satmak zorunda kalan üreticileri, kent ekonomisini canlandıran kırsal kalkınma projeleriyle bu döngüden çıkarıp yeniden ayağa kaldırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin En Büyük Tarım Kampüsü Ankara’da

 

ANFA Genel Müdürlüğü, Cumhuriyetin 100. yılında Başkente armağan olarak, Türkiye'nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanı BAKAP'ı açtı.

 

bakap

Hakla İç İçe Tarım Kampüsü

 

3,5 milyon metrekarelik alanda yapımını tamamladığı BAKAP (Başkent Ankara Kalkınma Projesi) Tarım Kampüsü ve Rekreasyon Alanı, Gölbaşı ilçesi Karaoğlan Mahallesi'ndeki atıl bir arazinin yeniden üretime kazandırıldı. Türkiye'nin en büyüğü olan bu kampüsün halka açık olması sayesinde Ankaralıların doğayla, doğal ürünle buluşması ve dört mevsim yaşayan bir sosyal yaşam merkezine dönüşmesi hedefleniyor.

 

bakap

 

 

Atıl Alan Üretim Üssüne Dönüştü

 

Projenin hayata gerildiği bölge 2020 yılına kadar çorak ve işlevsiz bir yerken şu anda bu alan içerisinde; 39 kilometre yürüyüş yolu, 19 kilometre bisiklet yolu, 45 bin metrekare piknik alanı, 55 bin metrekare lavanta bahçesi, 17 bin 500 adet meyve ağacı, tarım alanları, ekolojik göl, kafeteryalar, çocuk oyun alanları, aromatik bitkiler bahçesi ve spor alanları bulunmaktadır.

 

bakap

 

 

2 Milyondan Fazla Peyzaj Bitkisi

 

Yine bu alan içerisinde 3 adet ekolojik göl, 160 bin metrekare çim alan, 25 bin adet boylu süs ağacı, 2 milyon 200 bin adet peyzaj bitkisi, belediyemizin işlettiği kafeteryalar, seralar, üretim bahçeleri ve karavan parkı var. BAKAP'ta yaklaşık 3 yıldır yem bitkisi, buğday, arpa, çavdar, yulaf, domates, biber, patlıcan, çeşitli meyveler gibi birçok kalemde üretim yapılmaktadır.

 

bakap

 


Paylaş: 

Diğer Haberler