TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE ADALET BAKANLIĞI’NDAN ‘YEŞİLE’ DAİR İŞBİRLİĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Daha Yeşil Bir Türkiye ve mahkûmların topluma entegrasyonu için Adalet Bakanlığı ile iki yeni işbirliği protokolü imzaladı.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE ADALET BAKANLIĞI’NDAN ‘YEŞİLE’ DAİR İŞBİRLİĞİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Daha Yeşil Bir Türkiye ve mahkûmların topluma entegrasyonu için Adalet Bakanlığı ile iki yeni işbirliği protokolü imzaladı.

İmza töreninde, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sorumluluklarından ve öneminden bahseden Bakan Bekir Pakdemirli, 'Biz; tarımın, hayvancılığın, ormanın, suyun, gıdanın ve buna bağlı olan her şeyin Bakanı ve Bakanlığıyız. Yani ülkemizin can damarlarından, vatanımızın akciğerlerinden, insanımızın temel yaşam kaynaklarından sorumlu bir Bakanlığız. Evet; sorumluluğumuz büyük, işimiz yoğun, hedeflerimiz çok... Fakat işte böyle büyük sorumluluklar, paylaşıldıkça anlam ve güç kazanıyor. Şu bir hakikattir ki: bizim en büyük ortağımız, milletimizdir! Bizim en büyük ortağımız, milletimizin "amasız ve ayrımsız" her bir ferdidir! Bugün de bizim olan bu yurdu, birlikte daha da güzelleştirmek için bir aradayız!' ifadelerini kullandı.

'Yemyeşil Bir Türkiye'yi gönülden istiyorsak, gönüllü olmak zorundayız!' diyen Bakan Pakdemirli, imzalanan işbirliği protokolü ile ülkemizin yeşillendirilmesi, ağaç sevgisinin arttırılması ve yeşil alanların genişletilmesi çalışmalarının, kamu işbirliği ile etkin olarak uygulanmasının sağlandığını belirtti.

'ORMANLARA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKIYORUZ'

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, orman varlığımızı her geçen gün artırdığımıza dikkat çekerek, yangınla mücadelede gelinen noktaya değindi; 'Yangınlar başta olmak üzere, her türlü tehlikelere karşı, ormanlarımıza sahip çıkıyoruz! Ormanlarımızın geliştirilmesi ve genişletilmesi konusunda durmaksızın çalışıyoruz!  Şunun altını çiziyorum: Biz, dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerdeniz! Orman yangınlarına müdahalede 12 dakika ile Birinci sıradayız! Bu rekor; ormana ve orman canlılarına olan sevgimizin rekorudur!' diye konuştu.

17 YILDA 4.3 MİLYAR FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Son 17 yılda orman alanlarında yaşanan artışı da rakamlarla belirtti Pakdemirli; 'Son 17 yılda, 5,3 milyon hektar alanda çalışarak, 4,3 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Bu süre zarfında, orman alanlarımızın da 1,8 milyon hektar artmasını sağladık' dedi.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere; Hükümetimiz tarafından, ağaçlandırma, ormanlarımızın ıslahı ve erozyon kontrol çalışmalarına büyük önem verildiğini de ifade eden Pakdemirli, bu kapsamda Adalet Bakanlığı ile bugüne kadar toplam, 3 adet işbirliği protokolü imzalandığını hatırlattı. 'Bunların içerisinde, Adalet Bakanlığı tarafından, kamu hizmeti kapsamında, ceza infazının uygulandığı çalışmalar içerisinde özellikle, fidan dikimi ve bakımı faaliyetlerinin, ön plana çıkan önemli bir faaliyet alanı olduğunu biliyorum. Bu kapsamda; Türkiye genelinde yapılan faaliyetler ile 2019 yılı, Ağustos ayı itibarı ile 52 bin 47 yükümlü ile 5 bin 432 hektar alanda, 1 milyon 160 bin adet fidan dikimi, 2 milyon 466 bin adet fidanın bakımı gerçekleştirildi. Bugüne kadar yapılan ormancılık çalışmalarından, özellikle fidan dikiminin, yükümlüler üzerinde olumlu etkileri olduğunun bilgisini de alıyoruz! Çünkü biliyoruz ki, üreten insandan zarar gelmez! Çünkü görüyoruz ki, emek veren insan kötülük düşünmez! Çünkü inanıyoruz ki, çalışkan insan suça meyletmez!'

ADALET BAKANLIĞI İLE DAHA YEŞİL BİR TÜRKİYE İÇİN İŞBİRLİĞİ

Adalet Bakanlığı ile imzalanan, İşyurdu Çalışmalarının Desteklenmesi Protokolü ve Denetimli Serbestlik Kapsamındaki Yükümlüler ile Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşlerinde Çalıştırılması şeklindeki iki yeni protokolün detaylarını da anlattı Bakan Pakdemirli. 'Bu iki yeni protokolle, Adalet Bakanlığı ile yapılacak işbirliği çalışmalarına, ormancılık faaliyetleri ile birlikte Bakanlığımız; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının çalışma alanları da dâhil edilerek, faaliyet alanı daha da genişletilmiştir. Adı geçen Genel Müdürlüklerimiz, kendi konularına göre, iş yurtlarındaki hükümlülere eğitim verecekler. Böylece hem hükümlülük süresi içerisinde bu kişilerin işgücünden yararlanılacak, hem de bu kişilere öğretilecek işler neticesinde iş sahibi olmaları sağlanacaktır' diye konuştu.

Bu protokollerle daha yeşil bir Türkiye hedeflendiğinin altını çizen Bakan Pakdemirli, aynı zamanda hükümlü ve yükümlülerin topluma entegrasyonuna da büyük katkı sağlamasının amaçlandığını ifade etti.

Ormanları artırmak ve korumak adına Tarım ve Orman Bakanlığı olarak büyük bir gayretle çalıştıklarını da ifade eden Bakan Pakdemirli, bir de hatırlatmada bulundu; 'Bakanlığımızca, Daha Yeşil Bir Türkiye İçin, sloganıyla 11 Kasım, saat 11.11'de, 81 ilde yapacağımız etkinlik ile 11 milyon fidanı, genç yaşlı el ele toprakla buluşturacağız' dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler