SULTANGAZİ’YE ÖRNEK PARK PROJELERİ

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri Sultangazi’ de park yapımı için örnek projeler hazırladı. Peyzaj Mimarlığı bölümünde okuyan 122 öğrencinin hazırladığı projeler arasından seçilen 18 proje 50. Yıl Kültür Merkezi’nde sergilendi.

SULTANGAZİ’YE ÖRNEK PARK PROJELERİ

 

Sultangazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Sultangazi’de park yapımı için proje ortaklığı yaptı. İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümünde okuyan 122 öğrencinin hazırladığı projeler arasından seçilen 18 proje 50. Yıl Kültür Merkezi’nde sergilendi. Serginin açılış törenine Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, eşi İlknur Altunay, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Teknikleri Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşim Çağlayan Kaptanoğlu, Peyzaj Mimarlığı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurgül Erdem ile projeyi hazırlayan öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Başkan Altunay, hazırlanan projelerin estetik ve sosyal kullanılabilirlik açısından çok güzel olduklarını belirterek, “Öğrencilerimiz özenerek hazırladığı projelerle estetik güzellikleri yansıtmaya çalışırken bir yandan da sosyal faydalarını da düşünmeyi eksik etmemişler. Bu çalışmalar bizlere de farklı bakış açıları kazandırdı. Bu iki bölgede park yaparken öğrencilerimizin özverili çalışmalarını dikkate alacağız” ifadelerini kullandı.

Örnek Projeler

Gazi Mahallesi ile Esentepe Mahallesi’nde bulunan alanlarda İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurgül Erdem tarafından verilen proje dersi kapsamında örnek projeler hazırlandı. Peyzaj mimarlığında okuyan 122 öğrenciye çalışma yapacakları alanlar gösterilerek bölgeye ve araziye uygun olarak  gerçekçi projeler  hazırlamaları istendi. Öğrenciler ise projeleri hazırlamadan önce kendilerine gösterilen arazilerinin etrafında oturan halk ile anketler yaptıklarını belirterek, “Projelerimizin hazırlanmasında bu anketlerin önemi büyük oldu. Projelerimizi bu anketlere göre şekillendirdik” ifadelerini kullandılar.

Kaynak: www.bolgegazetesi.com


Paylaş: 

Diğer Haberler