TORBALI’DA YETİŞİP ÜLKEYİ YEŞİLLENDİRİYORLAR

Ülke çapındaki 113 fidanlık arasında yetiştirdiği fidan sayısı ile Türkiye ikincisi olarak yerini alan İzmir Torbalı Orman Fidanlığı, ülkenin yeşillendirilmesinde önemli bir rol oynuyor.

TORBALI’DA YETİŞİP ÜLKEYİ YEŞİLLENDİRİYORLAR

Üretimde Türkiye ikincisi
Türkiyenin en fazla üretim yapan ikinci fidanlığı olma özelliğini taşıyan İzmir Torbalı Orman Fidanlığı göz dolduruyor. Ülke çapındaki 113 fidanlık arasında yetiştirdiği fidan sayısı ile Türkiye ikincisi olarak yerini alan Torbalı Orman Fidanlığı, ülkenin yeşillendirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Yol kenarlarındaki refüjlerde kullanılan Top Akasya adlı fidanın Türkiyenin her tarafına gönderildiğini ifade eden Kurum Müdürü Zeki Demir, Torbalı Fidanlığında bu yıl en çok üretimi yapılan bitki Top Akasya olmuştur. Top Akasya bitkisi çok seviliyor. Bu yıl bin 500 Top Akasya fidanı üretimi yaptık. Bu fidanlarımızın ömrü 70 yıl. Ayrıca değişik kalem ve çeşitlerde yıllık 8,5 milyon süs ve orman fidanı üreterek farklı bölgelere gönderiyoruz" diye konuştu.

Zarar gören alanlar yeşillendirilecek

Yaptığı başarılı çalışmalarla onlarca il fidanlığını geride bırakan Torbalı Orman Fidanlık Mühendisliği, Kızılçam, Kara Selvi, Fıstık Çamı, Diş Budak, Ardıç, Yalancı Akasya, Sakız Ağacı, Kara Çalı, Defne gibi yaklaşık 300 çeşit ürün yetiştiriyor. Yetiştirilen fidanlar Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından İzmir, Manisa, Aydın, Uşak gibi çevre il ve ilçeler başta olmak üzere Türkiye genelinde orman yangınlarından zarar gören yerlerde yapılacak ağaçlandırma çalışmalarında kullanılacak. Fidanlar havaların soğuması ve yağışlarla birlikte önümüzdeki aylarda toprakla buluşturulacak.


Türkiyenin gözde fidanlığı

 


Torbalı Orman Fidanlık Müdürü Zeki Demir; fidanlığın, Bakanlık birimlerinin ağaçlandırma sahalarında kullanacağı orman ağacı, ağaççık ve ülke orman ekosistemine ait bitki türlerinin tohum ve fidanlarını, istenen orijinde, standartlara uygun olarak üretmek, ürettirmek, aşılama faaliyetlerini yapmakla görevli olduğunu belirtti. Bu amaç doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Demir, kuruluş amaçlarını, gerçek ve tüzel kişilerin özel ağaçlandırma, imarihya, erozyon kontrolü çalışmaları, fidanlık tesis etmesi, işletmesi ve pazarlamasını desteklemek; halkın, boylu, kaplı, saksılı ve repikajlı iç ve dış mekân bitki ihtiyacını karşılamak ve teknik destek sağlamak olarak sıraladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler