SEKTÖR 9’NCU KEZ ÖDEMİŞ’TE BİR ARAYA GELDİ

ÖDEMİŞ SERGİSİNİN 9’NCUSU DÜZENLENDİ

SEKTÖR 9’NCU KEZ ÖDEMİŞ’TE BİR ARAYA GELDİ

 

ÖDEMİŞ BAŞARILI

Ödemiş Kaymakamı Abdullah Dölek,  Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisinde sektör ile ilgili değerlendirmede bulundu. Türkiyenin sektördeki potansiyeline vurgu yapan Kaymakam Abdullah Dölek: "Bir yıldır Ödemişte görev yapıyorum. Ödemişe gelmeden önce bu sektöre çok yakın bir ortamda çalışmadım. Ödemişe gelince ilçe gündeminde iki önemli sektörün olduğunu gördüm. Buradan biri süs bitkileri diğeri de süt ürünleri ve hayvansal zirai. Bu iki sektöründe burada gelişmesi lazım. Ödemiş, süs bitkileri konusunda uzun bir geçmişe sahip değil, 10 yıldır süs bitkiciliği yapılıyor; ama Rizeden Malatyadan Sivastan Erzurumdan gelip burada profesyonel manada süs bitkisi üretimi yapan firmalar tanıdım." diye konuştu.  

 

İSTANBUL ÖRNEK OLDU

‘Bu yıl 9ncusu düzenlenen Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisiyle de sektörü yakinen tanıma imkanı buldum diyen Kaymakam Abdullah Dölek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz, şehrimizi süslemeye, çiçek kültürüne daha tam alışamadık. Bugün ülkemizin marka kentlerinden olan ve dünyaya açılan kapısı olan İstanbulumuz uçaktan indiğiniz andan itibaren gördüğünüz çiçeklerle insanın ruhunu okşuyor. Çünkü biz de bu potansiyel var. Bu manada belediyelere ve başkanlarımıza çok ciddi görevler düşüyor.  Diğer taraftan site kültürüyle beraber sektörün ufkunun açıldığını görüyoruz. Apartman yönetimleri, siteler, fabrikalar, tesisler ciddi manada bu sektöre destek veren birimler."  

 

‘HER ÇİÇEK OLMALI

 

"Devlet; sektörün gelişmesi, geliştirilmesi ve ufkunun açılması için KDV indiriminden tutun da ekonomik olarak yer tahsisine kadar bir çok noktada çalışmalarına devam ediyor. İnşallah sektörün ufku açık olur da biz de caddelerimizi, binalarımızı çiçeklerle süsleriz. Yemek masamızı dahi çiçeklerle süslemeliyiz. Ülkeler, daha profesyonel daha geniş anlamda festivaller yaparak, kendilerini markalaştırmaya çalışıyor. Biz de ülkemizi, ilimizi tanıtmak durumundayız. Ödemiş Kaymakamı olarak sektöre elimden gelen her türlü desteği vereceğim. Çiçeğin merkezinde yaşıyoruz. Yılın 12 ayı; çiçekle dekore edilmiş, duvarlarda, bahçelerde balkonlarda birbirinden güzel çiçeklerin olduğu evler, ofisler görmek istiyorum. Bu sektöre profesyonel bir yaklaşımla, derginizle katkı sağladığınız için size teşekkür ediyorum. Bu sergilerin uluslar arası nitelikte yapmamız ve sektördeki bitki alışverişlerinde aradaki aracıları devreden çıkartarak, bizzat muhatap olduğumuz boyuta taşımamız gerektiğini düşünüyorum." 

 

 

 

 

 Ödemis Ornamental Plants and Nursery Exhibition which performed 9 th one in this year brought industry together in dates between 14-17 November 2013.  Representatives participating in the exhibition , focused on each year improvement of industry. 72 exhibitors took part in the exhibition.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler