Süs Bitkiciliği’ne Kiralama Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamasına göre tarımsal üretim amacıyla kullanılan 41.7 milyon metrekare hazine arazisi vatandaşlara kiraya verilecek. Yapılan açıklamaya göre 10 yıllık kira sözleşmesinden sonra dilendiği taktirde bu toprakların mülki

Süs Bitkiciliği’ne Kiralama Desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, yerli üretiminin artırılması amacıyla ağaçlandırma, hayvancılık ile tıbbi, aromatik bitkiler ve süs bitkilerinin yetiştirilmesine ilişkin üç projeyle 41.7 milyon metrekare Hazine arazisi uygun koşullarda vatandaşlara kiralanacak.

Bakanlığın açıklamasına göre son başvuru tarihi 19 Kasım 2018 olan projede çok yıllık bitkiler için 10 yıl, tek yıllık bitkiler için ise 5 yıla kadar kiraya verilebilecek.

Alınan bilgilere göre Türkiye'deki  orman alanlarını çoğaltmak, toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi kurarak erozyonu önlemek ve insanların daha yeşil, temiz ve güzel bir ortam içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hazine taşınmazlarının ağaçlandırma amaçlı kiralanmasına ilişkin uzun yıllardır teşvik veriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, hazine taşınmazlarına ilişkin kiralamaların nasıl yapılacağına ilişkin detayları "Bu düzenleme ile çiftçilere sağlanan en büyük kolaylık, Hazine taşınmazlarının çok uygun bir bedelle, rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya verilmesidir. Örneğin değeri 100 bin lira olan bir tarlayı yıllık 100 lira üzerinden kiralıyoruz." şeklinde ifadelerle paylaştı.

Kiracıların nasıl belirleneceğine ilişkin de bilgi veren Kurum, şöyle devam etti:

"Tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkileri yetiştirilmek üzere belirlenecek taşınmazlar ilan edilecek olup, aynı taşınmaz için birden fazla başvuru olması halinde kiralama başvurusunda bulunanlar arasında seçim yapılırken belli kriterler üzerinden puanlama yapacağız ve en yüksek puanı alan hak sahibi ile sözleşme imzalayacağız. Bu puanlama sisteminde örneğin kadın girişimci veya 18-40 yaş arası genç çiftçiler, ziraat mühendisi ya da teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet eden ya da kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı tıbbı aromatik/süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik kooperatif gibi üretici örgütleri artı puan alarak kiralamada öncelik hakkına sahip olabilecek."


Paylaş: 

Diğer Haberler