SÜSBİR Üyeleri Ödemiş’te Toplandı

Ülkemiz maliyetlerini ve fiyat politikalarını değerlendirmek ve ihracatta mevcut pazarlarımızı korumak için bir yol haritası çizmek amacıyla başlatılan “Süs Bitkilerinde Maliyet ve Uluslararası Rekabet” toplantısının ikincisi düzenlendi.

SÜSBİR Üyeleri Ödemiş’te Toplandı

 

Rekabet ettiğimiz ülkelerle, ülkemiz maliyetlerini ve fiyat politikalarını değerlendirmek ve ihracatta mevcut pazarlarımızı korumak için bir yol haritası çizmek amacıyla başlatılan "Süs Bitkilerinde Maliyet ve Uluslararası Rekabet" toplantısının ikincisi düzenlendi.

Ödemiş'te SÜSBİR Yönetim Kurulu üyeleri moderatörlüğünde yapılan toplantıya SÜSBİR üyesi firmalar, kooperatifler ve kooperatif üyeleri katıldı.

 

Kayıt Dışı Üretim Haksız Rekabete Sebep Oluyor

 

Toplantıda son yıllarda artan ihracat ivmesinin 2023 yılında olan düşüşü ve ithalatin son 8 aylık rakamlara göre yüksek artışı konuşuldu. Bu yıl ihracat pazarlarında daralma olduğu, ülkedeki enflasyonist ortam ve ithalata dayalı girdilerden kaynaklı maliyetlerin çok arttığı belirtildi. Bu artışlar karşısında ürün fiyatlarının belirlenmesi veya maliyet hesabının yapılmasının güçlüğünden bahsedildi. Özellikle çalı grubunda olmak üzere birçok üründe ülkemizdeki fiyatların AB fiyatlarının üstünde kalmasının ihraç pazarımızı daraltırken ithalatı da arttırdığı ifade edildi. Sürdürülebilir bir üretim için kalite - fiyat politikasının öneminden bahsedilerek, son yıllarda artan kaliteye rağmen ürün arzı eksikliği ve hala AB kalitesini yakalayamadığımız vurgulandı. Kayıt dışı üretim konusundaki şikayetlerin de dinlediği toplantıda, bu sebeple ortaya çıkan farklı fiyat uygulamalarının sektörde oluşturduğu haksız rekabetten bahsedildi.

Bu konuların çözümüyle ilgili, üreticiler tarafından maliyet hesabı yapılarak gerçekçi fiyat politikasının benimsenmesi, Avrupa ülkelerindeki ürün fiyatlarının incelenmesi ve fiyat karşılaştırması yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

 

süsbir

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler